събота, 6 декември 2014 г.

Невероятни факти!

Местата за паркиране, запазени за жените-шофьори в един китайски търговски център, предизвикваха много полемики, след като стана ясно, че са по-широки от обичайните с около 30 сантиметра.
Местата за паркиране са означени с розова боя и табела с надпис „С уважение запазено за дамите“ и са в непосредствена близост до главния вход на мол „World Metropolis“, в пристанищния град Далиен. Розовият паркинг е направен по решение на ръководството на мола, което забелязало, че жените имат проблем с наместването на автомобилите си в стандартните очертания на подземния гараж.

„Това е направено от уважение към жените, но всъщност представлява обида“, коментира една китайка, която обвинява управата на търговския център в сексизъм.

Китай официално признава равенството между половете, което е и едно от комунистическите начала. А и самият някогашен вожд Мао Дзедун обичаше да казва, че „жените крепят половината небе“. Все пак, консервативните схващания още са дълбоко вкоренени в китайското общество. Мнозина мъже смятат, че жените нямат място зад волана, тъй като не само не умеят да паркират, но и представляват истинска заплаха за движението.

Най-новата идея само „доля масло в огъня“, който миналата година беше разпален от пекинската полиция с нейните съвети към жените за техниката на шофиране, призовавайки ги да не карат с високи токчета, да пускат ръчната спирачка преди потегляне и да не се паникьосват, когато изведнъж забележат, че пътуват в грешна посока.

Тази „розова“ инициатива, която вече съществува и в други страни като Южна Корея, Малайзия, Кувейт, но и в Германия и Австрия, обиди не само нежния пол. „Винаги жените са тези, които имат повече привилегии“, жалва се мъж, който смята, че неговите събратя отдавна са станали по-слабия пол.
***
НАЙ-СТРАННИТЕ ПОСРЕЩАНИЯ НА НОВА ГОДИНА ПО СВЕТА

Нова година с покойниците – Талка, Чили
Най-странният от всички обичаи е емблематичен за чилийския град Талка, където празнуващите се събират на гробовете на роднините си, за да посрещната Новата година в компания на починалите си близки. Според преданието, началото на този обичай е поставено от местна фамилия, която отишла на гробището, в желанието си да бъде близо до роднините си, докато старата година си отива. В днешно време лично градоначалникът на Талка отваря портите на гробището в 23 часа, за да могат заинтересованите да започнат страховития купон.

2. Ритуално изхвърляне на старите мебели през прозореца – Йоханесбург, ЮАР
Не по-малко странен е обичаят, спазван в Южна Африка, където в новогодишната нощ старите и непотребни вече вещи се изхвърлят през прозореца на къщата. Тази традиция, за която не се знае откъде е започнала, създава доста „главоболия“ на местните комунални служби.

3. Ледено къпане с елха – Сибир, Русия
Традицията в Сибир е преди идването на Новата година да се извърши ритуално къпане в езерото Байкал. Празнуващият пробива дупка в леда, през която влиза във водата, след което се гмурка по възможност до дъното на езерото, а в ръцете си държи елха.

4. Парад на викингите – Единбург, Шотландия
Шотландците не са твърде доволни от факта, че техният парад на викингите заема такава слаба позиция в списъка на световните странности. Което може би е оправдано: можете ли да си представите посрещане на Новата година в компанията на полудели викинги, които вървят по улиците в мрака, държейки в ръцете си факли.

5. „Наказване“ на хляба – Дъблин, Ирландия
Последният обичай в Топ 5 идва от Ирландия. При него в новогодишната нощ трябва да се удари по стената на къщата със стар сух хляб. По този начин се гонят злите духове и се призовава щастие през Новата година.