сряда, 9 декември 2015 г.

Стъпка първа: парламентът раздели ВСС на две колегии

Първото допълнително предложение на реформаторите за промени в конституцията, според които главният прокурор трябва да докладва по искане на депутатите по конкретни теми падна. Дори предложението на комисията не мина, тъй като събра едва 160 гласа, което означава, че ще се гледа отново не по-рано от 2 и не по-късно от 6 месеца.

Главният прокурор няма да отчита работата си пред парламента. Това реши Народното събрание след драматичен едночасов дебат.

ДПС се въздържа от гласуването. Изненадващо лидерът на "Атака" Волен Сидеров се противопостави на тоталната независимост на прокуратурата, като се мотивира, че "разделението на властите не означава, че те са на различни планети или в различни галактики".

След гласуването РБ поискаха 30 минути почивка, явно, за да обмислят по-нататъшните си дйствия.


ДПС демонстрира, че без тях не може!


Лидерът на ДПС Лтви Местан поиска отхвърления член на комисията за промяна на конституцията да бъде гласуван за трети път, тъй като иначе всички промени в основния закон ще се забавят най-малко с 2 месеца.
Лидерът на ДПС се аргументира с мнението на юридически експерти, с които са се консултирали по време на 30-минутната почивка, поискана от реформаторите.

В същото време Цецка Цачева обясни, че вотът на първите две гласувания на отпадналата поправка е бил отчетен некоректно, което предизвика възмущението на социалистите, които остро се противопоставиха на тази идея.
Предложението на Местан да се гласува по отпадналата поправка за трети път бе прието. А след него поправката бе приета със 191 гласа, което означава, че депутатите преминават към гледане на следващите поправки.


Тъй или иначе искането на реформаторите за изискаване от главния прокурор да докладва в парламента отпадна.

Стъпка първа: парламентът раздели ВСС на две колегии


Парламентът направи първата стъпка към съдебната реформа, разделяйки на две колегии Висшия съдебен съвет (ВСС). Бе решено, че той ще се състои от колегия на съдиите и колегия на следователите и прокурорите. Те ще могат да кадруват самостоятелно съответно по отношение на назначаването, повишаването, понижаването, преместването и освобождаването от длъжност на съдиите и на следователите и прокурорите.

По отношение на т. нар. трима големи в съдебната система - председателите на Върховния касационен съд (ВКС), Върховния административен съд (ВАС) и главния прокурор, назначаването и освобождаването ще става с указ на президента (както е сега), но по предложение на пленума на ВСС, не на отделните колегии.

В хода на дебата и АБВ направи малка отстъпка, подобна на тази на ДПС. От партията на президента Георги Първанов оттеглиха предложението си пленумът да решава за всички кадрови въпроси, не само за назначаването на тримата големи. 

АБВ оттегля предложението си кадровите решения във Висшия съдебен съвет (ВСС) да се взимат от пленум, обяви от трибуната депутатът Светослав Белемезов и мотивира новото предложение с препоръките в тази посока на Венецианската комисия.

Чавдар Георгиев (БСП) се усъмни в това дали Светослав Белемезов говори от името на цялата си парламентарна група и посочи, че левицата би подкрепила предложението на АБВ, стига да не го оттеглят. И Таско Ерменков (БСП) призова Белемезов да не оттегля предложението и то да бъде подложено на гласуване.

Депутатът от АБВ обаче лаконично възрази, че не говори в лично качество, а от името на партията си и каза, че не се отказва от предложението за оттегляне на текста.

Филип Попов (БСП) заговори по същество против разделянето на Съвета:

"Разделянето на ВСС на две колегии няма да разреши проблемите на съдебната власт. Това ще ги капсулира и ще ги направи още повече самодостатъчни. Със структурни изменения не може да се постигне качествен възход. Става въпрос за овладяване на креслата във ВСС. Ние от БСП не можем да участваме в такъв алъш-вериш. Конституцията не е тефтерът на Филип Златанов - всеки да драска и пише каквото си иска".

Радан Кънев (Реформаторски блок) възрази:

"Съдът трябва да бъде независим, съдии да са избирани от съдии и това е въпрос на квотното разпределение. Но не са ли безконтролни тогава съдиите?. В България има прокуратура и тя трябва във всеки един момент да може да разследва съдиите за корупция. Ако прокурорите участват в назначаването на съдии, изниква въпросът, биха ли разследвали магистрат, в чийто избор за участвали, лобирали и т.н.", попита той.

Възрази му лидерът на левицата Михаил Миков.

"Членовете на ВСС са членове на постоянно действащ орган. Те не участват в съдебни заседания, не пишат обвинителни актове и пр., докато са членове на ВСС. Те не са нито съдии, нито прокурори. Длъжни са по закон да напуснат магистратската си функция за времето, в което са във ВСС. Стъпваме на грешна основа - не знам как бившия прокурор, член понастоящем на ВСС, разследва съдии. Това е дълбоко заблуждаващо разбиране", посочи Миков.

А Кънев му отвърна, че след мандата си във ВСС членовете му се връщат на постовете си като съдии, следователи и прокурори.


Парламентарната шефка Цецка Цачева сложи край на дебата и обяви гласуване. И разделянето на ВСС на две самостоятелни колегии бе прието с внушителните 196 гласа "за", срещу 34 "против" и нито един въздържал се.

Обновена!