понеделник, 7 март 2016 г.

Разкрития: Фалшива „Аликс Партнърс Сървисис” писала доклада за КТБ!

Докладът за фалита на КТБ може да се окаже фалшив и абсолютно незаконен. Разследване на журналиста Григор Лилов доказва, че "Аликс Партнърс Сървисис” не е онази „Аликс Партнърс” с поделения по целия свят и изключителна репутация!

Излиза, че разследването за финансовата афера е било възложено и отчетено от никому неизвестна фирма, създадена само пет месеца (?!) преди да получи единствената си поръчка – от България за Корпоративна банка.

Аферата „Корпоративна банка” въобще не е приключила, а продължава с пълна пара и днес – с поредни афери като нейни явно-тайни дъщери.

В края на септември 2014 г. Лютви Местан, Делян Пеевски и Йордан Цонев поискаха международна фирма да разследва т.нар. „източване” на КТБ. На същото мнение бяха и видни експерти от БСП, като Румен Гечев.

През октомври 2014 година към тях се присъедини и Мартин Димитров от РБ. Благодарение на негова инициатива Народното събрание единодушно прие такова решение, с което препоръча на БНБ да намери съответна фирма или детективска агенция, която да издири откраднатите пари.

През ноември 2014 УС на БНБ също се включи в хора.

През март 2015 парламентът единодушно гласува поправки в Закона за банковата несъстоятелност, които официализираха подобна операция. Активна роля изигра управляващата ГЕРБ и лично Менда Стоянова, шеф на бюджетната комисия.
Така Фондът за гарантиране на влоговете задейства процедурата по политическата препоръка на депутатите, специалната на финансовия министър, авторитетната на БНБ.
От 11 кандидати за специалната поръчка за КТБ остават 6, между които и „Аликс Партнърс”.

И не между другото – световно известната „AlixPartners” се занимава с вътрешни разследвания (в рамките на дадена корпорация), а не с дирене на някакви пари по света, т.е. с межународни детективско-финансови разследвания, както ни я представиха. Ако родните политици и финансови управители наистина искаха такова, можеха например да наемат също световно известната „Кроул енд Кроул”.

Но и това не е скандалът!

Скандалът е, че създалата доклада за Корпоративна банка „Аликс Партнърс Сървисис” не е онази същата „Аликс Партнърс” с поделения по целия свят и изключителна репутация!
Защото договорът на България относно КТБ не е сключен с нейната лондонска дъщерна фирма! Сключен е с никому неизвестната, освен у нас Alix Partners Services UK LLP.  На нас ни го представят като дело на световноизвестната AlixPartners, LLP (също британска фирма – поделение на американската), но не е.

От Фонда за гарантиране на влоговете в банките също изпратиха съобщение:


Във връзка с излезли публикации в медиите уведомяваме, че АlixPartners Services UK LLP е 100% дъщерно дружество на АlixPartners.

На официалния уебсайт на АlixPartners са посочени част от лицата, които работят по казуса КТБ: Diane Hughes и Paul Huck.

Официалната позиция на АlixPartners е:

„Както при много от международните фирми в света, AlixPartners се състои от определен брой самостоятелни предприятия, подходящи за юрисдикциите, в които оперира. AlixPartners Services UK LLP е еднo от тези дъщерни дружества и е изцяло собственост на AlixPartners, водещa световнa компания в консултантския бизнес. Спекулации за противното са едновременно неоснователни и безполезни.“

***
И все пак има едно малко въпросче. AlixPartners Services UK LLP е регистрирана на 12 януари 2015 г., а Фондът за гарантиране на влоговте в банките изпрати покани до потенциалните участници в процедурата за проследяване на активите на КТБ на 29 април същата година. Може би е случайност, но дали не са били предварително информирани, че се гласи такава процедура?


Обновена!