петък, 12 август 2016 г.

32-ма турски дипломати избягали, страхувайки се от репресии

Общо 32-ма турски дипломати са отказали да се върнат в родината си, за да бъдат разследвани за връзки с движението на проповедника Фетхуллах Гюлен - ФЕТО, обяви външният министър Мевлют Чавушоглу, предаде "Хюриет".

"Изпратихме призовки до 208 души от дипломатическия персонал да се явят в централата на Министерството на външните работи в Анкара. 32-ма от тях не се върнаха без да посочват причини и изчезнаха", заяви министърът на пресконференция." Двама от работещите в посолството в Бангладеш се укриха в САЩ", добави той.

Вчера стана ясно, че две военни турски аташета в Гърция са безследно изчезнали. Анкара твърди, че полковниците са избягали със семействата си в Италия. Обаче от Рим обявиха днес, че нямат никаква информация за тях. Освен това и турското аташе в Босна се води беглец. А адмирал от флота поиска политическо убежище в Щатите.

Чавушоглу съобщи още, че на 23 август в Турция пристига делегация от Държавния департамент на САЩ. Основна тема на разговорите ще бъде възможното екстрадиране на проповедника Гюлен в Турция.

„Започнахме да получаваме някои положителни сигнали на отправеното от нас искане за екстрадиране на Гюлен", издаде Чавушоглу пред репортерите. По думите му са подготвени нови документи във връзка със случая и ще бъдат изпратени във Вашингтон.
Живеещият доброволно в изгнание в САЩ турски опозиционер настоя отново за международно разследване на обстоятелствата около опита за военен преврат в Турция и заяви, че е готов да се върне у дома, ако следствието докаже и най-малка част от обвиненията срещу него. В статия във френския в. „Монд” Гюлен заявява:

„Обръщам се с призив към турските власти и им обещавам пълно сътрудничество. Настоявам разследването на опита за този държавен преврат да се проведе от независима международна комисия. Ако и една десета част от обвиненията срещу мен се потвърдят, се задължавам да се върна в Турция и да понеса отговорност”.

Според духовника, сред участниците в метежа наистина може да има „военни, които декларират, че симпатизират” на движението му.

„Говоря без всякакви угризения на съвестта, че това са изменници, които подкопаха единството и целостта на страната, личности, които предадоха идеалите ми и доведоха до стотици и хиляди жертви”, сочи Гюлен. "Всички виновни трябва да бъдат наказани от правосъдието, но в съвременна Турция съдебната система не вдъхва доверие. Никой – нито аз, нито който и да е друг, не стои над закона, и искам всички виновни, каквато и да е тяхната принадлежност, да получат наказанието, което заслужават, в рамките на справедлив процес. Но от 2014 година съдената система е изцяло под управлението на властите и затова вероятността за справедлив процес е близка до нула. Ето защо призовах да се създаде международна комисия и обявих, че ще се съглася със заключенията й”, подчертава Гюлен.