събота, 24 октомври 2020 г.

На тази дата: 24 октомври 439 г. вандалите превземат Картаген и основават свое кралство


439 г. вандалите, предвождани от Гензерих, превземат Картаген и основават свое кралство. Той е крал на вандалите и аланите от 428 до 477 г. По време на продължителното му управление, Вандалското кралство се превръща в един от основните фактори в Средиземноморието, но след смъртта му бързо запада.

След смъртта на Гундерик през 428 г. Гейзерик е избран за крал. По това време, вандалите пребивават на Пиренейския полуостров, но са подложени на нападенията на вестготите от север. Малко след като става крал Гейзерик, който още преди това започва строителството на морски флот, решава да изостави Пиренейския полуостров и да пресели вандалите в Северна Африка.

Възползвайки се от споровете между Бонифаций, римският управител на Северна Африка, и император Валентиниан III, през 429 г. Гейзерик прехвърля своите около 80 000 души в Африка. Там той удържа няколко победи срещу слабите и разпокъсани римски войски и бързо завладява територията на днешните Мароко и Северен Алжир. След 14-месечна обсада превзема Хипон Регий и император Валентиниан III е принуден да го признае за крал на завладените от него земи, формално подчинен на Рим.

По традиция вадалите са привърженици на арианството и Гейзерик изисква от своите високопоставени служители да следват този клон на християнството. В същото време на православните е предоставена относителна религиозна свобода. Завладяването на Африка от вандалите довежда и до намаляване на данъците, голяма част от които преди това отива за издръжка на духовенството и на богатите фамилии в Рим.

През 439 г. Гейзерик напада внезапно Картаген, столицата на римска Африка, и превзема града без бой, като пленява и голяма част от римския флот, намиращ се в пристанището му. Той е присъединен към корабите на самите вандали, които скоро подчиняват Сицилия, Сардиния, Корсика и Балеарските острови. През 442 г. римляните трябва да признаят новите завоевания, както и независимостта на Вандалското кралство.

Вандалите установяват контрол над Средиземно море, като през следващите три десетилетия предприемат множество морски походи, разграбвайки крайбрежните селища.

През 455 г. римският император Валентиниан III е убит по заповед на Петроний Максим, който заема трона. Според Гейзерик това обезсилва мирния договор, сключен с Валентиниан през 442 г., и малко по-късно той прехвърля войските си в Италия и тръгва към Рим. Той се споразумява с папа Лъв I да не разрушава града и да не избива жителите му, след което вандалските войски влизат в Рим без съпротива. Петроний Максим е убит от тълпа римляни край града.

Гейзерик спазва споразумението с папата и вандалите не причиняват съществени разрушения в Рим, но заграбват значително количество ценности. Гейзерик отвежда със себе си вдовицата на Валентиниан Лициния Евдоксия и нейните дъщери, както и много знатни римляни, за които по-късно е искан откуп.

През 468 г. Източната Римска империя прави опит да се противопостави на вандалите. Към Картаген е изпратен голям флот и стохилядна армия, командвана от Василиск. Въпреки голямото числено превъзходство на имперските сили, Гейзерик удържа победа и затвърждава хегемонията си в Западното Средиземноморие. След това той напада Пелопонес, но е отблъснат. През 474 г. е сключен мир с Източната Римска империя.

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

Мъж пита жена си:

- Къде беше?

- На курс.

- Това "с" за благозвучие ли го слагаш?

- Не, за множествено число

 

***

 

Мъж отива да търси работа в Канадските пощи. Интервюиращият го пита:

– Алергичен ли сте към нещо?

Мъжът отговаря:

– Да, към кофеин. Не мога да пия кафе.

– Ок, били ли сте някога на военна служба?

– Да, бил съм на една мисия в Афганистан.

Интервюиращият казва:

– Това ще ви донесе 5 допълнителни точки към характеристиката. А имате ли някаква степен на инвалидност?

– Да. Избухна бомба близо до мен и изгубих двата си тестиса.

Интервюиращият прави гримаса и вписва: инвалидност, получена при служба на Родината! Това носи допълнителни бонус точки. Окей. Според регламента имате достатъчно точки, за да ви назнача още сега. Нормалното ни работно време е от 8 сутринта до 4 следобед. Можете да започнете утре в 10 часа и да си планирате нещата всеки ден да идвате в 10.

Мъжът озадачено го пита:

– Щом работното време е от 8 до 4, защо да идвам в 10?

– Това е държавна работа. – казва интервюиращият. – Първите два часа пием кафе и си чешем топките.

 

***

 

По какво може да познаете, че ваш приятел е започнал да чете на грузински? - Пораснали са му веждите.

 

***

 

По-лошо от жена, която не може да готви, е жена, която не може, но готви.

 

***

 

Въпрос към радио "Ереван": - Каква е разликата между палеца и средния пръст? Отговор на радиото: - Пробвайте да се качите на автостоп, като покажете среден пръст.

 

петък, 23 октомври 2020 г.

Щом кръчмарският бизнес се оказа най-важен, горко и на държавицата ни!

"Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

На тази дата: 23 октомври 1893 г. В Солун се създава ВМРО

 

На 23 октомври 1893 г. в Солун се създава Българо-македонският комитет — бъдещата
Вътрешна македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Основоположници са Дамян Груев, Ив. Хаджиниколов, д-р Хр. Татарчев, Петър Попарсов, Антон Димитров и Христо Батанджиев. ВМОРО е организация на българското население в Македония и Одринско, бореща се за освобождението на двете области, които по силата на Берлинския договор (1878) остават в пределите на Османската империя. В програмата на организацията се изтъква, че тя ще се бори по революционен път за осъществяване постановленията на член 23 от Берлинския договор - предоставяне на политическа автономия на Македония и Одринско.

През 1896 г. в Солун е свикан конгрес на организацията, който взема важни решения по организационното й устройство. След Солунския конгрес организацията бързо се разраства. Това налага промени в програмата и устава на организацията. През 1902 г. те са преработени от Гоце Делчев и Гьорче Петров. Според тях БМОРК е преименуван в Тайна македоно-одринска революционна организация (ТМОРО). В новия устав е посочено, че в нейните редове могат да членуват "всички недоволни елементи в Македония и Одринско, без разлика на народност", които са готови да се борят за нейната крайна цел.

През 1903 г. е свикан конгрес на ТМОРО в Солун, който, без съгласието на Гоце Делчев, Дамян Груев и голяма част от революционните окръзи, взема решение за вдигане на въстание през пролетта на същата година. В хода на подготовката на въстанието организацията претърпява едно от най-тежките си поражения - през май 1903 г. е убит Гоце Делчев.

След разгрома на Илинденско-Преображенското въстание (1903), оцелелите ръководни кадри се събират в София. Проведени са няколко заседания, на които е обсъдена цялостната дейност на ТМОРО и са набелязани мерки за нейното преустройство. По тези въпроси не се установява единомислие. Обособяват се две течения: ляво - начело с Я. Сандански, Хр. Чернопеев, Д. Хаджидимов, М. Герджиков и дясно, възглавявано от д-р Хр. Татарчев, Ив. Гарванов и Б. Сарафов.

Проведените през 1904 г. конгреси подкрепят лявото течение. Това позволява на левицата да вземе връх на Рилския конгрес на организацията, свикан през октомври 1905 г. На него тя е преименувана във ВМОРО.

През 1919 г. Т. Александров, ген. Ал. Протогеров и П. Чаулев, създават Вътрешна македонска революционна организация (ВМРО).

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

По време на дистанционното обучение:

- Иванчо, как се размножават растенията?

- Растенията? За тях пък не знам...

 

***

 

Родители към детето си:

- Много сме те разглезили, ще трябва да те наказваме!

- Ама как така - вие сте ме разглезили, а мен ще наказвате?

 

***

 

- Госпожице, свободна ли сте за следващия танц?

- Да, разбира се!

- В такъв случай, бихте ли ми пазили бирата?

 

***

 

Нещо не виждам в продажба календар за 2021 година... тревожно...

 

***

 

Най-страшното е, че расте едно поколение, което не може да вари ракия!

четвъртък, 22 октомври 2020 г.

Няколко минути разлика

На тази дата: 22 октомври 1945 г. Ева Мария Дуарте се жени за Хуан Перон и се превръща в Евита

 

1945 г. в Аржентина се състои сватбата на Хуан Перон за Ева Мария Дуарте. Евита, както остава в историята, е втората жена на аржентинския президент Хуан Доминго Перон и първа дама на Аржентина от 1946 до смъртта й през 1952 г.

Тя е призната за най-влиятелната жена в историята на Аржентина. През 1951 г. Ева Перон започва кампания да бъде допусната до изборите за вицепрезидент. Под натиска на военните съпругът й се противопоставя на това нейно желание. За компенсация през 1952 г. тя е обявена за Духовен лидер на Аржентина.

Любопитен факт е, че тя често е обвинявана, че превръща политическия живот в шоубизнес. Остро критикувана е за разточителната си слабост към скъпите бижута, кожи и дизайнерски тоалети, които силно контрастират с мизерията, която обгръща страната. Въпреки това тя става любимката на народа и появата и сред обществото е истински празник за населението.

Аржентинците и днес продължават да я боготворят. За тях тя е Евита, "ангелът на безимотните", закрилница на угнетените, слабите, унизените, утешителка на безутешните. Легендарната Ева Перон - митът, който ги крепи и им вдъхва вяра.

Родена в малкото градче Лос Толдос, Ева мечтае да стане актриса и опитва по всякакъв начин да се добере до театъра без да притежава никакъв опит и образование. Щастливата ѝ звезда изгрява с радио-театрални предавания. Лицето й започва да се появява на кориците на списанията и получава няколко второстепенни роли в киното.

През 1944 г. 25-годишната Ева Дуарте се запознава с 49-годишния Хуан Доминго Перон. В този момент бъдещият Президент на Аржентина се занимава с подготовката на военен преврат. През 1945 г. той е арестуван и в последствие освободен. Появява се движението Перонизъм.

Хуан Перон започва да се готви за избори и въвежда младата си съпруга в кандидат-президетската кампания. Присъствието на жената на президента в срещите с избирателите било истинска новост за консервативна Аржентина. Речите на Ева са кратки, изцяло в стила на Хуан Перон, адресирани към жените, които все още нямат право да гласуват.

Извеждането на Мария Дуарте де Перон на политическата сцена не е нейната лична амбиция, а на бъдещия Президент. Хуан Перон вижда в нейно лице възможността да спечели гласовете на жените, които до този момент нямат право на глас в изборите.

Перон се радва на силна обществена подкрепа заради социалните мерки, които предприема, и скоро се очертава като един от най-влиятелните членове на аржентинското правителство. Именно заради все по-голямата му власт срещу него е устроен заговор и той бива арестуван. Това е моментът, в който Ева за първи път проявява своите лидерски качества, участвайки в многобройното движение за освобождаване на любимия й.

Няколко дни след ареста на Хуан Перон пред Розовия дом в Буенос Айрес (седалището на президента) се събира многохилядна тълпа от граждани, представители на работническата класа, на които Ева дава историческото прозвище „дескамисадос“ („хората, които нямат риза на гърба си“). Те изискват незабавна свобода за своя лидер, а манифестацията им се превръща в една от най-големите и въздействащите в съвременната история на южноамериканския континент.

Хуан Перон скоро бива освободен и, осъзнал влиянието си сред бедните обществени слоеве, влиза в надпревара за президентския пост през 1946 г., която успява да спечели. Едно от първите му действия като президент е започването на обиколка из селищата в цяла Аржентина, на която е плътно придружаван от съпругата си. По този начин Ева Перон придобива публичен статус на първа дама, която няма да страни от политическите дела на своя съпруг, а ще заеме дейна роля в тях.

Тогава сред аржентинците започва да става популярно обръщението „Евита“, което тя приема с нескрита гордост. През 1947 г. Евита тръгва на посещение из няколко европейски столици. Президентът нарочно взима решение да изпрати нея, а не да замине лично, защото личността и режимът му са силно дискредитирани в западноевропейските държави.

Радваща се на нарастваща популярност, както в Аржентина, така и в международен план, Ева Перон си поставя собствени обществени и политически цели. Тя започва усилена работа за признаването на правото на жените да гласуват и за равенство между половете в работната и социалната среда. През 1947 г. парламентът одобрява закон за предоставяне на всеобщо избирателно право, който според много анализатори е пряк резултат от нейния активизъм.

Скоро след това тя създава Женската перонистска партия, клон на управляващата партия на съпруга й, която за няколко години достига половинмилионна членска маса, с което става първата и най-голямата женска партия в Аржентина и до днешни дни. С намесата на Евита се извършват редица изменения в трудовото законодателство, с които се подобряват условията на работа на най-уязвимите социални групи.

Най-важните постижения на Ева Перон обаче остават извън строгото политическо пространство. През 1948 г. тя учредява Фондация „Ева Перон“, с която започва мащабна работа по подпомагане на социално слаби лица и стимулиране на регионалното развитие. Фондацията строи работнически жилища, училищни сгради, приюти, домове за възрастни хора, болници, поликлиники, цели студентски комплекси. Отпускат се помощи за лечение на болни, за купуване на жилища или при безработица.

През 1951 г. Ева Перон се разболява от рак. Белязана от предстоящата смърт, тя произнася от балкона на правителствения дворец последната си реч: "Благодаря ви от името на унизените. И ви пожелавам да бъдете щастливи с Перон. До смъртта. Молете се отново да събера сили, но се молете не заради мен или заради Перон, а заради безимотните".

Мария Ева Дуарте умира едва на 33-годишна възраст, на 26 юли 1952 г. Когато тялото й било изложено за поклонение в сградата на синдикатите, поклонниците, чийто брой надхвърлял 3 милиона души, се стичали на поклонението в продължение на две седмици, за да изразят съболезнованията си. Жени и работници носили ковчега й на раменете си, отдадени били такива почести, каквито се полагат иначе само на държавен глава.

Смъртта й през 1952 г. съвпада с икономическото западане на страната, три години по-късно идва и военният преврат. Следват диктатури и икономически кризи, но "Митът Евита" остава жив.

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

Към ЦК на КПСС имало болници, родилен дом, магазини и т.н. Само за подбрани люде.

Та отиват при Брежнев и му докладват:

- Др. Брежнев, публичният дом към ЦК няма никаква посещаемост! Ходят другаде!

- Как така, ходят другаде?! Вие създадохте ли всички условия?

- Да, идеална обстановка, пиене, мезета, мебели, музика - всичко както си трябва! Момичетата са проверени наши другарки - членуват в партията от 1917 -1918 година...

 

***

 

На телефона на Дракула контактите са подредени по кръвна група.

 

***

 

Жената и любовницата на един мъж не се познавали. Той искал да разбере дали двете жени са му верни, затова ги пратил на една и съща екскурзия с кораб с намерението да ги подложи на изпитание. Когато жена му се върнала, съпругът й задал няколко общи въпроса за другите пътници и насочил разговора към любовницата си.

- Тя е истинска курва - съобщила жена му. - Спа почти с всич

ки мъже на кораба.

Той се оклюмал и по-късно попитал невярната си любовница как се е държалажена му по време на пътуването.

- Тя е истинска дама - отвърнала любовницата. Съпругът грейнал.

- Наистина ли?

- Да, пътуваше с мъжа си и нито за миг не се отдели от него.

 

***

 

На света има толкова много красиви жени и нито една от тях не е толкова лоша и досадна като твоята собствена.

 

***

 

- Кой е най-яркият спомен в живота ви?

- Веднъж гледах един как заваря!

сряда, 21 октомври 2020 г.

На тази дата: 21 октомври 1907 г. открити са първите известни останки от Хайделбергския човек


1907 г. открити са първите известни останки от Хайделбергския човек при германския град Мауер. На 17 км от Хайделберг работници откриват в песъчлива почва долна челюст, която наподобява човешката. Затова те незабавно я предават на полицията, откъдето пък я препращат на проф. Ото Шьотенсакс от Хайделбергския университет.

След седмица той оповестява, че челюстта е на праисторически човек, живял преди около 600 000 години. Фосилната находка се оказва на непознат на науката праисторически човек. Проф. Шьотенсакс го нарича Хайделбергски човек по името на университета, където е правено изследването. По-късно фосили от този вид са открити в Араго (Франция), Петралона (Гърция) и Италия. Сега учените са единодушни, че Хайделбергският човек е изчезнал вид от род Човек (Homo).

Хайделбергският човек обитавал Европа преди неандерталеца и е възможно да е негов предшественик. Хайделбергският човек се отличава от предшествениците си с по-голям размер на мозъчната кухина. Предполагаемият среден ръст е 1,8 м, а възстановката, която била направена по челюстта и по намерения на по-късен етап череп в Араго, довело до заключението, че Хайделбергският човек със сигурност е ходил прав. Учените считат, че освен зачатъците на интелигентност, той имал добре сложено тяло, ниско чело, изразителни очи и месести устни.

Предполага се, че този наш предшественик е набавял храната си предимно чрез лов, тоест познавал е и начина да си изработва елементарни, но ефективни оръжия. Предпазвал е тялото си с кожи, използвал е характерните за ранния палеолит примитивни каменни сечива. Белези по костите на елени, слонове, носорози и коне показват, че месото им е било рязано.

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

 От утре: Дай да влезем в някой бар, че да свалим маските...

 

***

 

- Ти прасе можеш ли да колиш?

- не

- Ми къв инженер си ти бе?!

 

***

 

- Марооо, хъркаш!

- И за туй ли ме събуди?

- Не! Ай мини ти сега отгоре...

 

***

 

- Ученици запишете темата на новият урок: "Илиада".

- Госпожо, "иляда" с думи или с цифри да го запишем?

 

***

 

- Келнер, сода бикарнобат, моля!

- Какво е това?

- Как какво? Една газирана вода и две карнобатски ракии!

вторник, 20 октомври 2020 г.

Българският принос в борбата с епидемията от четвъртък: На открито с маски, а в кръчмите и дискотеките може без маски! Последователна правителствена политика: Гавра с народа, стига тарикатите да не обеднеят.

Когато се прибереш от чужбина, за да си правиш пломбите!

 


Ей това е премиер! С удоволствие да я гледаш, а не това което имаме ние за управляващи. Финландската премиерка Сана Марин

На тази дата: 20 октомври 1833г. В Петербург пристига Жорж Дантес, бъдещият убиец на Пушкин


20.10.1833 г. в Петербург пристига 21-годишният Жорж Дантес, бъдещият убиец на
Александър Сергеевич Пушкин. Дантес пристига от Прусия като компаньон на холандския посланик в Русия барон Луи Хекерен. Дипломатът го представя в императорския двор. Благодарение на препоръчителните писма на пруския престолонаследник Вилхелм, император Николай ІІ го зачислява като корнет в царската гвардия.

През 1835 г. тръгва мълва, че корнет Дантес е влюбен в Наталия Николаевна Пушкина, съпругата на Александър Пушкин. Постепенно светските клюки и интриги нагнетяват обстановката около семейството на поета. Самият Дантес демонстративно ухажва по-възрастната от него нейна сестра Екатерина.

Вечерта на 3 ноември 1836 г. приятелите на Пушкин получават анонимен пасквил с оскърбителни намеци по адрес на Наталия. Пушкин е категорично убеден, че писмата са дело на ръката на Дантес и на неговия осиновител Хекерен.

Пушкин е убеден в невиновността на жена си, но иска да измие с кръв клеветата. Още вечерта на 4 октомври той изпраща предизвикателство за дуел (без посочване на причините) на Дантес. Барон Хекерен веднага отива при Пушкин и издейства отсрочка на дуела поне с две седмици.

На 17 ноември Дантес прави официално предложение за женитба на Екатерина. Сватбата им е на 10 януари 1837 г. Въпреки това дуелът не е провален.

Пушкин и Дантес се срещат край Черната рекичка на 27 януари 1837 г. По време на дуела и двамата противници са ранени, но раната на Пушкин е смъртоносна и след два дни той умира. Дантес незабавно е арестуван и разжалван на редник. Съдът на първа инстанция го осъжда на смърт чрез обесване по закон от времето на Петър І, но при обжалванията присъдата постепенно е смекчавана и 19 март 1837 г. той просто е изгонен от Русия.

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

-Ял си чесън!...

-Да! От къде разбра?

-От 3 метра...

***


Хубавите мъже са като червеите! Покажат се и хоп-грабне ги някоя кокошка.

 

***

 

- Мило, едно пиленце ми каза, че не можеш да готвиш.

- Да, бе... И кое е това пиленце?!

- Ами това... суровото... в супата.

 

***

 

Любопитен факт:

- Кристиано Роналдо струва 7 пъти повече от летище София!!!

 

***

 

Писмеността са я измислили мъжете, защото нито една уважаваща себе си жена... няма първа да пише!


понеделник, 19 октомври 2020 г.

Добре, че друго не са правили!

На тази дата: 19 октомври 1925 г. Гърция и България влизат в състояние на война заради куче

 

Превързочен пункт до Петрич, в който 
бягащи българи намират закрила.
През 1925 г. Гърция и България влизат в състояние на война, но не заради териториални претенции или заради спор за националната принадлежност на мусаката.

Причината за военният конфликт между двете държави е меко казано странен.

На 19 октомври, при граничен пост на прохода Демир капия в Беласица, гръцки граничар изпуска кучето си и то хуква към България. Изпадналият в паника грък изтичва след четирикракото животно, навлиза в българска територия и след съответното предупреждение е застрелян от българските си колеги. Така между България и Гърция възниква военен конфликт, известен като Петричкия инцидент или Войната за безстопанственото куче.

Петричкият инцидент отразен в американската преса.
На 22 октомври ген. Теодорос Пангалос, дядо на едноименния бивш министър на външните
работи на Гърция, вицепремиер и ръководител на ПАСОК, мобилизира VІ гръцка дивизия, която навлиза на десетина километра в българска територия. Гърците превземат десет български гранични села и тръгват към Петрич, но са отблъснати от пограничната стража и около 4 хил. доброволци от ВМРО.
В резултат на това, на 29 октомври гръцките войски се изтеглят на своя територия. Военният министър Иван Вълков изпраща военни подкрепления към зоната на конфликта, но изрично заповядва да не се оказва сериозна съпротива. Вместо това българското правителство отправя меморандум до Обществото на народите, което спира гръцкото нашествие. То също така заклеймява южната ни съседка като агресор и я наказва да плати обезщетение на България в размер на 30 млн. лева.
Равносметката от Петричкия инцидент е следната – 120 убити гръцка войници, двама стражари и няколко цивилни лица загинали от българска страна, както и множество опожарени и ограбени български села, отвлечен добитък, разпиляна селскостопанска реколта…

Не е ясно какво се случва с гръцкото граничарско куче, но допускаме, че след инцидента то емигрира в Америка, където отваря гръцки ресторант в нюйоркския квартал Куинс, който няколко години по-късно хлопва кепенци в резултат на лош мениджмънт и така косвено допринася за избухването на Голямата депресия…

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

9 от всеки 10 мъже лъжат, десетият също ама ти харесва и се правиш на луда!

 

***

 

След сeкс:

– Мила, знаеш ли кой е написал Кама Сутра?

– Не, но знам кой не я е чел!

 

***

 

"Времето не я е докоснало!" Вежливият вариант на фразата "Глупава беше и такава си остана!"

 

***

 

Хладилникът е живото доказателство, че най-важно е какъв си отвътре!

 

***

 

За пръв път от 30 години щяха да ми потрябват знанията за тангенс и котангенс, но детето си написало домашното само...

неделя, 18 октомври 2020 г.

Краварката е в левия ъгъл!

На тази дата: 18 октомври 1941 г. в Токио е арестуван съветският разузнавач Рихард Зорге


1941 г. в Токио е арестуван съветският разузнавач по време на Втората световна война Рихард Зорге. Зорге с агентурен псевдоним Рамзи е журналист в Германия и Япония.

През 1914 г. Зорге се записва като доброволец в немската армия и участва в Първата световна война на западния фронт в състава на полевата артилерия. Ранен тежко е освободен от армията. Докато се лекува в болницата, се запознава и сближава с леви социалисти. През 1917 г. става член на Независимата социал-демократическа партия, а през 1919 г. член на Германската комунистическа партия. През 1922 г. се премества във Франкфурт, където събира информация за финансовите и бизнес среди. В периода 1920-1921 г. е редактор на комунистически вестници в Солинген.

През 1924 г. пристига в СССР, става съветски гражданин и член на РКП(б). Завършва разузнавателната школа при Ян Берзин и Семьон Урицки. Постъпва във Военното разузнаване на Червената армия и заминава за Англия (1929). През ноември с.г. се завръща в Германия и по инструкции на Москва става член на нацистката партия, което служи за прикритие на дейността му.

Заминава официално за Шанхай като журналист на в. „Франкфуртер Цайтунг” и продължава с разузнавателната си дейност (1930).

През 1933 г. се завръща за кратко в Берлин, за да може след това да мине за немски журналист в Япония. Същата година посещава и САЩ като немски кореспондент. Получава разрешение да работи за немците и става двоен агент. Немското посолство в Токио го счита за нацист. Неговата задача е да организира шпионска мрежа в Япония (1935).

Началникът на IV-то управление на военното разузнаване Ян Берзин, който го вербува е арестуван и ликвидиран (1938). Зорге е поканен да се завърне в СССР, но успява на няколко пъти да отклони поканата. През цялото време продължава да дава важни данни, включително за нападението на Германия над СССР. През 1941 г. е арестуван от японската полиция, две годинислед това е осъден на смърт чрез обесване. Присъдата е изпълнена в 10.20 ч. на 7 ноември 1944 г. в токийския затвор „Сугамо”.

Вицове - само сока, октомври 2020 г.

Оставих стария хладилник на улицата някой да го вземе.Стоя 3 дни никой не го взе, прибрах го в двора на сутринта го нямаше.

 

***

 

Обидно е да научиш, че тя се среща с теб, защото те обича, а не защото си красив и богат.

 

***

 

Жената и колата трябва да имат един собственик! Иначе става градски транспорт...

 

***

 

Двама рибари седят унили на брега.

- В риболова най-важно е търпението...

- От сутринта търпя. Не мога повече. Вади ракията!

 

***

 

Младоженка шепне на бъдещия си съпруг:

- А след сватбата ще ти разреша да ме целунеш там, където никой досега не ме е целувал.

- И къде е това? - пита младоженека.

- На Хаваите...