Wall Street Journal публикува голямо разследване, в което говори за грешките на група руски шпиони, задържани в различни европейски страни и прехвърлени в Москва като част от августовската размяна на затворници.
От публикацията следва, че при изпращането на агенти на Запад руските разузнавателни служби са използвали методите от Студената война (например подменят актовете за раждане на починали деца и дори поддържат връзка чрез шпионски камък), легендите на агентите често били небрежни и когато се провери, става очевидно, че водят начин на живот, който е слабо съвместим с доходите им. За да спасят неуспешни шпиони от затвора, представители на руските власти, включително бившия ръководител на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев е водил разговори със западни представители в стила на съветските шпионски филми.
Анна и Артем Дулцев (действали под имената Мария Муньос и Лудвиг Гиш). Актът за раждане на починалото дете е използван по-специално за създаването на легендата за Анна Дулцева, която заедно със съпруга си Артем първо е била изоставена в Аржентина и след това прехвърлена в Словения. Преди да се премести в Европа, Дулцева подава петиция до аржентинския регистър. Тя поискала редът за произхода на майка й в акта й за раждане да бъде променен от Австрия на Мексико.
Това е трябвало да защити легендата от проверката на словенските власти, които биха намерили за по-лесно да поискат данни от съседна Австрия, отколкото от далечно Мексико. Но точно тази промяна предизвика подозрение у служителя на словенското външно министерство, който се занимаваше с визите на Дулцеви. По-късно петицията стана допълнително доказателство за участието на двойката в шпионската мрежа.
Поредното доказателство за работа за руските специални служби бяха финансите на Дулцеви. През 2021 г. семейството декларира годишен доход от 63 хиляди евро, но в същото време си позволи да обучава децата си в частно британско училище.
Съветникът по националната сигурност на Словения Войко Волк нарече творбите, които Анна Дулцева изложи в своята художествена галерия, неекспресивни и ги сравни със сувенири, които туристите купуват.
️Освен това Анна Дулцева предизвиква съмнения в родилния дом през 2013 г., когато ражда дете. Акушерът Марио Перес, според WSJ, отбеляза, че тя е имала малък контакт с болничния персонал.
След като се премества в Словения, Анна Дулцева започва да предава ръкописни бележки на кураторите, оставяйки ги под определен камък в гората.
️Дулцева започва да шпионира директора на базираната в Словения Агенция на ЕС за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER), Кристиан Зинглерсен, през 2022 г. В този момент ACER работеше, за да отдалечи Европа от руския газ и да помогне на Украйна да се справи с прекъсванията на електрозахранването.
Когато специалните части нахлуха в къщата на Дулцеви в Словения, Артем Дулцев, който седеше на лаптопа си, падна от стола си и нямаше време да изключи работещата защитена връзка с руското външно разузнаване (SVR), пише WSJ.
Пабло Гонсалес (по руски паспорт - Павел Рубцов). Неговите разходи също не са съвместими с начина на живот на журналист от малко издание в страната на баските. Той ходи на скъпи командировки в Украйна и изненадва други журналисти с отлични камери и скъпи дронове. Освен това е говорил много. Например през ноември 2021 г. Гонзалес пиел с чуждестранни журналисти в Полша и им казал, че Путин ще нахлуе в Украйна.
Украинските разузнавателни служби са му обърнали внимание, когато по време на едно от пътуванията си преди войната той премахнал отбранителни позиции в Източна Украйна, което предизвика подозрение сред военните. Той е извикан в централата на СБУ в Киев, където е разпитван няколко часа. На въпроса къде е роден, той отговори: „На същото място като вас. В Съветския съюз“.
Гонзалес беше задържан на 27 февруари 2022 г. в Полша, където наблюдаваше оръжейни доставки за Украйна и си водеше подробни бележки за логистиката. Полските разузнавателни служби са научили за завръщането му от Великобритания, чието разузнаване е следило движенията му от Украйна към Полша. По време на разпити, както пише WSJ, шпионинът казва, че е много ценен за Кремъл и предложил да го разменят за Алексей Навални. Гонзалес се беше срещал с Навални поне два пъти преди това. През 2017 г. той се опитал да се сприятели с политика, който тогава беше лекуван в Барселона. За да направи това, шпионинът отишъл в болницата на Навални и му предложил помощ за превод и ориентация в града. След това си направил селфи с опозиционера. След тази среща, както пише WSJ, Гонзалес изпратил на своите ръководители подробно описание на срещата, което дори включвало паролата за WiFi рутера в кафенето, където се събрали привържениците на Навални.
Няколко месеца по-късно Гонзалес се присъединил към срещата на Навални с други видни руски опозиционери. Участниците в срещата пиели и никой не знаел, че на една маса с тях седи шпионин, отбелязва вестникът.
Сергей Черкасов. Разкритият в Холандия през 2022 г. разузнавач Сергей Черкасов, който се представя като бразилски аспирант Виктор Ферейра, беше заловен заради грешка в автобиографията си, пише WSJ. Той казва, че работи за туристическа агенция в Рио де Жанейро, за която ЦРУ смята, че се управлява от офицер от ГРУ. Освен това през 2018 г., когато той позира като студент във Вашингтон, други студенти били озадачени от странния му акцент, отбелязва WSJ.
Черкасов беше задържан, когато отлетя за Амстердам, за да премине стаж в Международния наказателен съд в Хага. На летището сканираха всичките му устройства и на лаптопа му намериха документ от четири страници с легендата му, която обясняваше особения му акцент и защо той, за разлика от повечето бразилци, не яде риба. Когато беше депортиран от Холандия в Бразилия, на куфара му имаше надпис „към ГРУ“, написан от холандците (игра на думи на кода на IATA за летището в Сао Пауло, където летеше).
Разговорите са като нещо от шпионски филм. След задържането на семейство Дулцев лично ръководителят на пета служба на ФСБ (оперативна информация и международни връзки) Сергей Беседа, когото WSJ нарича главен преговарящ на Кремъл за размяната на затворници, се срещнал в Белград с директора на Словенската агенция за разузнаване и сигурност (SOVA) Йошко Кадивник. На срещата Беседа задал на Кадивник въпроса „Защо изпълнявате заповедите на Америка?“, след което той предал съобщение от Владимир Путин за желанието да върне шпионите.
По-късно Кадивник получава обаждане от Николай Патрушев, тогавашен секретар на руския Съвет за сигурност, който предлага размяната на Дулцеви със словенци в руски затвори. Когато Кадивник отговори, че в Русия няма арестувани словенци, Патрушев се поколебал и след това, както описва WSJ, попитал заплашително: „Сигурен ли си?“
Ролята на Путин. Вестникът свързва възраждането на руската шпионска мрежа с личността на Владимир Путин, когото нарича главният фен на шпионската литература в Кремъл и припомня любовта му към съветския сериал „Щит и меч“. Още през 2000 г. той казва, че сериалът е повлиял на избора му на професия: първо той е щял да бъде пилот, но след това „книги и филми като „Щитът и мечът“ свършиха работата си“.
Контекст. Гонзалес и Дулцеви се върнаха в Русия като част от мащабна размяна на затворници между Русия и западните страни. „Искам да ви благодаря за вашата лоялност към вашата клетва, вашия дълг и вашата страна, която не ви е забравила“, каза Путин на тях и на други завръщащи се затворници. След това Путин тайно награди Дулцеви с Орден за храброст. Черкасов беше осъден на 15 години в Бразилия, но по-късно присъдата е заменена с пет години. В началото на 2024 г. той беше обвинен за пране на пари. Друг шпионин, задържан на Запад и разменен през август, е Михаил Микушин, но изданието на WSJ не казва какво е довело до провала на мисията му.
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912