четвъртък, 9 ноември 2023 г.

Русия иска от други страни да върнат продадените им оръжия заради гигантски загуби в Украйна

Военната авантюра в Украйна вече струва на Русия над 13 000 единици военна техника. Докато министърът на отбраната Сергей Шойгу пътуваше до военни заводи, настоявайки да се ускори производството на оръжия, за да се заменят изгубените, а заместник-секретарят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев заплашваше със сталинистки методи на наказание за прекъсване на държавните поръчки за отбрана, други служители се опитваха да си връщат оборудване и компоненти, продадени в други страни.


Русия се опитва да преговаря със страни като Пакистан, Египет, Беларус и Бразилия за връщането на оръжейни системи, които вече е доставила, съобщава The Wall Street Journal , цитирайки хора, запознати със ситуацията.

Така през април руска делегация посети Египет и поиска от президента Абдул Фатах Халил Ал-Сиси да върне повече от сто двигателя за хеликоптери Ми-8 и Ми-17, които преди това бяха продадени на Египет, трима души знаеха за това посещение, пише вестникът. Според тях руснаците са поискали това да стане бързо, за да не разберат САЩ за споразумението.

След избухването на войната в Украйна Кайро не успя да плати част от вече направените доставки поради въвеждането на финансови санкции срещу руските банки от западните страни. В замяна на двигателите руснаците предложиха на Египет да опрости дължимите плащания и да продължи доставките на така необходимото зърно. Ако откажат, те заплашиха да изтеглят няколкостотин военни съветници, работещи в Египет, които помагат да се използват руски оръжия.

Според източници на WSJ Ел-Сиси се е съгласил с Владимир Путин по време на юлската среща на върха Русия-Африка в Санкт Петербург и доставката на приблизително 150 двигателя очевидно ще започне през декември.

Говорител на египетското правителство отказа коментар пред WSJ.

Тази година Русия също се опита да купи двигатели за атакуващи и транспортни хеликоптери от Пакистан, Бразилия и Беларус, каза един от източниците на WSJ, което потвърди и бивш офицер от руското разузнаване. В първия случай руснаците поискаха най-малко четири двигателя за Ми-35М, продадени преди това на Пакистан, във втория - 12. Бразилия подписа договор през 2008 г. за закупуване на абсолютно същия брой хеликоптери за $150 млн., но м.г. те са били отписани поради липса на обслужване от доставчика.

Пакистанското външно министерство отрича Русия да е направила такова предложение; бразилското министерство на външните работи заяви, че е отказало да изпълни искането, тъй като страната не доставя оръжие на нито една от страните в конфликта.

Беларус продаде обратно шест двигателя за тежки транспортни хеликоптери Ми-26. Преговорите за връщане или закупуване на оръжия бяха особено активни по време на контранастъплението на украинските въоръжени сили в южната и източната част на Украйна.

Според уебсайта Oryx, който следи документираните загуби, Русия е загубила 132 хеликоптера, от които 102 са унищожени, 28 повредени и два пленени от украинските сили. Сред тях са 32 транспортни хеликоптера Ми-8, 10 щурмови вертолета Ми-35М, 58 щурмови хеликоптера Ка-52 "Алигатор".

Може би опитите на Русия да върне големи количества хеликоптерни двигатели се обясняват с факта, че до сравнително скоро те се доставяха от украинската компания Мотор Сич. От 2014 г. руското предприятие ОДК-Климов пое производството; беше посочено, че през 2020 г. процесът на заместване на вноса е завършен. За реконструкцията на изпитателната база са похарчени 2 милиарда рубли. "Ростех", каза изпълнителният директор на Климов Александър Ватагин.

Но предприятието може да не успее да се справи със замяната на мащабни загуби на оборудване в Украйна.

В други случаи, казаха два източника на WSJ, Русия е трябвало да пожертва договорите за износ и да изпрати оръжия, предназначени за чуждестранни доставки, на украинския фронт. По-специално, доставките за Индия и Армения бяха отменени. Последният практически не получи ракети за реактивните системи за залпов изстрел „Град“ и „Ураган“ и в резултат на това не разполагаше с достатъчно оръжия, за да се изправи срещу Азербайджан, чиито войски превзеха Нагорни Карабах през септември.

„В някои случаи Министерството на отбраната е реквизирало оборудване, преди то дори да е напуснало фабриката“, казва източникът на WSJ.

СССР и след него Русия активно създават износ на оръжия, изграждайки дългосрочни отношения със страните, желаещи да ги закупят. Но поради войната, отприщена в Украйна на оръжейния пазар, Русия развива ситуация, напомняща последните събития на газовия пазар. Имиджът на надежден енергиен доставчик беше окончателно разрушен миналата година, когато Москва чрез Газпром се опита да накаже Европа за подкрепата на Украйна. В резултат на това европейският газов пазар беше практически загубен за Русия. Сега тя подкопава репутацията си на оръжейния пазар - не само с гигантски загуби на техника в битка, но и като се опитва да прекрати търговски договори за доставка на оръжия.

⚠️ Блогът разчита на аудиторията си. Не получава финансиране и не публикува реклама! 
 Може да подкрепите блога с дарение