Европейският парламент започна вътрешно разследване на информация, че депутатката от Латвия Татяна Жданок, има връзки с руската служба ФСБ. Това съобщава Deutsche Welle.
Говорител на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола каза, че приема обвиненията „много сериозно“. Тя ще постави този въпрос за обсъждане на конференцията на председателите на 31 януари.
Ако въз основа на резултатите от разследването обвиненията се потвърдят, това може да доведе до санкции от председателя на Европейския парламент, отбелязва DW. В същото време Европейският парламент не може да отстрани депутат от длъжност, но при определени условия латвийските власти могат да направят това.
The Insider публикува разследване на 28 януари, в което се посочва, че Жданок е сътрудничила на руските разузнавателни служби поне от 2004 г. и е работила под ръководството на куратори от Пета служба на ФСБ. Разследването се основава на писма от хакнат имейл.
Материалът на The Insider:
Как ФСБ вербува евродепутат от Латвия Татяна Жданок.
Патриот на СССР
Татяна Жданок е родена през 1950 г. в Рига, където семейството й се премества след края на Втората световна война. Тя завършва физико-математическия факултет на Латвийския държавен университет, влиза в КПСС и в края на 80-те започва да се бори за запазването на Латвия в СССР. След като загуби тази битка, Жданок не се отчая и продължи политическата си дейност, разчитайки на подкрепата на етническите руснаци в Латвия.
В кой момент Жданок е била вербувана и дали е било преди разпадането на СССР, не е ясно, но съдейки по нейната хакната кореспонденция, чиято автентичност The Insider успя да потвърди, през 2005 г. тя вече е кореспондирала със своя куратор. По това време този уредник беше служителят на отдела на ФСБ в Санкт Петербург Дмитрий Гладей (сега пенсиониран 74-годишен ветеран). Формално Глейди представлява Русия в малко известни организации за наблюдение на избори, по-специално той ръководи MIMRD IPA CIS, но принадлежността му към ФСБ се потвърждава от много бази данни, включително база данни за достъп до държавни тайни, ограничения за пътуване в чужбина и др.
Първите писма до Глейди в хакната пощенска кутия на Жданок са с дата 3 октомври 2005 г. Жданок изпраща два прикачени файла на имейл адреса на Gladeya (dmitriygeorg@mail.ru), единият от които е непубликуван проект на дневен ред за предстоящата конференция в Талин и Нарва, спонсорирана от два парламентарни блока (фракцията на Зелените в Европейския парламент и European Free Алианс); Вторият прикачен файл е чернова на прессъобщение за конференцията. Това събитие трябваше да обсъди „опита от участието на руски политици в общинските власти и опита от сътрудничеството между НПО и местните власти“.
След това през 2005 г. Естонската служба за вътрешна сигурност, известна с акронима KaPo, заяви в публичния си годишен доклад, че Европейският руски алианс, на който Жданок е член, не е нищо повече от параван за ФСБ, чието създаване беше „подготвен в Санкт Петербург и представен като триумф в доклада директно на директора на ФСБ.“
В разговор с The Insider Жданок не отрече да познава Глейди: "Срещнах Дмитрий и съпругата му няколко пъти в Ленинград, където живееха. Посетиха и Рига няколко пъти. По-късно, когато дъщеря им се омъжи за латвиец, те редовно идваха в Рига при роднините си. Човекът се премести при жена си в Санкт Петербург, започна успешен бизнес там и отвори ресторант, предлагащ латвийска кухня." Тя добави, че като евродепутат е присъствала на няколко конференции, организирани от организацията на Глейди в Санкт Петербург. Вярно, Жданок не обясни защо трябва да изпраща на Глейди чернови на своите идеи и прессъобщения за одобрение.
Съдейки по кореспонденцията, Жданок се среща доста редовно с Глейди в Европа и Москва, въпреки че целта и естеството на личните им разговори никога не се споменават в писмата.
Жданок и Глейди са обсъждали най-чувствителните теми лично, но някои неща могат да се разберат чрез кореспонденция. Например на 8 септември 2007 г., седмица след личната им среща в Москва, Жданок пише на Глейди дълъг имейл. Тя първо се извини, че не може да изпрати „обещаната информация“ от Страсбург, а след това разказа какви задачи са изпълнени от юни:
Ударник на невидимия фронт
През последните години Жданок работи неуморно. Например тя организира публични изслушвания в Европейския парламент относно отношението на естонските власти към бурните протести в Талин след премахването на паметник на съветски войник. След това тя съобщи на Глейди, че изслушванията са били отразени в Русия, Естония и Латвия отчасти защото нейният „стажант“ Иван Енгашев е писал за тях за рускоезични вестници, публикувани в Латвия.
Жданок също стартира радиопрограма в Латвия, наречена „Руски училищен час“, в която тя предупреждава руснаците, живеещи в страната, за „възможни проблеми, свързани с изпращането на деца от руски семейства в латвийски [с преподаване на латвийски език] училища“. Тя също така отбеляза, че подготвя предстояща изложба в Европейския парламент, наречена „Руснаците на Латвия“, за да представи етническите руснаци като истинско коренно население на Латвия.
На 9 април 2010 г. Жданок изпраща на Глейди проектоплан за насърчаване на честването на Деня на победата на Русия в Латвия. Това предложение включва искане за 6000 долара в допълнение към финансирането, което Жданок ще получи като официален организатор като евродепутат. Парите са били предназначени за различни цели. Едната от тях беше закупуването на георгиевски ленти, другата беше създаването на документален филм за пътуванията на латвийски ветерани в Австрия и Белгия за участие в честването на 65-ата годишнина от освобождението на Виена от Третия райх.
Жданок каза пред The Insider, че познава Глейди от няколко десетилетия, като го е срещнала „в началото на 70-те години на миналия век в лагер в Северен Кавказ, където са се научили да карат ски“. Тя обаче отрича да е знаела, че той е руски шпионин: „Мога да свидетелствам, че от тези, с които седях на една маса, само за Владимир Путин и Сергей Наришкин знаех със сигурност, че са служители на руската ФСБ. ”
Нови куратори
Гладай продължи да работи с Жданок до 2013 г., след което започна да й изпраща доклади на нов анонимен имейл адрес ser2280@mail.ru. Впоследствие той виртуално я запознава с мъж на име Сергей Красин, на когото тя започва директно да изпраща докладите си от разузнаването.
The Insider успя да идентифицира „Krasin“ с помощта на уникална парола, изтекла онлайн, която беше използвана от собственика на имейл акаунта ser2280@mail.ru. Тази парола е използвана и във връзка с телефонен номер, принадлежащ на Сергей Белтюков, действащ офицер от ФСБ от Санкт Петербург. Белтюков е роден през 1970 г. и завършва Икономическия университет в Санкт Петербург през 1993 г. От трудовото му досие, с което The Insider разполага, става ясно, че от същата година той е служител на управлението на ФСБ в Санкт Петербург. Освен това, съдейки по базите данни, изтекли онлайн, през 1993 г. Белтюков получава достъп до държавни тайни във форма 2 - една от най-високите категории секретност, чийто притежател може да пътува в чужбина само с разрешение на ФСБ.
Друг оперативен агент на ФСБ също е работил със Жданок. Информация за това се появи през 2022 г., когато естонски съд разгледа делото на Сергей Середенко, самопровъзгласилия се „естонски омбудсман за правата на човека“, по обвинения в антидържавна дейност (Середенко в крайна сметка получи 5,5 години затвор). Сред седемте служители на ФСБ, които ръководеха Середенко, беше Артьом Куреев. Естонската присъда гласи, че през 2014 г. Жданок е подал молба до белгийското посолство в Москва за получаване на шенгенска виза за Куреев, за да посети Европейския парламент от 2 до 8 април, малко след анексирането на Крим. По този начин Жданок не само изпраща доклади за дейността си на своите куратори от ФСБ, но и използва статута си на европейски депутат, за да им помогне да навлязат на територията на ЕС.
Артем Куреев първо се позиционира като експерт в Центъра за изследване на икономическото и социокултурното развитие на страните от ОНД и Централна Европа, но наскоро промени сферата си на дейност и започна да се нарича главен редактор на новините на Африканската инициатива агенция. В действителност той е служител на Пета служба на ФСБ, същата, която стана известна с това, че не успя да се подготви за пълномащабно нахлуване в Украйна (отчасти поради факта, че парите за тази подготовка бяха откраднати). Петата услуга се занимава не само с Украйна, но и с всички външни отношения на Русия, като страните от бившия СССР представляват особен интерес за тази служба.
Алис Бах Кунке, евродепутат от Шведската зелена партия и бивш министър на културата и демокрацията в Стокхолм, каза пред The Insider, че новината, че Жданок работи за руските разузнавателни служби, е „ужасна, но не е изненадваща: тъй като бях министър в Шведското правителство, знам как работят агенти на Русия и Путин и че те имат шпионски мрежи навсякъде.
⚠️ Блогът разчита на аудиторията си. Не получава финансиране и не публикува реклама!
Може да подкрепите блога с дарение⏬
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912