четвъртък, 26 декември 2024 г.

Politico: Русия може да се опита да завземе част от Естония.

Град Нарва, притиснат по протежение на границата на Естония с Русия, е в центъра на усилията да се противопостави на постоянни провокации от страна на Москва - от заглушаване на сателитна навигация, до откраднати шамандури за демаркация на границата, ревяща пропаганда, дронове за наблюдение със 'Z'  маркировка на въоръжените сили на Русия, пише "Политико".

„Ние не възнамеряваме да започнем трета световна война, но виждаме постоянните опити да ни провокират да направим нещо, което би имало по-голямо въздействие“, каза Егерт Белицев, генерален директор на Борда на полицията и граничната охрана на Естония, през снежния декември следобед в Нарва.

Около една четвърт от населението на Естония от 1,4 милиона души са етнически руснаци. Повечето притежават естонско гражданство и мнозинството чувстват близки връзки с Естония, но Кремъл е майстор да използва етническите различия, за да претендира за специална роля в защитата на руската диаспора. Това беше направено в Грузия и Молдова и това беше претекстът за нейното нахлуване в Украйна.

Притеснението е, че Кремъл може да изиграе същата карта и да се опита да завземе Източна Естония с голямото й население от етнически руснаци и след това да предизвика НАТО да започне глобална война в отговор. Липсата на реакция би показала, че разпоредбата на член 5 за обща отбрана на НАТО е безсмислена, казват от "Политико".

Президентът на Русия Владимир Путин дори предположи през 2022 г., малко след като Москва започна своята тотална война срещу Украйна, че Нарва исторически е част от Русия.

Нарва, третият по големина град в Естония, е по-близо до Санкт Петербург, отколкото до Талин. От приблизително 56 000 жители, 96 процента говорят руски, а една трета имат руски паспорт

Описвайки града като „края на свободния свят“, Беличев, етнически естонски служител по сигурността, не смята, че съюзниците на Естония в НАТО са подготвени за това, което може да се случи тук.

Има около 900 британски войници, разположени в страната като част от многонационалните сили на НАТО във военновъздушната база Тапа западно от Талин; Франция също има войски там. Британското правителство обеща да остави своя 4-ти бригаден боен екип в готовност за бързо разгръщане. НАТО създаде бойни групи в повечето източни страни-членки и планира да разшири тези групи в Латвия и Литва. Тя не е поела този ангажимент в Естония поради недостиг на британската армия, която разполага само с две бронирани бригади.

Ако Русия нанесе удар, е малко вероятно силите на НАТО в Тапа, допълнени от 7700 души активен персонал на Естония (увеличени до 43 000 в случай на война), биха имали достатъчно огнева мощ, за да отблъснат офанзива.

Нещо повече, неотдавнашно посещение на белгийска делегация се съсредоточи върху това как да евакуира своите граждани, като пренебрегна сериозното обсъждане на това как войските могат бързо да бъдат изпратени да защитават балтийските страни, каза Белицев.

„Мисля, че осъзнаването не е налице, доколкото ние го имаме“, каза той за съюзниците на страната си. „Нямаше го през 2008 г. [когато Русия нахлу в Грузия], нямаше го през 2014 г. [когато беше анексиран Крим] и го няма сега... хората не разбират действителната ситуация.“

Егор Белицев, генерален директор на граничната полиция
на Естония, на входа на ГКПП в Русия. |
Джошуа Позанер/ПОЛИТИКО

За Талин въпросът какво да прави с големия си съсед на изток е екзистенциален.

Най-малката балтийска държава вече харчи 3,4 процента от своя БВП за отбрана и планира да увеличи тези 3,7 процента през следващата година, далеч пред по-големите страни от ЕС.

Страхът на Талин е в това, което ще се случи след приключване на войната в Украйна и ако Русия използва някаква пауза в боевете, за да атакува уязвима страна от НАТО.

Тази заплаха прави охраната на границата още по-важна.

„Когато нахлуването се случи, вече е твърде късно“, каза министърът на отбраната на Естония Хано Певкур в Талин. „Трябва да разгледаме системата за ранно предупреждение и да сме наясно предварително, че ако първият човек премине границата, ще реагираме незабавно.

Естония има дълъг и горчив опит да бъде руска колония. Тя възвърна независимостта си едва през 1991 г., когато Съветският съюз се разпадна, и оттогава побърза да затегне връзките си с ЕС и НАТО.

Опасността, която представлява Москва, беше подчертана през 2014 г., когато служителят на службите за сигурност Естън Кохвер беше отвлечен и затворен от Русия; той беше освободен година по-късно при размяна на затворници.

„Можем ли да сме сигурни, че подобно нещо няма да се случи отново?“ казва Беличев, застанал на моста на река Нарва, гледайки покрай наскоро инсталираната в Естония противотанкова защита от драконови зъби.

Беличев казва, че планът е да се покрие всеки метър от 338-километровата граница на Естония с Русия с технология за наблюдение.

Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.

Първо, има 77-километрова отсечка, минаваща покрай река Нарва. Премахването на граничните шамандури от Русия това лято доведе до скок на нахлуванията на територията на Естония от 18 през предходните две години до 96 тази година.

Без плаващите маркери охраната на Естония има проблеми с разграничаването между случайни нарушители и нагли опити за проникване в ЕС. „Ако шамандурите не са там в реката, това причинява много грешки“, каза Белицев.

Блокирането на GPS сигнали от Русия в района също затруднява проследяването на самолети или дронове и откриването на контрабандисти, като същевременно прави невъзможно за пазачите да определят точно местоположения в пустинята.

Южно от Нарва границата минава на 126 километра през езерото Пейпус, след което се извива на юг още 136 километра през два пътни пресичания при Койдула и Лухамаа, близо до мястото, където Кохвер беше грабнат, прорязвайки блатиста местност. Докато мокрият терен представлява естествена бариера през лятото, той се втвърдява при минусови температури.

„Това е като летище през зимата“, казва Белицев. — Можеш да кацнеш със самолет там, ако искаш.

Програма на стойност 157 милиона евро е насочена към укрепване на защитата на границата в Нарва.

Беличев казва, че Естония изгражда това, което той нарича „стена за дронове“, която използва цифрови системи за блокиране на вражески дронове.

Планът е също така да се наеме полицейски резерв от 1000 служители по сигурността в цялата страна като резерва в случай на голямо събитие, в допълнение към 29 000 доброволци, които вече се обучават като част от Естонската отбранителна лига.

Увеличаването на числеността не е лесно на място като Нарва, тъй като кандидатите трябва да владеят свободно естонски и да са граждани, за да служат в полицията.

„В този регион винаги се борим да набираме нови служители“, каза той.

Във внушителната крайречна крепост на Нарва, която на различни места през последните 700 години е била държана от датчани, германци, поляци, шведи, руснаци, съвети и сега естонци, главният изпълнителен директор на градския музей Мария Сморжевских-Смирнова казва, че е трудно да се води информационната война с Москва.

Тази година Сморжевских-Смирнова беше подложена на онлайн атака за организиране на изложба, озаглавена Нарва 44, която се занимаваше с унищожаването на граничния град по време на Втората световна война от съветските сили.

Кремъл обвинява за опустошението отстъпващите германски войски, каза тя, но снимките показват различна история.

Изложбата раздразни местния съвет на Нарва. Екипът на Сморжевских-Смирнова също привлече критики за поставянето на огромен банер от страната на крепостта, обърнат към Русия, с надпис „Путин е военнопрестъпник“ по време на честванията на Деня на победата на Русия през май.

Естония се опитва да предпази отношенията с етническите си руснаци и с Москва от кипене. Докато Финландия затвори всички свои сухопътни гранични пунктове с Русия, Естония поддържа мост в Нарва отворен за пешеходен трафик, което означава, че има постоянен фокус върху контрола на потока от хора.

На входа на граничния контролно-пропускателен пункт има дълга опашка, извиваща се към градския площад, докато стотици чакат в снега за преминаване в Русия. Пътуващите, преминаващи по дългата, ледена пътека над моста към Русия, мнозина влачещи големи подвижни куфари, стенат на руски, че естонските власти са ги принудили да чакат с часове поради тромавите проверки на излизане.

Беличев обвинява руснаците, че са създали проблеми с трафика, за да накарат отбора си да изглежда зле и да подбуди лоши чувства, но добавя, че не е негова работа да улеснява транзита до държава „агресор“.

„Ако искате да влезете в Русия, не трябва да е удобно“, казва той.

⚠️ Блогът разчита на аудиторията си. Не получава финансиране и не публикува реклама! Може да подкрепите блога с дарение⏬ 
PayPal:
Revolut: revolut.me/danibg1912