сряда, 19 март 2025 г.

Зеленски: Не искам да обсъждам с Русия каква да бъде нашата армия, защото това е част от гаранциите за сигурност на украинците, не на руснаците. Пресконференция. Подробно. Видео

На днешна пресконференция украинският президент заяви, че няма да обсъжда с Русия каква да бъде украинската армия, защото тя ще защитава украинците, а не руснаците. 


"Също така няма да говоря с тях за икономически гаранции за сигурност, където ЕС е основната икономическа гаранция за сигурност за Украйна. Това са безусловни неща, от които се нуждаем. Хиляди хора в плен, не само военни, всички те трябва да са със семействата си, а тези, които са измъчвали, трябва да ги вземем всички и да ги върнем у дома. За съжаление, дори мъртвите. Това са безусловни неща, които трябва да бъдат. Тези територии, които са временно окупирани, те са временно окупирани, те никога няма да станат руски“, каза държавният глава.

"За Украйна е много опасно, ако Америка не е наш стратегически партньор, а обърне гръб. Не бих искал да говоря за това. Имахме стъпки или сигнали за тази опасност."

Зеленски: ако Руската федерация не удари нашите съоръжения, ние със сигурност няма да ударим техните

"Пример за вчерашната атака след думите на Путин, че няма да има енергийни удари... След това имаше 145 ударни дрона, 4 ракети С-300, две балистични ракети "Искандер"... това е стойността на думите на Путин. Само думите не са достатъчни. Наистина искам контрол. Основният субект на този контрол трябва да са САЩ. Ако имаме такова споразумение, ще има списък с обекти, граждански, енергийни, инфраструктурни. Ние определено ще подготвим този списък и ще го дадем на нашите партньори, ако руснаците не поразят нашите цели, ние със сигурност няма да поразим техните", каза президентът на Украйна.

Зеленски разказа каква ще бъде следващата среща в Саудитска Арабия.

„Следващата среща в Саудитска Арабия се има предвид, ако говорим за частично прекратяване на огъня, например по отношение на инфраструктурата, енергетиката и т.н., ще бъде обсъдена и сигурността на корабоплаването. Това ще бъде технически екип. От наша страна определено ще има военни, енергетици и хора, които разбират от пристанищната инфраструктура. Това е техническо ниво“, каза Зеленски.

⚠️ Блогът разчита на аудиторията си. Не получава финансиране и не публикува реклама! Може да подкрепите блога с дарение⏬ 
PayPal:
Revolut: revolut.me/danibg1912