Спирането на войната в Украйна не е приоритет за Владимир Путин, въпреки постоянните уверения на Доналд Тръмп, че иска да я прекрати. Много по-важна за Путин е маслиновата клонка, която новата американска администрация изглежда му протяга. И се опитва да договори възстановяване на икономическите отношения, без да го обвързва с разрешаването на „ситуацията, свързана с украинското направление“.
За Путин преговорите с Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна са само средство за постигане на много по-широки цели, пише The New York Times. Това се доказва по-специално от интервюта, проведени от вестника миналата седмица с високопоставени представители на руски външнополитически агенции на конференция по сигурността в Делхи. Кремъл разглежда преговорите за Украйна и руско-американските отношения като два несвързани процеса. Путин остава с намерението да подчини Украйна и използва преговорите, за да прекрати битката, за да успокои Тръмп, който е нетърпелив да спре войната и да се възползва от размразяването на отношенията с Вашингтон.
Този подход беше формулиран в разговор с NYT от Вячеслав Никонов, заместник-председател на комисията по международни отношения на Държавната дума. Според него Тръмп и Путин разработват "двустранен дневен ред", който "не е свързан с Украйна": "Украйна върви както обикновено. Офанзивата продължава. Но мисля, че за Путин отношенията с Америка са по-важни от конкретния проблем с Украйна." Самият Путин каза същото. В края на февруари, след първата среща от години между американски и руски официални лица, той каза : „Ние… направихме първата стъпка за възобновяване на работата в различни области от взаимен интерес.“ Въпреки че, според Путин, на „ситуацията, свързана с украинското направление“ се придава първостепенно значение, „имаме и други въпроси: икономиката и съвместната ни работа на глобалните енергийни пазари… космосът, разбира се“.
А на въпрос за недоволството на европейските страни от факта, че не са поканени на преговорите и не им е дадено право на глас, Путин отговори: "Право на глас в какво? Аз просто казах, че целта и предметът на нашите преговори беше възстановяване на руско-американските отношения. Някой иска ли да бъде посредник между Русия и САЩ? Сигурно това са прекалени искания".
Москва смята, че сътрудничеството с Тръмп може да донесе както икономически ползи, включително възобновяване на доставките на компоненти за самолетите Boeing, експлоатирани в Русия, така и геополитически ползи, като намаляване на присъствието на НАТО в Европа, пише NYT. Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф, който се срещна няколко пъти с Путин в Москва, вече говори за икономическите ползи. В интервю за Тъкър Карлсън той каза преди преговорите между американските и руските делегации в понеделник за обсъждане на прекратяване на огъня и възстановяване на корабоплаването в Черно море: "Използвайте заедно морските пътища, може би заедно изпращайте втечнен природен газ към Европа, може би съвместно си сътрудничете в областта на изкуствения интелект. Кой не иска да види такъв свят?
В същото време Уайкоф говори за прекратяване на огъня, при което Русия ще запази окупираните земи и ще получи гаранции, че Украйна никога няма да се присъедини към НАТО.
Путин се опитва да угоди на Тръмп както директно (той съчувства на факта, че е бил „влачен през съдилищата“ и го похвали за неговата сдържаност и сила на духа), така и чрез влияние върху Уиткоф. В интервю с Карлсън пратеникът каза, че на последната им среща Путин му е дал „красив портрет на президента Тръмп“, поръчан от руски художник: „Беше толкова хубав момент“.
В резултат Уиткоф на практика се превърна в говорител на Кремъл. Той каза на Карлсън, че Русия няма нужда да подчинява цяла Украйна, че жителите на четирите окупирани територии са гласували „с огромно мнозинство“ на референдумите за присъединяване към Русия. А за европейските страни, които подготвят мироопазващ контингент с цел да осигурят следвоенни гаранции на Украйна и да предотвратят нова руска агресия, той каза, че те „се показват и правят поза“.
„Мислех, че е откровен с мен“, каза Уиткоф за бившия офицер от КГБ, смятан за майстор на измамата от западните разузнавателни агенции и който многократно е заявявал, че няма намерение да нахлува в Украйна.
По украинския въпрос Путин не показа желание за отстъпки. Русия ще настоява за по-всеобхватна „пътна карта“, преди да се съгласи на прекратяване на огъня, каза Фьодор Войтоловски, директор на Института за световна икономика и международни отношения и член на научните съвети към руското външно министерство и Съвета за сигурност, пред NYT:
За Русия дългосрочната перспектива е по-важна от тактическото прекратяване на огъня. Можем да стигнем до модел, който ще позволи на Русия и САЩ, Русия и НАТО да съществуват съвместно, без да се намесват взаимно в сферите на интереси.
За тази цел, според Войтоловски, Москва се опитва да привлече деловия подход на Тръмп. Като бизнесмен той трябва да разбере, че руските активи в момента са подценени, каза Войтоловски.
Според Александър Динкин, който също е член на научните съвети към МВнР и Съвета за сигурност, Москва може да изключи САЩ от списъка на „недружелюбните страни“. Тя е особено заинтересована от преговорите в авиационния сектор предвид проблемите, пред които са изправени руските авиокомпании при обслужването на своите самолети. САЩ биха могли да възстановят износа на части и директните полети до Москва, а Русия може да позволи на американски авиокомпании да летят над Сибир.
В същото време Тръмп „обича бързите сделки“, посочва Динкин: „Ако види, че възникват големи трудности, той може да се разочарова и да изостави въпроса“.
Изявления на московски служители, дипломати и експерти, близки до правителството, продължават да сигнализират на местната руска аудитория, че не трябва да очакват значителни мирни споразумения в Украйна в близко бъдеще и подкрепят фокуса на Кремъл върху продължителни военни действия, заявяват анализатори от Института за изследване на войната :
Изглежда, че Кремъл се стреми да даде приоритет на двустранните дискусии със Съединените щати пред преговорите за прекратяване на войната в Украйна и ще формира тези очаквания в руското общество.
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912