Бившият съветник на президента на Украйна Виктор Янукович, Андрей Портнов, е бил убит в Мадрид. Това е станало около 9:15 сутринта местно време (21 май 2025 г.)
Андрей Портнов е бил бивш съветник на президента на Украйна Виктор Янукович и е фигурирал в списъка със санкции на ЕС по обвинения в корупция и нарушения на човешките права, макар че впоследствие тези обвинения са били свалени. Той също така е бил под следствие на Службата за сигурност на Украйна по подозрение в държавна измяна и участие в анексирането на Крим от Русия.
Той е бил един от ключовите юристи, които са допринесли за създаването на правна рамка за репресии срещу участниците в Евромайдана.
По време на неговото управление са били разработвани документи, ограничаващи правата и свободите на гражданите в интерес на тогавашния режим.
След събитията на Майдана е избягал в Русия, а след това във Виена. Семейството му е придобивало луксозни имоти в Руската федерация.
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912