Откакто Русия започна войната, администрацията на Байдън е налагала средно по 170 санкции месечно на Русия и нейните филиали. При Доналд Тръмп не са налагани нови санкции, а усилията за прилагане на съществуващите са намалени. Това значително е улеснило Русия да купува продуктите, от които се нуждае, за да продължи войната, пише The New York Times , позовавайки се на анализирани от него търговски и корпоративни записи.
Само в Китай и Хонконг вестникът откри над 130 компании, които рекламират незабавни доставки на забранени компютърни чипове в Русия и не са под санкции. Една такава фирма, HK GST Limited, е готова да продава чипове, необходими за крилати ракети, включително Х-101, които руската армия активно използва за обстрел на украински градове. Фирмата е регистрирана в Хонконг преди девет месеца, а уебсайтът ѝ е създаден през февруари.
„В икономическата политика Тръмп обича да оказва натиск, да получава лостове за влияние и да се опитва да постигне най-добрата възможна сделка“, казва Едуард Фишман, старши сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет. „По някаква причина, що се отнася до Русия, той не иска да има никакви лостове за влияние върху Путин.“ Нежеланието на администрацията да оказва такъв натиск беше потвърдено на срещата на върха на НАТО миналата седмица от държавния секретар Марко Рубио, който заяви, че САЩ няма да отговорят на призивите на Европейския съюз за налагане на нови санкции, защото това би могло да попречи на преговорите за прекратяване на войната в Украйна.
Но Вашингтон вече не изглежда особено нетърпелив да преследва това заключение, каза Мария Шагина, старши анализатор в Международния институт за стратегически изследвания. Действията му, включително отсъствието на Русия от списъка на страните, на които Тръмп наложи тарифи през април, показват, че САЩ сега са по-склонни да толерират войната на Русия и по-малко заинтересовани от ответни мерки, каза Шагина пред „Таймс“. (Докато вносът от Русия е само 3,5 милиарда долара през 2024 г., това е повече от тарифите от Гърция или Египет.)
Междувременно, за да се гарантира ефективността на санкциите, „трябва да продължите да бягате, само за да останете на място“, казва Елина Рибакова от Института за международна икономика „Питърсън“. Администрацията на Тръмп обаче не само не налага нови санкции, включително срещу нарушителите, но и спира да наблюдава съществуващите и ги отслабва. Например, през февруари Министерството на правосъдието спря работата на групата KleptoCapture, която се занимаваше с намирането и изземването на активи на руски олигарси под санкции, включително яхти, вили и частни самолети. Но наскоро министерството създаде подобна група за борба с Хамас, каза пред NYT Андрю Адамс, бившият ръководител на KleptoCapture.
И през април Министерството на финансите тихомълком отмени санкциите срещу Карина Ротенберг, съпругата на Борис Ротенберг, приятел на Путин, който се е обогатил чрез близостта си с кремълския лидер. Съобщението, „заровено в дъното на традиционния бюлетин за санкции“, не обясни хода, съобщава NYT. Министерството на финансите и Държавният департамент не ѝ предоставиха обяснение за премахването на Карина Ротенберг от списъка със санкции.
Като цяло администрацията на Байдън е наложила над 6200 санкции на хора, компании, кораби и самолети, свързани с Русия, изчисли вестникът, добавяйки ги с темп близо три пъти по-висок от средномесечния през последните седмици.
ЕС е използвал по-малко от половината ограничителни мерки от САЩ, но сега наваксва загубеното време поради пасивността на Вашингтон. Докато САЩ преди водеха по геополитически причини, сега „ситуацията се промени драстично и Европа запълва празнината“, казва Максимилиан Хес, научен сътрудник в Евразийската програма на Института за изследвания на външната политика.
Вярно е, че ЕС не посмя да предприеме толкова драстична мярка, като понижаване на тавана на цените на руския петрол от 60 на 45 долара за барел след скока на цените в резултат на войната между Иран и Израел.
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912
Няма коментари:
Публикуване на коментар