вторник, 3 септември 2013 г.

Разкрития!

Как очният хирург Асад се превърна в тиранин

Башар Асад не е силен лидер, трябваше да си остане очен хирург. Това твърди д-р Едмънд Шуленбърг, преподавател на сирийския президент по време на неговото обучение в очната клиника на болницата "Сейнт Мери" в Лондон, пише в. "Дейли мейл".

Роденият в Южна Африка Шуленбърг посочва, че когато през 1994 г. Асад си заминал от Англия след близо 2-годишна специализация, той си помислил: "По-подходящ е за лекар, отколкото за политик."

Противно на образа на президента на Сирия като главорез, преподавателят от Лондон си го спомня като "чувствителен и изключително възпитан млад мъж".
"Не беше арогантен. Никога не спомена, че е президентски син - спомня си Шуленбърг. - Не говореше за семейството си, но когато някой му зададеше въпроса директно, не криеше истината."

В Лондон Башар Асад живеел в апартамент под наем и се издържал сам. Обичал песните на Уитни Хюстън и Фил Колинс, бил страшно запален по новите технологии и компютрите. В болницата му поверявали малки операции в спешното отделение и той се справял добре.

През 1994 г. обаче, когато по-големият му брат Басил Асад, смятан за "престолонаследник" на Хафез Асад, загива при автомобилна катастрофа, Башар е извикан в Дамаск, за да се готви за ролята на президент. През юни 2000 г. след смъртта на баща си той става лидер.

Шуленбърг се видял отново с Асад през 2002 г., когато бил поканен в сирийското посолство в Лондон на вечеря с президента и родената му във Великобритания съпруга Асма. Тогава Башар Асад станал първият държавен глава на Сирия, получил аудиенция при кралицата.

През 2005 г. преподавателят бил поканен от бившия си студент в Дамаск. Асад го завел на сирийски ресторант с традиционна кухня. Разказвал на перфектен английски за плановете си да направи Сирия модерна демократична държава. Той вече имал сериозни неприятели сред съседните държави, но тази вечер изглеждал спокоен и щастлив.

Шуленбърг посочва, че новината за атаката с химическо оръжие го шокирала - той не можел да свърже това с младия мъж, когото помнел. "Използването на химическо оръжие не е решение, което би могло да бъде взето от човека, когото познавам. Но може да е взето от други представители на режима", казва лекарят. Според него сирийският лидер няма още дълго да може да контролира съдбата си.

Башар Асад е роден на 11 септември 1965 г. Всички мъже от рода му принадлежат към общността на алауитите, която е много влиятелна, въпреки че представлява едва 10-12 на сто от мюсюлманското население на страната. Алауити контролират армията и тайните служби по време на цялото управление на Хафез Асад. Освен Басил Башар има и по-голяма сестра Бушра, както и двама по-малки братя - Махер и Маджид.

Завършил е арабско-френски лицей в Дамаск, владее много добре не само английски, но и френски. През 1980 г. завършва курс за скокове с парашут.
Преди да замине на специализация в Англия, учи медицина в университета в Дамаск, а след завършването си през 1988 г. работи като офталмолог в най-голямата сирийска военна болница "Тишрин". По време на подготовката си за президент Башар Асад изкачва стълбицата на военните степени и получава звание полковник.

Малко след като заема лидерския пост, Асад се жени за Асма Ахрас от уважаван род на сирийски сунити, с която се запознама по време на британския си стаж. Семейството има двама синове и дъщеря.

В началото на управлението си младият президент (той е едва на 34 г., когато поема ръководството) създава впечатление на човек, който иска да модернизира и страната си и да я отвори към демократичния свят. Въвежда в Сирия интернет и мобилните телефони, които в последните месеци станаха основно оръжие за организация на съпротивата срещу него. Започват да се появяват частни университети, частни банки, открита е фондовата борса. Скоро след началото на т.нар. пролет в Дамаск обаче нещата се преобръщат във вълна от репресии и арести на инакомислещи.

Опитите за либерализиране на режима се оказват кратковременни. Под лустрото на желанието за демократизация се крие същата неотстъпчивост като тази на Хафез Асад, пише френският в. "Либерасион". Още повече че бащата завещава на сина огромен репресивен апарат. Башар е едва на 16 г., когато баща му нарежда през 1982 г. избиването на 10 000 сирийци в Хама, потъпвайки сунитски бунт. Според последните данни на сирийската опозиция от март 2011 г., когато започна сегашният конфликт, жертвите са над 110 000, като половината от тях са цивилни. Мнозина са на мнение, че жестокостта и цинизмът на Башар Асад са непознати дори на режима преди него.

Според арабски наблюдатели сирийският президент се смята за изпратен от самия Господ да управлява Сирия, той винаги се е смятал за прав, а всеки, който оспорва мнението му, е предател. Властта му, която до момента нито разрастването на насилието, нито задъхването на икономиката, нито международната изолация успяха да разклатят, се опира на 300-хилядна армия, гигантска мрежа от тайни агенти и на страха на алауитите, че ако падне, те ще бъдат изклани.

Така за 13 г. някогашният обещаващ очен хирург се превърна в един от най-кървавите и непоклатими тирани.