сряда, 11 май 2016 г.

Дидо Дънката изскочи от Панамска офшорка

Името на Даниел Славов – Дънката, сочен за контрабандист, изплува от аферата с панамските досиета. Става въпрос за Swiss Capital Investments, която е сменила шестима български шефове след регистрацията си през 2015 г. Това сочат данните от информационния масив на адвокатската кантора, специализирана в създаването на офшорки „Мосак Фонсека”, публикуван в интернет. Реално офшорката Swiss Capital Investments e била съсобственик в 2 български компании - “Пропъртис Кепитъл Инвестмънтс” и “Юниън Инвестмънт Адвайзърс”.

 “Пропъртис Кепитъл Инвестмънтс” е създадено през 2007 г. в България със специална инвестиционна цел. Сравнително голям дял в него има строителната компания “Борд” ООД на варненския бизнесмен Дидо Дънката, а по-малки - Симеон Ненков и Бонка Ненкова - братът и майката на жената, с която Славов живее, както и “Алфа Асет Мениджмънт”.

През 2008 г. Swiss Capital купува дяловете на “Алфа” и така става най-големият акционер в “Пропъртис кепитал” с 46%. За управител е назначена Ирина Кривенко, която според публикации е бивш прокурор в Украйна.

В годината на регистрацията си, 2007-а, още преди офшорката Swiss Capital Investments да стане основен акционер, “Пропъртис Кепитал Инвестмънтс” получава от Комисията по финансов надзор лиценз като дружество със специална инвестиционна цел. Лицензът е отнет едва тази година.

“Юниън Инвестмънт Адвайзърс” е втората родна компания, в която съмнителната офшорка Swiss Capital Investments има дялове. Тя обаче се оказва, че не е осъществявала дейност.

Името на Дидо Дънката нашумя покрай операция „Медузи”, когато той беше арестуван заедно с председателя на общинския съвет във Варна и лидер на БСП в града Борислав Гуцанов. Той е известен и като човекът на Радан Кънев, финансирал предизборната кампания на кандидат за кмет от ДСБ.

Според антимафиоти от ГДБОП стартът на операция „Медузи“ е даден именно покрай панамската връзка, след като нашите служби получават секретна оперативна информация от френските си колеги за крупни суми, които от България постъпват по сметки на техни банки. Там парите се разделят и част от тях поемат към офшорка, регистрирана на Панамите. Така се стига до шумните арести във Варна в края на март 2010 г. Тогава бяха задържани председателят на Общинския съвет във Варна и лидер на БСП в града Борислав Гуцанов, шефът на общинското дружество "Автотранспорт" Пенчо Пенчев, главният счетоводител на фирмата Яна Кръстева и местният бизнесмен Даниел Славов. МВР издирваше и холандски гражданин, който е заподозрян като част от схемата.

Арестуваните бяха обвинени за участие в организирана престъпна група, съставяне на фалшиви документи, длъжностно присвояване и длъжностни престъпления в особено големи размери и сключване на неизгодна сделка. Прокуратурата и МВР обосноваха действията си с открити доказателства за престъпления при три сделки по закупуването на автобуси за градския транспорт на обща стойност 2 милиона евро. Извършените сделки са били в грубо нарушение на Закона за обществените поръчки, а по една от тях е доказано, че сумата, платена на фирмата - собственик на автобусите, е два пъти по-малка от неправомерно отклонените чрез посредници средства, разкриха разследващите. Според тях информацията е събрана от съдебни поръчки в чужбина. МВР не скри информация, че "Медузите" са подготвяли и нова неизгодна сделка с автобуси.