четвъртък, 24 ноември 2016 г.

EП прие резолюция за борба с пропагандата от руските медии

С 304 гласа „за“ срещу 179 „против“ и 208 „въздържали се“ евродепутатите приеха резолюция, в която предупреждават, че ЕС се намира под все по-голям натиск от пропаганда от страна на Русия и ислямистки терористи. Нейните цели са изопачаване на истината, провокиране на страх, съмнение и разделение в ЕС, предават от пресслужбата на Европейския парламент.

„По отношение на Руската федерация - ситуацията сега е ясна. След анексирането на Крим и агресивните й действия в източната част на Украйна, повечето държави вече са напълно наясно с използваните от нея методи за дезинформация и манипулация“, заяви докладчикът Анна Фотуга. Тя добави също, че самият доклад, в процеса на изготвяне, е бил обект на враждебна пропаганда.

В резолюцията се набляга на това, че ЕС трябва да се противопостави на дезинформационните кампании и пропагандата на страни като Русия, и недържавни субекти, като ИДИЛ/ДАЕШ, Ал Кайда и други насилствени джихадистки терористични групи.

В резолюцията се казва, че враждебната пропаганда срещу ЕС и държавите членки цели изопачаване на истината, предизвикване на съмнение, провокиране на стратегически разрив между Европейския съюз и неговите северноамерикански партньори, парализиране на процеса на вземане на решения, дискредитиране на институциите на ЕС и насаждане на страх и несигурност сред гражданите на ЕС.

Евродепутатите предупреждават, че Кремъл е усилил своята пропаганда срещу ЕС след анексирането на Крим и хибридната война, която се води в Донбас. Те отбелязват, че „руското правителство използва широк набор от средства и инструменти, като мозъчни тръстове, многоезични телевизионни канали (например „Русия днес“), псевдо информационни агенции и мултимедийни услуги (например „Спутник“), социални медии и интернет тролове, с което цели поставяне под съмнение на демократичните ценности, разделяне на Европа, мобилизиране на вътрешна подкрепа и създаване на представа за нефункциониращи държави в източното съседство на ЕС“.

Резолюцията подчертава, че „Кремъл финансира политически партии и други организации в ЕС“ и „оказва подкрепа на антиевропейски сили“ като крайно десни партии и популистки движения.

Тъй като ЕС и европейските граждани са основна целева аудитория за "Ислямска държава", евродепутатите призовават държавите членки да работят в по-тясно сътрудничество за защита на обществото от опитите за вербуване, като по този начин засилят устойчивостта им на радикализация. Те също предлагат да се разработи наративно послание, опровергаващо това на ИДИЛ/ДАЕШ „включително чрез овластяване и по-силно видимо присъствие на умерени мюсюлмански учени, които се ползват с доверието да делигитимират пропагандата на ИДИЛ/ДАЕШ.“

Евродепутатите предлагат като отговор инвестиране в повишаване на осведомеността, образование, онлайн и местни медии, разследваща журналистика и информационна грамотност в ЕС. Това ще даде възможност на гражданите критично да анализират медийното съдържание с цел идентифициране на пропагандата. В текстът се казва, че също толкова важно е осигуряването на комуникация, съобразена с конкретните региони, включително на достъп до информация на местните езици.

Резолюцията предлага още задълбочаване на сътрудничеството между ЕС и НАТО в областта на стратегическата комуникация, укрепване на 9-те работни групи за стратегическа комуникация на ЕС и предоставяне на подкрепа за повече гъвкавост на медиите в страните в съседство на ЕС.