сряда, 8 октомври 2014 г.

Самолетният скандал София - Москва

Служебното правителство реагира остро и обвини Москва в намеса във вътрешните работи на страната. Поводът е, че в Русия започна масирана кампания на тема "неблагодарността" на България, в която основно място е отделено на желанието да бъдат заменени старите съветски изтребители със западни и забавянето на проекта "Южен поток".
"Някой си Шаламанов е убедил премиера Близнашки за пореден път да предаде Русия в полза на употребявани Ф-15", написа в Туитър руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, както вече съобщи БЛИЦ.

В отговор служебното правителство обяви, че в най-скоро време ще реагира със съвместна позиция на МВнР и на Министерството на отбраната. Според министъра на отбраната Велизар Шаламанов това е опит за намеса във вътрешните работи на страната и зависимостта "от военните доставки от Русия е опасна и трябва да се ограничи".

България не дължи обяснения за свои суверенни решения пред трети страни. Това заяви външният министър Даниел Митов по повод на коментар на руския вицепремиер Дмитрий Рогозин във връзка с отказа на София да използва руски военни самолети.

"Коментарът на вицепремиера на Руската федерация Дмитрий Рогозин относно намеренията на българското правителство да замени остарелите руски бойни самолети е напълно неприемлив. България е суверенна държава, която взема самостоятелни решения, свързани със сигурността си. Те не подлежат на коментар от страна на висши представители на други държави", заявява Митов, цитиран от пресцентъра на МВнР.

Той намирам за "крайно недостойни и квалификациите", отправени от г-н Рогозин към българския министър на отбраната Велизар Шаламанов. "Независимо от избраната форма и средство на комуникация те са в разрез с добрия тон и издават, за съжаление, липса на уважение към българските институции и държава", смята Митов.

"Що се отнася до имплицитните (прикритите - бел. ред.) обвинения в нелоялност, то бих желал да припомня на техните автори, че Република България е член на ЕС и НАТО и не дължи обяснения за свои суверенни решения на трети страни. Българското правителство дължи лоялност само на своите граждани и на националните интереси на държавата си", казва още служебният министър.

В края на изявлението си той споменава, че отношенията между България и Русия имат дълга традиция и София продължавала да "подкрепя развитието на сътрудничеството между двете страни на основата на равнопоставеност.

"Доколкото разбирам обвиненията, които са отправени към България, е, че тя е проявила агресия, проявявайки нелоялност към нея. Т.е. това е скрит комплимент, че сме защитили българския национален интерес, макар това да не е било приятно на някого", заяви от своя страна вицепремиерът по правосъдие, вътрешен ред и сигурност и министър на правосъдието Христо Иванов.

Руски медии продължават да публикуват обширни коментари за България и плановете й да модернизира армията си със западно оборудване.

"Българските политици продължават да ликвидират собствената си страна и да тласкат населението към протести", пише руското издание "Сегодня".

Електронният вестник коментира одобрената от служебното правителство програма "България в НАТО и Европейската отбрана 2020". Тя съдържа "отказ от използване на руски изтребители и хеликоптери. Затова, твърдят български медии, в редиците на въоръжените сили зрее бунт", заявява "Сегодня".

"Българският министър на отбраната Велизар Шаламанов мотивира отказа от руските бойни самолети с това, че страната трябва да стане независима от Русия. Вместо руските България смята да купи 8 нови изтребителя. Антируският курс на София се очертава все по-ясно от ден на ден", пише "Гудок".

Вестник "Правда" пък подозира, че българските МиГ-ове и Су? ще отидат в Украйна, тъй като украинският президент Петро Порошенко, обявил, че се кани да купува оръжия от страните в НАТО".

"Наистина е беда да си православна славянска страна, чийто народ се отнася добре към Русия. Доказва го съдбата на Гърция, Кипър, Сърбия, България, Украйна. Арсеналът на Запада е голям - от кредитно заробване до война", се казва в материала.

Според руското издание България и Румъния са приети в ЕС "не за благото на населението в тези страни, а за да бъдат лишени от възможността да сътрудничат с Русия".

"Къде се дяна вечната дружба, в която се кълняха българите? Та нали освобождението от османско иго не е малко нещо. По време на Великата отечествена (война) българите не отвърнаха със същото на своите "братушки", изтъква "Правда".

Българските самолети руско производство са част от някогашната "приятелска помощ от страна на една съюзна държава - Съветския съюз (. . .) Някои неща се доставяха безплатно, някои - срещу български чушки, зеленчуци, плодове, заради което се убиваше собственото
производство" на СССР, коментира пред "Аргументи и факти" Роман Гусаров, експерт на транспортната комисия в Държавната дума.

"Тази ситуация продължава и днес. България е бедна страна, тя оцелява до голяма степен тъкмо благодарение на руските пари, които течаха доскоро натам като широка река - говоря за туристите и любителите на български недвижими имоти, вдигнали там цели руски градове. Страх ме е това да не свърши печално: те ще обградят руските градове с бодлива тел, ще вдигнат данъците и нашите инвеститори ще хукнат да бягат оттам с голяма скорост", предрича събеседникът на седмичника.

Под крилото на Съветския съюз "българите получаваха всички преференции и живееха десеторно по-добре, отколкото сега. В момента смятам, че България, както и нашите украински съседи, ще се опитва да седи на два стола - да се захранва с руски пари, ловейки подаяния, подхвърляни от Запада", заявява Роман Гусаров.