понеделник, 13 октомври 2014 г.

Трите жени и тримата мъже не свършиха работа!

След четири часа консултации трите жени от ГЕРБ и тримата мъже от БСП заключиха:
различията помежду ни са много повече от общите неща. Така завърши пъвия рунд от преговорите, които първата политическа сила ГЕРБ инициира за съставяне на кабинет. Цецка Цачева от ГЕРБ определи различията като големи, Янаки Стоилов от БСП като "непреодолими". Съвпадение във възгледите има по една трета от приоритетите, стана ясно след консултациите. Втори кръг на преговори няма да има.

"В резултат на 4-часовите разговори по 4 от основните приоритети имаме съвпадение на възгледите си с БСП лява България." Това заяви Менда Стоянова от ГЕРБ след разговорите с БСП.

Това са: евроатлантическата ориентация на България и спазване на ангажиментите, поети в международните договори, подобряване на бизнес средата и насърчаване на инвестициите, влизането в европейския банков съюз, както и създаването на единния енергиен европейски съюз. Приоритет е възстановяване на доверието на ЕК към България и възстановяване на плащанията по европрограмите, каза Стоянова.

По другите 8 приоритета не били постигнати съвпадения на мненията. "По два от тях имаме принципни съгласия, но сериозни различия в начина на осъществяване - това са темите за КТБ и инфраструктурните проекти", обобщи тя.

"БСП настоява бъдещото правителство веднага да реши въпроса с КТБ и възстановяване на средствата на вложителите, ние също сме извели като приоритет гарантиране на вложителите, но смятаме, че в интерес на цялата българска икономика и на целия български народ е да имаме много вярно решение за казуса КТБ, а то може да се вземе само на базата на сериозен анализ на данните. Настояваме БНБ да назначи международен признат консултант, който на базата на данните и фактите в КТБ, да предложи начините, по които КТБ да излезе от ситуацията и тези начини да бъдат остойностени, за това колко ще струват на държавата и на цялата икономика, на българския данъкоплатец", заяви още Стоянова.

С това тя повтори искането на Лютви Местан една седмица преди изборите за влизане на международен консултант в Корпоративна търговска банка.

Освен по въпроса какво да се прави с КТБ, различия има и по инфраструктурните проекти, в енергетиката, сектор сигурност, реформите в образованието, здравеопазването, социалната политика и др.

Пазарът срещу държавата

По отношение на инфраструктурните проекти разликата била в това кои да са приоритетни. Що се отнася до социалната система -  ГЕРБ е за запазване на плоския данък и увеличаване на пенсии и заплати според икономическия растеж. Левицата пък отдавна настоява за въвеждане на т.нар. данък богатство и индексация на пенсиите според Швейцарското правило.

По отношение на енергетиката от партията на Бойко Борисов са против строителството на АЕЦ Белене и за седми блок на АЕЦ Козлодуй, докато от БСП смятат, че и двата проекта трябва да се реализират.

Различия има и по отношение на цената на тока. ГЕРБ настоява тя да се определя от пазара и под надзора на "независима" ДКЕВР, избрана с 2/3 от гласовете на депутатите, или с квалифицирано, а не с обикновено мнозинство. Столетницата пък е за по-голям ангажимент на държавата в енергийния пазар.

Да изкореним определените фактори

Двете страни бяха попитани и за оценката си за кабинета "Орешарски". И тук от думите на Стоилов, макар и завоалирани зад изказа и липсата на конкретика, стана ясно, че Левицата е "за" изкореняване на възможността да се получи повторение на нейното управление с ДПС.

Според Стоилов не била сбъркана формулата на предишното правителство, проблемите идвали от "странични фактори, чийто генезис можел да се търси много по-рано". По-важното било не връщането назад, а да се изкоренят възможностите за такива процеси и в бъдеще, смята той.

"Имаше проблеми в начина на функциониране, определени фактори оказваха влияние върху дадени управленски решения", посочи той. А после и допълни:

"Особено след това как завърши предишното управление, смятаме че формулата, предложена от ГЕРБ - правителство на споделената отговорност, е добра". Т.е. правителство, стъпило на коалиционно споразумение, а не както управлява Левицата - само с гласната, но не и официализирана подкрепа на ДПС и със "златния пръст на" Атака".

Живот без граници, но и без гаранции

Леко разминаване в думите на представителите на ГЕРБ и на БСП се получи около въпроса с продължителността на живота на евентуалния бъдещ кабинет. Румяна Бъчварова обяви, че от Левицата се съгласили той да изкара цял 4-годишен мандат. Янаки Стоилов обаче я коригира:

"Този кабинет не бива нито да е с лимитиран, нито с гарантиран мандат".

Под въпрос обаче остава как ще се разберат в сряда на консултациите ГЕРБ и Реформаторският блок. От Блока настояват животът на бъдещия кабинет да е до две години. Цачева обаче категорично отхвърли това предложение. По думите й ГЕРБ е първа политическа сила по волята на избирателите и имало толкова тежки реформи за правене, че те не можели да се реализират само в две години.

Що се отнася до друго условие за преговори, поставено от РБ - Бойко Борисов да не е отново премиер, от БСП днес обявиха, че е право на формацията с най-много депутати да си излъчи премиер и председател на парламента. Конкретни министерски постове обаче не били обсъждани днес. От думите на Атанас Мерджанов обаче стана ясно, че Левицата може да предложи свой човек начело на НС. Както направи ГЕРБ в миналия парламент, въпреки че бе официално в опозиция.

Тези толкова лоши изборни правила

Единомислие от ГЕРБ и БСП обаче демонстрираха по актуалния напоследък въпрос с промяната на изборните правила. От думите на Цачева стана ясно, че герберите държат на президентските въпроси за референдум - за мажоритарен избор на част от депутатите, за задължително гласуване и за въвеждане на електронно такова. Има основание за дискусия за задължителното гласуване и за преминаване към смесена система, съгласи се и Янаки Стоилов, но с уговорката, че по тези въпроси трябвало да се мисли в далечна перспектива. Било проява на лош вкус да се променят изборните правила веднага след избори.