Украинската армия успява да удържи рашистката офанзива в Донбас. Русия направи само минимални успехи в източната Украйна на 22 май. Руските сили вероятно се готвят да възобновят офанзивите по южната ос.
Руските нашественици се опитаха да започнат настъпление за превземане на село Александровка, но не успяха. Рашистите се опитаха да подобрят тактическите си позиции и воюваха в населените места Тошкивка, Комишуваха, Трипиля и Василивка в Луганска област.
Започнатата от Русия война в Украйна премина в "дългосрочен" стадий, смятат украинските и западните военни. Според тях мащабът на руските военни цели се е съкратил до оперативно-тактическо ниво. Съветникът на украинския президент Алексей Арестович написа в своя телеграм канал, че "на почти всички линии на фронта руските военни започнаха да се окопават и да се готвят за отбрана". Как ще се промени войната в тази фаза?
Къде е сега главният удар?
Според израелския военен експерт Давид Хенделман, след извеждането на руските сили от северна Украйна - Киевска, Черниговска и Сумска области, всички усилия са съсредоточени на изток и юг, на фронта в Луганска област. "Само в района на Изюм, Северодонецк и Лисичанск, Авдеевска и Запорожкото направление все още предприемат опити за настъпление", описва ситуацията на фронта и Алексей Арестович, съветник на украинския президент Володимир Зеленски.
На южния фронт настъплението е в Запорожието, към Гуляйполе, Николаев и Кривой Рог. Но според Хенделман "на някои участъци придвижването на руските войски е минимално, бавно, а някъде и изобщо го няма". Той смята, че отстъплението на руските части в района на Харков, където украинските войски стигнаха до границата с Русия, е тактическо. "Руснаците явно са решили да направят това, което и в Черниговска и Сумска области. Те просто извеждат своите части оттам. Но по харковското направление и без това имаше неголяма група - до 5 батальонно-тактически групи", казва той. Целта е да се съкрати фронтът, но ако руснаците се отдръпнат твърде много от Харков, ще се оголи десният фланг на изюмската групировка.
Коко голям е провалът на руската армия?
Трудно е да се определи доколко сериозен е провалът на руската армия на първия и втория етап, защото военните цели на тази "специална военна операция" изобщо не бяха обявени. Каква би могла да е целта на руските войски може да се съди единствено по характера на техните действия и посоката настъплението.
Съдейки по това, че руската атака след сраженията по границата се придвижваше с максимално бързи темпове към Киев и големите градове в южна Украйна, Русия е имала намерение в кратки срокове да превземе столицата и да постави контрол над южната част на Донецка област, да излезе в Харков и може би - да обкръжи украинските войски в Донбас. Но замисълът се провали - десантът на киевското летище Гостомел не успя, а колоната с бронетехника, която трябваше да се придвижи от Беларус към Киев, така и не стигна до крайната си цел. В резултат на това в края на март руските войски отстъпиха от Киев на север и северо-изток, концентрирайки силите си в южна Украйна и Донбас. Но и там придвижването е с бавни темпове.
За мнозина в Русия този развой се оказа пълна изненада. Години наред в страната се налагаше образ на армията, която може успешно да води големи сухопътни настъпателни операции. Сега мнозина смятат това за ПР.