Демократичният свят решително осъди нацисткия режим и изведе пред съда своите лидери и извършители. Горчивите уроци на нацизма и престъпленията, извършени от режима, се превърнаха в задължителна част от преподаването за историята в образователните ни системи. В същото време паметта и познанията за съветските престъпления все още не са намерили полаганото си място в съзнанието на европейците.
Днес е необходимо повече от всякога ясно и далновидно ръководство, за насърчаване на европейските разкази за възпоменание в целия ЕС, които в крайна сметка следва да се превърнат в част от всички държави членки национални образователни програми. ЕС е в най-добра позиция да поеме тази координирана роля, като подобен жест също би бил навременен и изключително релевантен, в светлината на безпрецедентно ниво на руска дезинформация и дезинформация, включително по въпроси от европейската история.
През последните години бяха направени важни стъпки на европейско равнище чрез създаване на платформата за европейска памет и съвест. ЕС би могъл да направи повече, като предостави на Платформата необходими политически и финансови ресурси. Създаването на общоевропейски мемориал за жертвите на тоталитаризма в Брюксел би било много важна стъпка за осигуряване на правилно възпоменание на престъпленията, извършени от тоталитарните режими, включително съветския, в усилията ни за повишаване на осведомеността, за да предотвратим подобни престъпления и да ги спрем в Украйна, и в отдаването на почитта ни към жертвите. Много разчитаме на вашата лична ангажираност и подкрепа за тези инициативи, които биха могли да бъдат разгледани в Съвета на ЕС.
Каджа Калас, министър-председател на Република Естония
Кришянис Кариениш, министър-председател на Република Латвия
Гитанас Науседа, президент на Република Литва
Матеуш Моравиецки, министър-председател на Република Полша
Клаус Йоханис, президент на Румъния