четвъртък, 27 октомври 2022 г.

"Forbes": Възможно е Китай да се насочи към завладяването на руския Далечен изток, вместо на Тайван.

Анализаторът Крейг Хупър пише във "Forbes", че е възможно Китай да се насочи към анексирането на руския Далечен изток, вместо на Тайван:



"С наближаването на края на конгреса на Китайската комунистическа партия, китайският лидер Си Дзинпин излезе по-силен отвсякога. Давайки си трети петгодишен мандат, това, което остана от вътрешната опозиция, беше церемониално изведено от залата.
(...) Заплахата за Тайван е преувеличена. Въпреки че партийните делегати вкараха нов антитайвански език в устава на комунистическата партия, истинското териториално изкушение за Китай може да бъде на север, в руския Далечен изток, където стотици хиляди етнически китайски руски граждани, хванати в капана на значително отслабена и куха диктатура, потенциално биха могли да бъдат примамени да преразгледат възможностите си.

Въпреки че няма начин да се знае какво мисли Си, отдавна установеният модел на поведение на Китай предполага, че тъй като Русия пренасочва звената за гранична сигурност към сложен конфликт в Украйна, си струва да се обмисли дали Китай може да обмисля експанзионистични непредвидени действия на север, по протежение на разтегнатата и рядко контролирана руска граница от 2615 мили.

Тяхната история на конфликт в региона и големият демографски дисбаланс между Китай и намаляващото население на руския Далечен изток от години раздухват спекулации, че Пекин може да настъпи на север. Налице са всички предпоставки за изненадващо засилване на напрежението по границата между Китай и Русия.

КОНКРЕТНО

Тайван е очевидна цел за китайската териториална експанзия, но е труден орех за разбиване. Самоуправляващ се от 1949 г., Китай третира Тайван като бунтовническа провинция, докато Тайван се смята за независима държава. От своя страна президентът Си очакваше обединението да се случи не по-късно от 2049 г., като използва тази целева дата, за да стимулира мащабни военни реформи и бърза модернизация. Някои плахи западни наблюдатели се опасяват, че Китай, изправен пред демографски и икономически насрещни ветрове, е ускорил "времевата линия" за обединение и може да предприеме конкретни военни действия през следващите няколко години, за да заграби бунтовническата територия.

Може да подкрепите блога и страницата "Таралеж - Дани Иванов" с дарение!