петък, 15 януари 2021 г.

Имало е да става...

Акция на Greenpeace България 

Ден 5 - ти! Започва спокойна работа по нареждането на 20 - те павета над "Шишковата градинка" във Варна

На тази дата: 15 януари 1951 г. В Германия е осъдена на доживотен затвор Илзе Кох - „Вещицата от Бухенвалд”

1951 Във Федерална република Германия е осъдена на доживотен затвор Илзе Кох, жена на коменданта на хитлеристкия концентрационен лагер Бухенвалд полк. Карл Кох. За чудовищния й садизъм я наричат „Вещицата от Бухенвалд”. Именно по нейна поръчка са правени сувенири от татуирана човешка кожа. „Вещицата” се обесва в затвора през 1967 г.


Историята на Илзе Кох


е просто една от многото, свързани с терора от Холокаста.

Илзе била женена за Карл Кох, един от командирите, работещи за Адолф Хилтер в концентрационния лагер Бухенвалд. Тя живеела със съпруга си в Бухенвалд, но животът й никак не бил на обикновена съпруга на командир. Тя се присъединила към нацисткото движение и станала надзирател в лагера. 

Илзе била абсолютен садист - често яздела край лагера, удряйки брутално с камшик (често до смърт) затворниците без абсолютно никаква причина. Обичала да избира затворници, чиято кожа й харесва - убивала ги и одирала кожата им като след това правела ужасяващи неща с нея като абажури за лампи, калъфи за книги или дрехи. Имала си дори любима чанта, която постоянно носела и също била изработена от човешка плът.

Кох била арестувана за престъпленията си, а съпругът й бил екзекутиран през 1945 г. По-късно тя била осъдена на доживотен затвор. Единственият син на Илзе и Карл Кох се самоубил след войната, неспособен да живее с фактите за зверствата на родителите си по време на Холокаста.

Докато била в затвора Кох забременяла от неизвестен мъж и деветнадесет години по-късно синът й често започнал да я посещава в затвора. След двадесет години в затвора Кох се самоубила в нощта, в която чакала посещение от сина си.

Вицове - само сока, януари 2021 г.

- А ма Пено, какво е това неповторим сeкс, ма?

- Когато мъжът ти не може да повтори, ма.

 

***

 

Като мекотело съм - СеПия...

 

***

 

Днес така треперих на спирката, че спря автобус с ансамбъл по народни танци и ми предложиха работа.

 

***

 

- Келнер, защо има слухов апарат в супата ми?

- Извинете, какво казахте?

 

***

 

Скъпи дами, знаехте ли че... До момента на половия акт, децата ги износва мъжът. Айде повече без драми!

четвъртък, 14 януари 2021 г.

България е твърдо на последно място по ваксинация! Боко сега ще каже: Спасих ви да не ви чипират

 


Повелителят на мухите

Пасторална картина. Борисов маха от единия бряг и благодарни селяни, заклещени в селото си останало без мост, го поздравяват от другия бряг. 

Точно като картина от "Повелителят на мухите", на парче земя откъснато от света оставени да се оправят, но благодарни на премиера.

... "Единствените същества, които се чувстваха добре, бяха мухите – те бяха покрили своя Повелител."

Ден 4 - ти... To Be Continued...

14 януари 2021 година появилата се дупка над "Шишковата градинка ' във Варна си е още там. 

На тази дата: 14 януари 1901 г. в София е пуснат първият електрически трамвай


1901 г. в София е пуснат първият електрически трамвай. Пускането на трамвая у нас станало възможно благодарение на първата електроцентрала в Панчарево.

Първият вагон тръгва накичен с цветя, около него са току-що назначените ватмани, зад тях любопитните столичани. Вестник от онова време описва събитието така: „Вчера столичните жители бяха зрители на едно ново за тях явление на всемирния прогрес - първият трамвай проряза почти цялата Витошка улица. Грамадното множество се любуваше на приятната гледка от бързината на трамвая и от светлите искри под колелата му и на жицата отгоре. Трамваят върви бързо, без друсане, осветява се електрически и има изящна мебелировка”.

Първият електрически трамвай се движи по трасето от гарата до днешния пл. „Славейков”. Маршрутът е нарочно подбран и за времето си е най-представителният. Старата гара тъкмо е ремонтирана и разширена с луксозен салон, а около пл. „Славейков” още от турско време е центърът на столицата. За център на нова градска железопътна мрежа е определена Градската градина, днес градинката пред Народния театър, която била опасана от всички страни с трамвайни линии. Това е проектът на германския инженер Клингенберг. Той е разработил седем варианта за електрическо осветление и трамваи в София още през 1896 г.

Първоначално има шест маршрута, на един релсов път, дълъг общо 25 км, с коловози за разминаване на някои от възловите места. На крайните спирки ватманите сменят кабините и обръщат ролковия токоприемник, защото мотрисите нямат обръщателни колела. Тогава е построено и депото на бул. „Княгиня Мария Луиза”.

Веднага е въведено и „класовото” деление - билетът за първа класа струвал 15 стотинки, а на втора - 10. Въпреки високите за времето си цени няколко дни тълпи се трупали по спирките, във вагоните пътниците били натъпкани. Първите, престрашили се да се качат на трамвай, били впечатлени, както описват съвременници, от „бързината му (трамваят развивал около 20 км/ч) и светлите искри под колелата и на жицата отгоре. Трамваят върви бързо, без друсане, осветява се електрически и има изящна мебелировка”.

Любопитен факт е, че работата по електрифицирането и пускането на първия трамвай е започнала 13 години по-рано, още при управлението на Димитър Петков. После са се сменили още петима кметове, но големи заслуги за новото техническо чудо има Димитър Яблански, който на два пъти е обявявал нови концесии за електрифицирането на София. То става факт при Христо Попов.

Вицове - само сока, януари 2021 г.

Ако някой ни обяви война не е нужно да използва оръжия, достатъчно е да ни полива три дни с вода. 


***

Пък моят ми вика:

- Толкова си слабичка, иди си хапни тортичка...

- Кой твой, ма?

- Моят вътрешен глас, как кой?

 

***

 

Хубаво е да си по майчинство. Събудиш се сутрин, па си направиш кафенце, вечерта седнеш, изпиеш го.

 

***

 

Гейовете отказват да пият водка, защото после налитат на жени!

 

***

 

Ооо, страхотно нещо са обувките на висок ток. Обуеш ги - красива си! Събуеш ги - щастлива си!