сряда, 20 януари 2021 г.

Маестро, музика! Поздрав за Donald J. Trump

 

Най - накрая!

 


Джо Байдън се заклева като президент на САЩ! На Живо


Съсипаха я тая държава! Ей, навремето какъв травестит беше...

Да си цепиш дървата в апартамента вековна традиция ли е?

На тази дата: 20 януари 1912 г. е полетял самолетът, конструиран от Сотир Черкезов

 

Самолет, управлявана от българина Сотир Черкезов се издигнала и приземила успешно
в мразовитата утрин на 20 януари 1912 година.

Преди 104 години е полетял самолетът, конструиран от свищовлията Сотир Черкезов.
Покрай многобройните януарски събития и сибирските студове някак незабелязана остана годишнината от полета на първия български самолет „Княз Борис Търновски”. Самолетът, модел биплан полетял на 300 метра височина на летището край руския град Санкт Петербург е конструиран от свищовлията Сотир Черкезов, възпитаник на Всерусийския императорски аероклубв гр. Гатчина. 

Машината, управлявана от него се издигнала и приземила успешно в мразовитата утрин на 20 януари 1912 година. Тя представлявала революционно  изобретение поради поставеното предно колело под носа на самолета, което се правело за първи път от началото на самолетостроенето в света. Така Сотир Черкезов станал изобретател и на ползвания и досега носов триколесник, а по-късно и на катапулта.

         Новината пристигнала в България със закъснение. Тя била публикувана в началото на февруари във вестник „Утро”. От него сънародниците на Черкезов научили, че самолетът с две крила едно над друго по подобие на тогавашните модели „Райт”, „Фарман” и „Къртис” бил управляван от своя създател Сотир Черкезов. Машината била дълга 18 метра и тежала 840 килограма. Тя била изобразена на издадена в Русия пощенска картичка, на която отделно имало и портрет на българина – изобретател.
         Сотир Черкезов е роден на 21 декември 1882 година в Свищов. Син е на опълченеца Петър Черкезов – кавалер на Георгиевския кръст. Младежът се запалил по летенето след като присъствал на едно събиране, по време на което автоконструкторът Хараламби Джамджиев от В. Търново произнесъл реч за въздушните полети.

         През 1905 година Сотир Черкезов заминал за Русия, за да учи за инженер, но плановете му се провалили. Затова пък се записал да учи във Всерусийската императорска школа, която завършил с отличие. Негови преподаватели били инструкторите Лебедев и Костин и те го обучавали за летец на самолетите „Фарман” и „Блерио”. Според архивите, запазени и до днес в Регионалния музей В. Търново Черкезов е първият българин, получил диплом за летец.

         Поради обявената на 5 октомври 1912 година от цар Фердинанд война на Турция остана неосъществено намерението на свищовлията да прелети разстоянието от Петербург до столицата на България, но пък той взел участие във войната като летец на Одринския фронт. По-късно е включен в авиационния отряд на армията с командир ген. лейтенант Радко Димитриев, а след това е изпратен на заточение, лежи и в Петербургския гарнизонен затвор. По време на революцията през 1917 година е пилот в Русия, след което се завръща в България, но след деветоюнския преврат и последвалите събития през периода 1923 – 1925 година го считат за неблагонадежден и емигрира във Франция. Там оценяват професионалните му умения и го назначават на работа в авиационните заводи в Париж и Лион.

         Завръща се в България през 1931 година и се установява във В. Търново заедно със съпругата си Николина Манева от гр. Елена. Изнася беседи за авиацията и е канен на много места в България. Обучил много млади пилоти, почива на 1 февруари 1961 година във В. Търново.
         През 1977 година уредничката на Регионалния музей В. Търново Невяна Бъчварова заедно с дъщерята на авиатора Маргита Черкезова започват да издирват документи, снимки и предмети, свързани с живота и работата на Сотир Черкезов. Докато историчката от В. Търново събирала публикациите от българския печат, дъщерята на първия български летец посетила Русия и по пътя, извървян от нейния баща успяла да събере богата информация. Двете заедно успели да създадат сравнително богат фонд, който се съхранява и до днес в Регионалния музей В. Търново. Експозицията е била показвана и в родния град на летеца Свищов.

Вицове - само сока, януари 2021 г.

Баси! Излязох на терасата и гледам долу два пингвина и една бяла мечка се бият за едно родопско одеало!!!

 

***

 

Случвало ли ви си е, да седите на работното си място и да мислите, откъде да печелите пари?

 

***

 

Никой не ме обича така, както хладилника ми. Като ме види и светва.

 

***

 

Беден речников запас - Това е едно такова с такова!

 

***

 

Хората ме наричат егоцентричен. Но, стига сме говорили за тях...

вторник, 19 януари 2021 г.

Навални разкри дворец на Путин за 1 милиард евро от корупция

Щабът на руския опозиционер Алексей Навални публикува днес разследване, което доказва, че Владимир Путин и част от обкръжението му са корумпирани, а руският президент се е сдобил с огромен дворец.

 

Близо двучасовото видео вече е гледано над 4 милиона пъти в YouTube.

Според Навални изграждането на комплекса е финансирано от дългогодишни доверени хора на Путин - като шефа на "Роснефт" Игор Сечин, шефа на "Транснефт" Николай Токарев, бизнесмените Генадий Тимченко и Юрий Ковалчук. В корупционните схеми са замесени също Светлана Кривоногих и Алина Кабаева - според редица руски медии двете са любовници на Путин.

 

"Дворецът на Путин" струва 100 милиарда рубли (1,12 милиард евро).


Във видеото има и призив към руснаците да излязат в събота на протести срещу управляващите.


И те така...

Българинът: Дайте да ревем за правото на Тръмп да си пише в социалките...

Нещо за правото на живот на Навални?

Българинът: Дайте да не се месим в работите на други държави...


Николета Лозанова що не стане консул на Малдивите?

На тази дата: 19 януари 1950 г. България праща нота до САЩ! Дипломатическите отношения между двете страни са прекъснати за близо 9 години

 1950 В нота до Държавния департамент на САЩ България иска отзоваване на

Българският дипломат д-р Петър Вутов
 получил
нотата на Държавния департамент 
за прекъсване
 на отношенията между НРБ и САЩ през 
февруари 1950 г.
пълномощния министър Доналд Хийд, защото "поддържал отношения" с осъдения за "шпионаж" Трайчо Костов (екзекутиран на 16 декември 1949 г.). В резултат дипломатическите отношения между двете страни са прекъснати за близо 9 години.
След Втората световна война отношенията между България и Съединените американски щати преминали през драматични колизии. Студената война често ги вледенявала до степен на абсолютно им замръзване, както станало през далечната 1949 г. Тогава от Вашингтон официално поискали персоналът в легацията в София да бъде увеличен от 20 но 30 дипломата. 
Правителството на Васил Коларов отказва, с аргумента,
че не желае американските шпиони
под прикритието на дипломати в София, да се увеличат. През 1950 г. се стига и до логичната развръзка – посланикът на САЩ в София Доналд Хийт е обвинен в шпионаж и обявен в персона нон грата. Американците засипват външния ни министър Владимир Поптомов и премиера Вълко Червенков с протести, но полза от това няма. Прецедентът става на 21 февруари 1950 г., когато САЩ закриват мисията си в София и прекъсват всякакви дипломатически отношения с България – в практиката на Държавния департамент това е първи подобен случай след войната.
Изтеглят се и нашите дипломати от Вашингтон. Чак след смъртта на Сталин, около 9 години след скъсването на контактите, в София официално задраскват обвиненията срещу посланик Хийт. Бавно, стъпка по стъпка, отношенията леко се затоплят и на 14 март 1960 г.
американците пак отварят легацията си в София. 
Нормализацията на отношенията е изключително крехка и нетрайна. През април и май 1961 г. български дипломати и служители от посолството ни във Вашингтон са нападнати на улицата от престъпници. Макар че става дума за хулигански нападения, официалната реакция от София е в съвсем в духа на Студената война. Американските власти са обвинени, че нападенията са подготвени от ЦРУ.
През същата година избухва още един скандал. В популярното американско списание “US News and World Report” се появява репортаж за обучението на американски войници в базата Форт Браг. На една от снимките в репортажа ясно се вижда /а в текста се разказва/, как американските войници се обучават да противодействат на евентуални нападения от страна на български партизани. На черната учебна дъска на фотографията на кирилица са описани част от българските “партизански тактики”, от които е заплашен Пентагонът. Репортажът в “US News and World Report” е толкова драстичен и налудничав в посланията си, че нашият посланик във Вашингтон д-р Петър Вутов
решава начаса да реагира.
Дипломатът иска среща с един от шефовете на Държавния департамент Монкриеф Дж. Спиър и му говори доста ядосано. Вутов не скрива възмущението си, че “България няма никакво намерения да сваля американското правителство с партизански и военни методи и то десетилетия след като между двете страни е сключен мирен договор след войната”. Българският посланик подчертал, че изглежда в Пентагона още не са разбрали, че Втората световна война е свършила и партизани в България няма от двадесетина години. Самият д-р Петър Вутов имал двугодишен партизански стаж /1943-1944/ в Червенобрежкия отряд и учебните програми във Форт Браг му изглеждали като бълнуванията на кретени. Вашингтон изглежда бил стреснат от напълно естественото възмущение на Вутов, защото почти не реагирали, когато след няколко месеца в София се състояли две-три антиамерикански демонстрации пред US-посолството. А тези демонстрации имали друг повод – карибската криза и натискът на САЩ срещу Съветския съюз да изтегли ракетите си от Куба.
Добре известно е, че идеята съветски ракети да се разположат на Острова на свободата възникнала
по време на 7-дневното посещение на Хрушчов
у нас през 1962 г. Съветникът на първият съветски ръководител Фьодор Бурлацки разказва как станало това. Никита Хрушчов се разхождал по плажа на Евксиноград с министъра на отбраната маршал Родион Малиновски. Тогава, на черноморския бряг край Варна първият съветски ръководител възложил тази задача на маршала след съгласуване с Фидел Кастро. Показателно е, че по време на визитата Тодор Живков в свой тост към Хрушчов казва следните думи: „Нашият политически часовник е сверен до секунда със съветския. Нашият часовник върви по московско време”.
Посещението на Хрушчов особено зорко се следяла от тогавашният посланик на САЩ в София г-жа Юджийн Андерсън. Още повече, че при разговор с Живков, тя получава недвусмисленото предупреждение, че “България няма да търпи да се отнасят с нея като второстепенна държава.”
През октомври 1962 г.,
когато карибската криза е в своя апогей,
нашите дипломати във Вашингтон получават заповед от Външно министерство да унищожат архива на мисията заради „все по-голямата вероятност от избухването на война”. Изгарят се доклади, отчети, паметни бележки, инструкции, вътрешни указания, работни планове и преписки – общо над 2000 страници поверителни документи. Някои от най-секретните преписки остават на съхранение лично при временно управляващия на посолството К. Щерев.
След броени дни когато Хрушчов и Кенеди се споразумяват и опасността от Трета световна война изчезва, намалява и напрежението сред българските дипломати във Вашингтон.

Вицове - само сока, януари 2021 г.

- Твоята кола пали ли при -20 градуса?

- Не знам! Моята при -20 не се отваря.

 

***

 

Като гледам политиците, реших да гласувам за пералната си машина, защото само тя може да реализира програмата си!

 

***

 

Рибарския поглед към ПЛУВКАТА може да се сравни само с мъжки поглед към СТРИПТИЗЬОРКА!!!

 

***

 

– Ленче, да пробваме поза "Арбалет"?

– И каква е тя?

– Първо те опъвам, а после се изстрелвам към кръчмата.

 

***

 

Обожавам телепатията! Гледаш някоя хубава жена и тя вече знае мислите ти, желанията ти и къде искаш да я телепортираш...

понеделник, 18 януари 2021 г.

Както през 1939 година: Навални го съдят направо в полицейското управление

Във видеообръщение от импровизираната съдебна зала задържаният заяви: "Не разбирам какво става тук. Заседание на съд в полицейско управление? Това е висша степен на беззаконие". В залата са се допускали единствено журналисти обслужващи Кремъл, а на критично настроени журналисти е отказан достъп.

За Путин Навални каза: "Дядото в бункера е много изплашен". „От какво най-много се страхуват тези крадци от бункера? Вие сами знаете много добре: Как хората излизат на улицата. Защото това е нещото, политическият фактор, който не може да бъде пренебрегнат. "

Алексей е бил изведен от килията 1 минута преди началото на заседанието уж за среща с адвокат, а е вкаран в стая пълна с хора и започнал съдебен процес. 

Обновена!

Този човек е похарчил £ 300 за ветеринар, за да разбере, че нищо му няма на кучето, а просто копира собственика си от съчувствие.