петък, 19 септември 2014 г.

На тази дата: 19.9.1881г. Умира Американският президент Джеймс Гарфийлд 80 дни след като е прострелян

На 19 септември 1881 г. умира американският президент Джеймс Гарфийлд, след като на 2
юли е прострелян с два куршума от психично болния Чарлз Дж. Гюито. Причината за смъртта е отравяне на кръвта и бронхиална пневмония следствие на некомпетентно оказана медицинска помощ и лечение.
Биография

Джеймс Гарфийлд е роден на 19 ноември 1831 г. Той е вторият президент, срещу когото е извършено успешно покушение на живота му – още на 4-ия месец и неговият мандат е вторият най–кратък в американската история, след този на Уилям Хенри Харисън. Гарфийлд е формално на длъжност от март до септември 1881 г. или общо шест месеца и петнадесет дни.

От 1851 г. до 1854 г. учи в Уестърн Ризърв Еклектик Институт в Охайо. След това се прехвърля в Уилямс Колидж в Масачузетс, който и завършва през 1856 г. със славата на изключителен студент, комуто се отдават всички премети, с изключение на химията.

Преподава класически езици за една година и става президент на Еклектик Институт от 1857 до 1860 г. Забележителното е, че ambidextrous (който си служи с двете ръце едновременно) Гарфийлд е можел с едната ръка да пише на гръцки и едновременно с другата ръка на латински.

На 11 ноември 1858 г. Гарфийлд се жени за Лукреция Рудолф. Те имат пет деца, като синът им Джеймс Рудолф Гарфийлд последва баща си в политиката и става секретар на министерството на вътрешните работи при президента Теодор Рузвелт.

Гарфийлд решава, че академичният живот не е за него и започва да изучава частно право. Той взема изпита си за адвокатска правоспособност през 1860 г. Още преди това той влиза в политиката – избран е за щатски сенатор през 1859 г. и служи до 1861 г. През целия си живот е ревностен член на Републиканската партия.

Със започването на Гражданската война в САЩ Гарфийлд се записва в армията на Съюза и е назначен да командва 42-ра доброволческа пехота на Охайо. Генерал Дон Бюел му възлага да изтласка войските на Конфедерацията от източен Кентъки.

На 6 януари 1862 г. се срещат конниците на Гарфийлд и тази на Конфедерацията. Войските на Юга се изтеглят, но Гарфийлд атакува на 9 януари. В края на цял ден боеве, силите на Конфедерацията окончателно напускат района на бойните действия. Победата носи на Гарфийлд ранно признание.

През април 1862 г. е преместен на Запад и участва в Битката при Шайло и при Чикамауга. Повишен е в чин генерал-майор.

През 1863 г. Гарфийлд отново влиза в политиката и същата година е избран в Камарата на представителите на САЩ. Той успява да спечели победи в последващите избори през следващите 15 г. През 1876 г. става председател на Камарата в Сената.

През 1876 г. Гарфийлд закупува земя, която по–късно репортерите наричат „Моравата” и от която започва кампанията му за президент, водена преди всичко от дома му.

През 1880 г. животът на Гарфийлд претърпява съществена промяна. Тя започва с предстоящия край на мандата на сенатора–демократ от Охайо Алън Търман. Парламентът на Охайо, в който от скоро имат мнозинство републиканците, избира Гарфийлд за влизане в Сената на САЩ от 1881 г., той обаче изобщо няма да влезе в Сената.

По–късно същата година Републиканският национален конвент е разделен между бившия президент Юлисис Грант, Джеймс Блайн и финансовия министър (също идващ от Охайо) Джон Шърман. Гарфийлд твърдо поддържа Шърман и произнася речта, която е и формалната номинация, но още от първите гласувания става ясно, че Шърман няма да бъде номиниран.

След като става ясно, че никой от Грант, Блайн и Шърман няма да спечели номинацията, на втория ден от изборите (и 34 гласуване) делегацията от Уисконсин внезапно дава своите гласува за Гарфийлд, който е съвсем изненадан от това развитие на събитията и от възможността да се допусне, че е предприел курс срещу своя приятел Шърман. На 36-то гласуване Гарфийлд е номиниран буквално от всички делегати на Шърман и Блайн.

Гарфийлд побеждава с 244 на 155 електорални гласа кандидата на Демократическата партия Уинфийлд Хенкок, също заслужил генерал на Съюза. Президент Гарфийлд влиза в Белия дом на 4 март 1881 г.

Неговата администрация прави всичко възможно, за да бъде посредник във вътрешните борби на Републиканската партия. Гарфийлд е лидер на „Нечистокръвните”, които са поддръжници на реформата на държавните служби и за сравнително по–меко отношение към Юга. Неговият вицепрезидент Честър Артър от Ню Йорк обаче принадлежи към „Правоверните”, които са за запазване на системата за заемане на длъжност чрез назначаване от покровители и за по–твърдо отношение към загубилите Гражданска война южни щати.

Покушението

На Гарфийлд принадлежат думите: „Имал съм много неприятности, но най-лошата от тях никога не се е случвала.” Тя обаче го сполетява на 2 юли 1881 г. Тогава той е прострелян от Чарлз Дж. Гюито, докато преминава през Юниън Стейшън във Вашингтон, придружаван от държавния секретар Джеймс Блайн.

След като е арестуван Гюито развълнувано заявява: „Аз съм най-правоверният сред „Правоверните”. Сега президент е Артър!”. Това за кратко води до кратко съществувалите подозрения, че вицепрезидентът и неговите поддръжници са подтикнали Гюито към престъплението.

Гюито е раздразнен от отказа на искането си да бъде назначен за консул в Париж, позиция, за която не е имал никаква квалификация, а е бил и психично болен. Вторият куршум, който поразява Гарфийлд, засяда в гърба му и не е намерен. Изобретателят на телефона инж. Александър Бел конструира детектор за метал като опит да намери куршума, но металната рамка на леглото, на което е положен Гарфийлд, заблуждава уреда, а никой не се сеща да го премести.

За няколко седмици състоянието на Гарфийлд все повече се влошава и той умира 80 дни след като е прострелян от отравяне на кръвта и бронхиална пневмония вечерта на 19 септември 1881 г. Преди това боледуващият президент е преместен в Елбърнон – община край океана, с надеждата, че свежият въздух и спокойствието там ще помогнат за възстановяването му. Повечето историци и експерти обаче сега смятат, че 50-годишният Гарфийлд е щял да оцелее въпреки раните си, ако докторите, които са го лекували, са били по–компетентни. Няколко от тях са бъркали в раната, за да търсят куршума, с мръсни ръце, а един дори пробива черния му дроб при подобен опит.

Гюито е признат за виновен за убийството на Гарфийлд, въпреки че адвокатите му пледират за невменяемост. Той настоява и то може би основателно, че некомпетентните грижи на лекарите са довели до смъртта на президента. Гюито е осъден на смърт и обесен на 30 юни 1882 г. във Вашингтон.

Гарфийлд е погребан с огромна официална церемония в мавзолей в Охайо. Той е последният президент, избран директно от конгресмен, и един от най–интелигентните хора, обитавали някога Белия дом. Той е имал изключителен потенциал, но за съжаление трагично неосъществен.

Убийството на Гарфийлд е поводът за приемането на Закон за административната реформа от 16 януари 1883 г.