събота, 29 август 2015 г.

"Асошиейтед прес" съди ФБР - да кажат колко пъти са лъгали

Американската информационна агенция "Асошиейтед прес" (АП) е завела дело срещу Федералното бюро за разследване (ФБР), с което настоява съдът да го задължи да огласи колко пъти е разпространявало фалшиви новини като похват при разследванията си.
Поводът за процеса е провалът на опитите на медията да получи отговор на въпроса си по реда на Закона за достъп до обществена информация. Журналистите са питали ФБР колко пъти от 2000 г. до 2015 г. бюрото е писало фалшиви новини, а агенти са се представяли за репортери.

От АП неслучайно са се насочили към тези въпроси, тъй като през 2007 г. ФБР е изпратило по имейла фалшива история на 15-годишен заподозрян, че е отправил заплахи за взривяване на училище в щата Вашингтон. Писмото било оформено, все едно че подателят е в. "Сиатъл таймс", а самата "новина" в него била представена като на "Асошиейтед прес".

Когато младежът последвал линка в имейла, заложеният от ФБР проследяващ софтуер разкрил IP адреса и местонахождението му и заподозреният бил арестуван. Месец по-късно бил осъден на 90 дни пробация и да плати 8852 долара на училището, което да ги използва за повишаване на сигурността.

"ФБР незаконно е използвало ползващото се с доверие име на "Асошиейтед прес", а също така е създало ситуация, при която това доверие би могло да бъде значително подкопано", заявява през 2014 г. в писмо до бившия главен прокурор Ерик Холдър юристката на АП Карън Кайзер.

Според нея, макар фалшивата новина да е била предназначена за един човек, тя лесно би мога да стане достояние на широката общественост, ако той я беше разпространил в социалните мрежи.

Затова от "Асошиейтед прес" настояли да научат колко пъти през последните 15 години ФБР е прибягвало до разпространяването на фалшиви новини. Отговорът на бюрото бил, че събирането на тази информация ще отнеме поне 2 години. Подобен срок по никакъв начин не отговаря на изискванията на Закона за достъп до информация, който изисква от задължените по него институции да отговарят до 20 работни дни.

Междувременно директорът на ФБР Джеймс Коми е заявил пред "Ню Йорк таймс":

"Ние използваме измама, за да заловим мошеници, но действаме отговорно и законно."

Пред изданието Коми признал, че агентите не само фабрикуват новини, но и че един от тях се е представил за журналист от АП.

Пред "Лос Анджелис таймс" професорът по право Аърн Каплан пък посочва, че законът в САЩ е категоричен - когато става въпрос за установяване дали даден заподозрян в престъпление действително го е извършил или се кани да го извърши, тогава полицията има право да го лъже. Каплан обаче уточнява, че с подобен похват ФБР и полицията биха могли да подкопаят общественото доверие към медиите.