понеделник, 28 декември 2015 г.

Любопитно: За какво ви излъга интернет през 2015 г.

Беше трудна година за журналистите, които трябваше да разобличават митове от социалните мрежи, пише Би Би Си.

През 2015 г. много снимки станаха виртуални хитове, някои от тях - съвсем умишлено. Това бяха фалшификати, създадени да заблуждават хората, които често бяха пускани по време на напрегнати ситуации, често дори и без връзка със случилото се.

"Хванахте" ли се на някои от тях?

Трогателната снимка, споделяна
покрай земетресението в Непал.

Tова беше една от най-често споделяните снимки след трагедията през април. Не е фалшификат, но въпреки това е подвеждаща. Със заглавие "Двегодишно момиче, пазено от 4-годишното си братче в Непал", тя обиколи социалните мрежи с призиви за дарения.  Фотографията е правена в отдалечено село във Виетнам през 2007 г.

"Това е може би най-споделяната ми снимка, но за съжаление, в погрешен контекст", казва авторът ѝ На Сон Нгуйен.

Плувен басейн по време
на земетресението в Непал

По време на земетресението това видео получи широко разпространение, придружено с обяснението, че е направено от охранителна камера в хотел в Катманду. Клипът беше използван от много международни медии като демонстрация на най-силното земетресение в страната от 81 години насам.

В действителност става дума за видео, направено през 2010 г. по време на земетресението в Мексико.

Въпреки че часът и датата бяха леко заличени, с малко повече взиране можеше да бъдат установени от всеки читател.

Покрай непалското земетресение изплуваха и много други клипчета, включително и някогашно срутване на сграда в Египет. На всичко отгоре последното беше включено и в обзора на фейсбук за видеоклиповете на годината.

Мигрантът, който проследи в инстаграм пътя си към Европа

Поредицата от снимки, в които мигрант показваше в инстаграм пътя си от Сенегал до Испания стана виртуален хит през лятото.

Селфитата на Абду Диуф от Дакар имаха десетки хиляди последователи и много коментари в знак на подкрепа.

И все пак породиха скептицизъм поради използваните от него странни хаштагове като #InstaLovers и #RichKidsofInstagram. Накрая стана ясно, че това е част от маркетингова кампания за фотографски фестивал в северна Испания.

Бежанец, сниман като боец на "Даеш"

В разгара на бежанската и мигрантската криза беше разпространен комплект от "преди и след" снимки на човек, предружени с текста: "Запомнихте ли този човек? Миналата година позираше като боец на "Даеш", сега е бежанец".

Човекът на снимката беше идентифициран като Лаит ал-Салех, бивш командир от Свободната сирийска армия, група на умерени бутновници, които са опозиция на президента Башар Асад. Той напусна Сирия и влезе в Македония през август 2015 г. След научаването на истината човекът, който разпространи снимките, се извини.

Снимка на "Игълс ъф дет метал" по време на концерт

След новината за терористичните атаки в Париж през ноември имаше доста обърквания, породени от слухове и подвеждащи снимки.

Особено сериозен беше случаят с тази снимка, представена като направена малко преди терористите да започнат да стрелят по време на концерта на "Игълс ъф дет".

В действителност снимката е от концерт на бандата в дъблинския театър "Олимпия", постната на тяхната страница ден преди атаките.

Опустелият Париж

Сериозно споделяната през туитър снимка беше представена като "опустелите улици на Париж" след терористичните атаки. В действтелност тя е от фотопроекта Silent World, в който с помощта на фотошоп се обработват снимки така, че да дават представата как биха изглеждали градовете без хора и автомобили.











Невероятното отмъщение на съпруга

Историята за разведен германец, който нарязал на две части цялото семейно имущество, пускайки го на разпродажба, бързо обиколи света и измами и доста медии през юни. Аукционът в eBay беше реален, но историята - не.

След като видеото стана вирален хит и получи над 4,5 млн. гледания в YouTube, Германската асоциация на адвокатите призна, че това е част от тяхна маркетингова кампания.