понеделник, 24 февруари 2025 г.

Битката за летището в Гостомел. Как се провали руският план за блицкриг. Видео

На третата годишнина от русата инвазия в Украйна си припомняме как се провали руският план за бързо превземане на страната (блицкриг).

Това трябваше да бъде дръзка и светкавична операция: руските войски извършват бърз десант от хеликоптери на летището в Гостомел , завоюват плацдарм, десетки Ил-76 с руски войници кацат там, бронирани машини пристигат от Беларус, след това нападение над Киев превземане на правителствени сгради и пленяване на военно-политическото ръководство на Украйна. Следва сформирането на ново проруско правителство (според Financial Times то трябваше да бъде оглавено от Виктор Медведчук), което поема курс към беларусизация на Украйна. Парад на победата в столицата на Украйна, за който руснаците си носеха дори униформи и докараха военни оркестри. 

Реалността се оказа различна: първата вълна от вражески десанти в Гостомел беше унищожена от украинските защитници, нито един транспортен самолет не кацна в Гостомел. Блицкригът не се случи.

24 февруари, пет сутринта. Руският президент Владимир Путин обяви началото на "специална военна операция " . В същото време Русия нанесе първите си ракетни удари по цялата територия на Украйна, а войските й преминаха в настъпление.

Около осем сутринта група щурмови хеликоптери К-52, Ми-24, Ми-28, както и транспортни хеликоптери Ми-8 с руски десантни войски излетяха от Беларус в посока Гостомел под прикритието на изтребители.


Близо до Киевската водноелектрическа централа бойци на Националната гвардия на Украйна свалиха два хеликоптера, останалите отлетяха към летище Антонов близо до Гостомел. Където вече ги чакаха украински защитници.

„Започнахме подготовката за защита на летището преди около седмица“, каза старши офицер от Силите за специални операции, който тогава командва действията на специалните сили за защита на „Антонов“. – Имахме разузнавателна информация и разбрахме, че всичко вече е започнало и то много активно от тази страна. Разбрахме, че врагът избира един от сценариите, вероятно подобен на пражкия, когато през 1968 г. с военна хитрост Съветският съюз реши въпроса с Пражката пролет по този начин - приземи два Ил-76 с десантни части в Прага. Предполагахме, че врагът ще използва същия сценарий срещу нас."

Освен собствено разузнаване за плановете на противника, Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна разполага и с информация от партньори. Както съобщава The Wall Street Journal, през януари 2022 г. директорът на ЦРУ Уилям Бърнс тайно посещава Киев и съобщава на украинското ръководство за плановете на руснаците, по-специално за намерението им да превземат летище Антонов, използвайки го като плацдарм за атака срещу Киев.

„Антонов има много добро разположение на пистата. Явно руснаците са смятали, че ще имат тактическо предимство, защото наоколо има много малко цивилни, само самият Гостомел и близките населени места и затова никой няма да ги види, предполага офицерът. Самото летище трябвало да побере до четиридесет Ил-76. Това всъщност е половината от въздушнодесантната дивизия на руските ВВС“.

Един транспортен самолет Ил-76 може да превозва до 150 десантчици или три единици техника като БМД плюс 21 изтребителя.

Зареждане на оборудване в руски Ил-76
на 22 февруари 2022г.

Още преди опита за кацане руснаците бяха унищожили някои от системите за противовъздушна отбрана около летището и затова бяха уверени, че кацането ще мине гладко. През август 2022 г. командващият Сухопътните войски генерал Александър Сирски (сега главнокомандващ на ВСУ) каза в интервю за The Washington Post, че служител на летището, чийто син е бил вербуван от руското разузнаване, е предал информация за отбранителна техника на врага. 

В същото време, според офицер от ССО, руснаците са се опитали да извършат десант по образец: „Имаше опит за десантиране на парашутно-десантна група от една рота. Нашите части поставиха преграда и неутрализираха целия парашутен десант. Част от него беше унищожена, а тази, която достигна повърхността на земята, вече не можеше да направи нищо, каза офицерът от ССО. – Изчислихме това и знаехме, че това вероятно ще се случи. Това беше аналитична работа, беше взето решение и в рамките на една седмица поехме контрола върху тази област. И всъщност те бяха готови."


Руснаците реагират незабавно на първия провал - започва масирана атака от хеликоптерни ударни групи. Ударни хеликоптери и бомбардировач Су-24 кръжат около огневите позиции и обстрелват украинските защитници.

Украинците обаче продължиха да се съпротивляват.


Заедно с операторите на ССО, летището беше защитено от военнослужещи от 4-та оперативна бригада ​​от Националната гвардия на Украйна. По това време по-голямата част от личния състав на бригадата вече беше близо до Северодонецк. В пункта за постоянна дислокация останаха само наборници, които осигуряваха живота на бригадата и отговаряха за отбраната на летището.
Ка-52, Ми-24 кръжаха на 60-100 метра от нас, спомня си украински войник. Тоест разстоянието беше минимално. Те всъщност летяха над главите ни, опитвайки се да проследят нашите позиции и персонал. Наборниците работиха много яростно и ентусиазирано.

„Това бяха изключително десантни войски и това беше голяма група, може би най-боеспособните части на руските войски. "По труповете и документите, които бяха открити, изчислихме, че това са десантчици от Кострома, Псков и Уляновск", казва офицерът от специалните сили на Украйна. Затова смятам, че това, което се случи по-късно в Буча и Ирпен, такива нечовешки зверства срещу цивилното население, беше техният отговор.

Впоследствие анализаторите установиха, че в Гостомел са действали подразделения на 45-та отделна въздушнодесантна бригада, 31-ва отделна десантно-щурмова бригада, 106-та въздушнодесантна дивизия и 137-ми въздушнодесантен полк. Именно тези части имаха опит във войната срещу украинците през 2014–2015 г., по-специално в боевете за Иловайск. Почти всички те са участвали и във въоръжената окупация на Крим.


Успоредно с това руски диверсионни групи пробиват към летището, с които операторите на ССО влизат в битката, а също така се приближават редовни части на руските войски.

„Наземният им компонент едновременно – очевидно това е било в плановете – напредна през Чернобилската зона и много бързо достигна територията на Гостомел. И там вече са започнали ожесточени боеве, каза офицерът от ССО. – Всъщност в околностите на Гостомел всички села до Иванково бяха окупирани от колони руски войски. Това позволи на нашата артилерия да работи много успешно и да извършва огневи удари по тези колони”.

Около 17:00 часа летището вече е под руски контрол. Националните гвардейци бяха принудени да се оттеглят, след като останаха без ПЗРК и боеприпаси за старите си ЗУ-23-2.

Но по това време пистата на летището технически вече не можеше да поеме Ил-76 – по нея упорито работеха артилерията на Националната гвардия и Черните запорожци, както и украинските Су-24. Работиха навреме: кацането на хеликоптера беше само първият етап от операцията. След това, според руския план, десантчиците трябвало да осигурят пристигането на най-малко 18 самолета Ил-76, които вече са във въздуха.

Тъй като пистата беше повредена и също под контрола на украинските войски, руските Ил-76 промениха курса си и кацнаха в Гомел. Вторият етап от блицкриг се провали още в началото.

„Фактът, че те успяха да щурмуват летището и да го контролират в рамките на няколко часа, от една страна, изигра негативна роля“, каза генерал Александър Сирски в интервю за The Washington Post. 

Късно вечерта украинските защитници си възвърнаха контрола над летището - след атака на части от 8-ми полк на ССО, 72-ра мотострелкова бригада "Черни Запорожци", 80-та и 95-а бригади на военния окръг, Териториалната армия, Грузинския легион и Националната гвардия. Но, за съжаление, не за дълго. Боевете за Гостомел продължиха с променлив успех почти през целия месец март, докато руската армия не започна да се оттегля към беларуската граница. На летището и околностите му руснаците загубиха 16 от най-модерните бойни машини на пехотата БМД-4М, шест хеликоптера, система за радиоелектронна борба 1L262E "Ртут-БМ" и десетки друга техника.


Тук са загинали и първите висши офицери от руската армия.

Но най-важната загуба на руснаците беше провалът на светкавичното нападение срещу украинската столица. Руското настъпление към Киев се забави и най-накрая беше спряно  в битката при Мошчун.

Сега можем да кажем, че превземането на летище Антонов и десанта на войските в Киев е бил единственият план на руското командване. 


Руснаците бяха толкова уверени в бърза победа, че донесоха със себе си церемониалните си униформи – за предстоящия „парад на победата в Киев “.

⚠️ Блогът разчита на аудиторията си. Не получава финансиране и не публикува реклама! Може да подкрепите блога с дарение⏬ 
PayPal:
Revolut: revolut.me/danibg1912