Бъдещите коалиционни партньори в управлението на Германия, се споразумяха да изискат ЕС да задържи средства и да спре правото на глас от страни, които нарушават ключови принципи като върховенството на закона, според проект на коалиционно споразумение, с който POLITICO се запозна.
Въпреки че Унгария не беше спомената поименно, проектоспоразумението ясно се отнася до най-лошия нарушител на ЕС, който от години беше обвиняван, че е нарушил демократичните норми, ограничавайки свободата на пресата и ограничавайки независимостта на съдиите.
Германските партии – победителите на Мерц и СДП, които ръководиха последното правителство – в момента преговарят за формиране на коалиция и трябва да се споразумеят за основните принципи, преди да встъпят в длъжност. Споразумение за оказване на натиск върху ЕС да преследва страни като Унгария е част от поредица от временни споразумения, обхващащи толкова различни въпроси като миграционната политика, постепенното спиране на въглищата и разходите за социални помощи.
„Съществуващите защитни инструменти, от процедурите за нарушение и задържането на средства от ЕС до спирането на правата на членство, като правото на глас в Съвета на ЕС, трябва да се прилагат много по-последователно от преди“, пишат преговарящите от консервативния блок на Мерц и ГСДП в проект на коалиционно споразумение за политиката на ЕС.
Европейският парламент задейства първата фаза от процедурата по член 7 — известна още като „ядрен вариант“ — срещу Унгария през 2018 г. заради предполагаеми „сериозни нарушения“ на основните ценности и основните права на блока. Но процесът, който може да доведе до спиране на правото на глас на Унгария, е в застой поради политическо разделение между страните членки.
През 2022 г. Европейската комисия реши да блокира около 22 милиарда евро в пари от ЕС, предназначени за Унгария, поради опасения относно човешките права и независимостта на съдебната система. В крайна сметка миналата година размрази повече от 10 милиарда евро, което предизвика бурна реакция .
Друга спорна точка между ЕС и правителството на Унгария е приятелското отношение на Орбан към Москва, като Будапеща многократно използва правото си на вето, за да блокира санкциите срещу руски олигарси и военни началници.
За да заобиколи това право на вето, бъдещото германско правителство иска да „застъпи разширяване на гласуването с квалифицирано мнозинство в Съвета на ЕС, особено по някои въпроси от Общата външна политика и политика за сигурност, като налагането на санкции“. Това би позволило вземането на решения без необходимост от одобрение от Унгария.
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912