Словашкият премиер Роберт Фицо отбеляза на брифинг за пресата след разговорите „много положителни моменти и прагматично сътрудничество в отношенията между Украйна и Словакия, въпреки разногласията по редица въпроси“. „Военните удари по легитимни цели вредят и на Словакия, трябва да обмислим и други страни, които са част от международните енергийни мрежи“, коментира Фицо украинските удари по нефтопровода „Дружба“, предава Радио Свобода. Освен Словакия, от нея получава петрол и Унгария, чийто лидер Виктор Орбан е смятан за един от съюзниците на Русия в Европа.
Украинският президент заяви, че страната му разчита на подкрепата на Словакия в усилията за постигане на мир, а също така нарече евентуалното ѝ участие в новата система за сигурност „коректно“. Володимир Зеленски заяви това по време на брифинг след среща със словашкия премиер Роберт Фицо в Ужгород, съобщава украинската агенция Укринформ .
„Светът няма алтернативи и ние сме за мир. Войната трябва да бъде прекратена и това трябва да бъде направено от Русия като единствената страна, която започна тази война и която, за съжаление, я удължава. Ние в Украйна искаме мир. Разчитаме на подкрепа за нашите мирни усилия. Роберт увери, че Словакия ще бъде с нас и други партньори“, каза Зеленски. Той добави още, че Украйна е готова да доставя газ и петрол на Словакия, ако те не са руски. По-рано Фицо се оплака на руския президент Владимир Путин от украинските удари по нефтопровода „Дружба“, по който руският петрол се доставя за Словакия.
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912