неделя, 31 януари 2021 г.

На тази дата: 31 януари 1911 г. е родена Ванга


Вангелия (Ванга) Пандева Гущерова, известна като Баба Ванга, Леля Ванга, Петричката врачка или Ванга гледачката е българска ясновидка, на която приживе е приписвана способността да вижда съдбата на всеки човек, който я посещава, и че е притежавала дарба да предсказва бъдещето.

Родена е на 31 януари 1911 г. в Струмица в семейството на активиста на ВМОРО Пандо Сурчев. Майка ѝ умира, докато тя е невръстно дете, а баща ѝ е мобилизиран в българската армия през Първата световна война. През този период живее под надзора на съседите си. В детството си Ванга била обикновено момиче и не проявявала никакви особености. Обичала да си играе на лечение и предписвала на приятелите си разни „лечебни“ треви. Бащата се жени повторно, а дъщерята помага в домакинската работа.

През 1923 г. баща ѝ Пандо Сурчев със семейството си отишъл за малко да живеят в неговото родно Ново село, тъй като в Струмица изпаднал в крайна бедност. Там на 12-годишна възраст Ванга загубва зрението си вследствие на внезапна буря, при която е грабната от силен вятър и по-късно, след дълго търсене бива открита, затрупана с камъни и пръст в една нива. От 1925 г. живее в дом за слепи, където прекарва три години. След смъртта на втората си майка, Ванга се прибира вкъщи, за да се грижи за по-малките си братя и сестри.
Постепенно започват да ѝ приписват пророчески способности. Твърди се, че помогнала на баща си да намери овца, открадната от стадото, което той пасял, като точно описва двора, в който била скрита. Ванга казала, че видяла всичко на сън. Става известна през годините на Втората световна война. Отчаяни хора, загубили връзка с близките си, отивали при Ванга с надеждата да ги успокои или да им каже къде се намират лобните им места.

Приписваните ѝ необичайни способности Ванга обяснява с присъствието около нея на особени невидими същества, чийто произход не може да обясни. Споделя и за съществуването на извънземни раси, които били населявали и Земята.

През последните години от живота си тя финансира построяването на параклиса „Св. Петка Българска“ в местността Рупите, Петричко. Конкретният проект и изографисването (недовършено) са дело на Светлин Русев. Поради неканоничност параклисът не е осветен от БПЦ, затова за него се говори просто като за „храм“, без да се уточнява на коя религия.

Ванга умира на 11 август 1996 година.

На тържествената сесия на Общинския съвет в Петрич на 27 октомври 2012 година, проведена по повод 100-годишнината от освобождението на града от османска власт, на Ванга посмъртно е присъдено званието Почетен гражданин на Петрич.

Сред най-популярните твърдения, приписвани на Ванга, са смъртта на цар Борис III, разпадането на Чехословакия и на Съветския съюз, връщането на Симеон Сакскобургготски, но не като цар, потъването на подводницата „Курск“ и атентатите от 11 септември 2001. Тези предсказания изведнъж излизат на бял свят, едва след като събитията са се случили, но няма никакви доказателства те да са съществували преди това. В повечето случаи неясната формулировка на „предсказанията“ дава възможност на поддръжниците на Ванга да правят двояки тълкувания, нагаждайки казаното към наистина случилото се.

Рядко се говори за неизпълнените предсказания на Ванга, което е показателно за неоправданата склонност да им се вярва безусловно. Пример е приписваното на Ванга несбъднато предсказание, че през 2011 година „в резултат на ядрените оръжия в северното полукълбо няма да остане нищо живо. Затова мюсюлманите ще започнат война срещу всички европейци, обвинявайки ги за унищожението“

Проведени изследвания на феномена Ванга

През 1966 г. на Държавния научноизследователски институт по сугестология (основан и ръководен от проф. Георги Лозанов) е възложено да изследва феномена Ванга. През следващите пет години в него са извършени анкетни проучвания на 7000 човека, които са посетили Ванга. Резултатите показват, че на 70% от хората Ванга познава миналото, настоящето и бъдещето.

Според авторите на самото проучване обаче, възникналата шумна обществена дискусия е попречила тези резултати да бъдат потвърдени (или отхвърлени) чрез използването на по-прецизна и надеждна методология, която да елиминира въздействието на странични фактори. 

Освен това, според авторите остава отворен и въпроса какви са причините за наблюдаваните резултати – ако те бъдат приети за достоверни – като се дискутират и характерните в подобни случаи задаване на въпроси, съдържащи част от отговора, незабележимо за събеседниците „подпитване“ и т.н. Най-сетне, авторите отбелязват, че не одобряват „лековерността на хората, които се стичат пред дома на Ванга“, както и заключават за пореден път, че е необходимо далеч по-задълбочено и обстойно научно изследване.

Вицове - само сока, януари 2021 г.

Не знам защо всички мразят мързеливите хора? Та те не са направили нищо!

 

***

 

Противоположностите се привличали, моля ти се. И сега? Каква точно жена да търся, след като съм умен силен и красив?

 

***

 

- Наборе, снощи сънувах, че съм на Хаваите!

- Аз пък бях на кръчма!

- Що не се обади бе!

- Звънях ти... ама ти беше на Хаваите!

 

***

 

- Защо си толкова тъжна?

- Бях в мола и се влюбих в едни ботушки но нямаха моя размер...

- Мислех че ако любовта е истинска размерът няма значение.

 

***

 

– Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.

– Съседите не реагират ли?

– К'ви съседи, бе, брат?

събота, 30 януари 2021 г.

Отговорът(1): Тази бабичка е най – възрастният сериен убиец в света!

Днес попитах "С какво си мислите, че е известна тази възрастна жена"?

Ето и отговора:


Баба Анушка е 90-годишна и е сериен убиец от малкото село в Сърбия Владимировац. Тя продава "любовни отвари" на жени с брачни проблеми, съдържащи арсен, който убива съпрузите им след около 8 дни.  Смята се, че тя е убила между 50 и 150 мъже. Задържана е през 1928 г. на 90-годишна възраст и осъдена на 15 години затвор през 1929г. Освободена е поради старост, след като прекарва осем години в затвора.

Анушка си прави лаборатория в едното крило на къщата си след смъртта на съпруга й и си печели репутация на лечител и билкар в края на 19 век. Тя е била много популярна сред съпругите на фермерите, които са търсели нейната помощ за здравословни проблеми и тя печели прилични доходи. 

Произвежда лекарства и смеси, които са разболявали  младежи достатъчно, за да избегнат военна служба. Също така продава отровни смеси, които тя нарича "вълшебна вода"  или "любовни отвари". Продава така наречената „вълшебна вода“ най-вече на жени с брачни проблеми и съпрузите им  обикновено умират след около осем дни.

„Любовната отвара“ на Анушка съдържа арсен в малки количества и някои растителни токсини, които са трудни за откриване. Когато й кажат за проблем с брака, Анушка пита клиента си: „Колко тежък е този проблем?“, Което означава „Каква е телесната маса на жертвата?“ След това

Това е стар вестник
с информация за осъдената
баба Анушка

тя успява да изчисли необходимата доза.  

Жертвите на Анушка обикновено са мъже, обикновено млади и здрави. Нейни клиенти твърдят по време на процеса й, че не знаят, че нейната „магическа вода“ съдържа отрова, но вярват, че тя има някакъв вид свръхестествени сили да убива хора. Отварите на Анушка са убили между 50  и 150 души.

 

През 20-те години на миналия век Анушка е имала свой „агент по продажбите“, жена на име Любина Миланков, чиято работа е била да намира потенциални клиенти и да ги води  в дома на Анушка.  Цената на "вълшебната вода" на Анушка е варирала между 2000 и 10 000 югославски динара .

Хилядите работници в заводите и селскостопански труженици приеха с облекчение новината, че "Дворецът на Путин" се води не лично на Путин, а на приятелят му от детинство Аркадий Ротенберг

Большой театр для Большой Дворец

Новоназначеният собственик на
Двореца на Путин
Новодомецът не изглежда много
щастлив.
От Кремъл пак станаха за смях. Най-накрая намериха на кой да пишат Двореца на Путин.
Бизнесменът Аркадий Ротенберг се обяви за собственик на Двореца след като стана ясно, че хората утре излизат отново масово на протест срещу Путин.

От Кремъл обаче не са домислили много с лъжата. Дворецът струва 1,2 млрд долара, а цялото състояние на Ротенберг е 2,9 млрд. Освен това този имот не е отразен в никакви данъчни документи на Ротенберг и не е плащал никога данъци за този имот.

Ние се чудим от къде Бойко Борисов взаимства такива практики, като къщата в Барселона която я записаха на бизнесмени от кръга му.


Всичко построено от ГЕРБ щеше да е супер, ако не духаше вятър и не валеше дъжд!

 


Въпрос(1): С какво си мислите, че е известна тази възрастна жена?

На тази дата: 30 януари 1894 г. е роден Цар Борис ІІІ

Цар Борис ІІІ е син на цар Фердинанд Сакскобургготски и на княгиня Мария-Луиза. Роден
е на 30 януари 1894 г. в София. Престолонаследникът израства под опеката на деспотичния си баща, тъй като майка му умира, когато е петгодишен. Получава средното си образование в Двореца от учители от Първа мъжка гимназия. Завършва Военното училище в София.

 

Още твърде млад, 24-годишен, Борис ІІІ поема царската корона поради абдикацията на Фердинанд на 3 октомври 1918 г. Ситуацията в страната е напрегната, на власт идва земеделското правителство на Александър Стамболийски (1919-1923), а на 27 ноември 1919 г. е подписан унизителният Ньойски договор.

 

На 1 септември 1939 г. Германия напада Полша. Започва Втората световна война. България обявява неутралитет. По инициатива на цар Борис се провеждат сондажи в Берлин и Москва относно връщането на Южна Добруджа.

 

На 1 март 1941 г. във Виена министър-председателят Богдан Филов подписва протокола за присъединяване на България към Тристранния пакт. Цар Борис ІІІ не успява да запази така желания от него неутралитет и да избегне войната. С подкрепата на германците са присъединени Македония и част от Беломорието. След разпускането на ХХІV ОНС и отстраняването на Георги Кьосеиванов от премиерския пост Борис ІІІ понася цялата политическа отговорност.

 

Той умира на 28 август 1943 г. Съществуват различни версии за смъртта му, които нямат точни и ясни доказателства - че е отровен от германците или от руснаците, че е поразен от инфаркт и др. Страната понася кончината му като тежка загуба и навлиза в нови големи изпитания.

Вицове - само сока, януари 2021 г.

Интересно е, че човек може да стане депутат, а депутатът не може да стане човек.

 

***

 

Първото правило за успешна връзка е доверието. Второто е... редовното триене на съобщенията.

 

***

 

Мадама спира такси:

- До центъра става ли?

- До центъра не стане ли, направо го режем!

 

***

 

Ако жена ти каже - "Поправи ме, ако греша!", не поправяй нищо! Това е капан.

 

***

 

На света има само три места, където хората не отговарят за постъпките си: детската градина, лудницата и Народното събрание.

петък, 29 януари 2021 г.

Тези от Кремъл така и не успяха за 3 седмици да измислят правдоподобна история за Двореца на Путин

Сега новата версия на Кремъл е, че Дворецът е още в строителство. Явно набързо са извикали  бригади с узбеки и таджики да разфасоват няколко помещения и хоп придворните журналисти да снимат, че е в строителство. 

Ама нали не беше на Путин? Как така водят журналисти в чужд имот? И на кой е имотът?

За 3 седмици така прогресира становището на Кремъл:
1) Няма никакъв Дворец.

2) Има Дворец, но няма нищо общо с Путин.

3) Има Дворец, но е още в строителство.

Малко, като с отравянето на Навални. Кремъл така сменяше позицията:
1) Навални не е отровен, а е ял "рафаелки" (топчета от месо и раци) и от там има проблеми. 

2) Навални е отровен, но не в Русия, а в Германия. 

3) Навални не е отровен, а всичко е постановка на чужди служби. 

За 3 седмици как не успяха в тоя Кремъл да измислят една малко по-правдоподобна история. 



Днес няма да видите по-забавна снимка

Вариации на тема "избори"

 Започвам да си мисля, че умишлено разхлабват мерките срещу вируса 2 месеца преди изборите. Едно масово циркулиране на вируса при дневни случаи пак от порядъка на 4-5 хиляди души. И при почти нулевата ваксинация. Естествено хората ще се страхуват да отидат да гласуват. 

Тогава изборите се решават от "армията от държавна и общинска администрация" плюс традиционните купени 200-300 хиляди гласа и верните фенове на Боко. 

Абсолютно възможно е ГЕРБ да има още по-голяма победа отколкото на предишните избори.

На тази дата: 29 януари 1929 г. избират първата Мис България

 


1929 г. е проведен първият конкурс за „Най-красивата българка”. Съревнованието било организирано от в. „Зора”, а победителка става 22-годишната Люба Йоцова от Враца.

За патрон на нашия конкурс е определен Домът на изкуствата, а с организацията и всички разноски се нагърбва вестник "Зора" на Данаил Крапчев. Така в първите дни на януари 1929 г. във вестника се появява обява, че в края на месеца в Градското казино, най-голямата тогавашна зала в София след Военния клуб, в което днес се помещава Софийска градска художествена галерия, на грандиозен бал ще се избере най-красивата българка.

Настъпва голяма еуфория, започва трескава подготовка, пресата ежедневно пише за предстоящото невиждано до този момент събитие.

Конкурсът обаче има и противници. Вестник "Женски глас", орган на Българския женски съюз, публикува гневни статии и коментари:

"След катастрофалната война, която разори материално и морално почти целия свят,
необходими са наистина дела и начинания, които да издигнат народите и нравствено, и икономически. Това особено се налага да стане у нас, защото нашата родина е малка, бедна, онеправдана, ограбена и потисната от репарационни задължения. Почти всички съсловия у нас днес изнемогват поради крайно тежкото съществувание.....

Чистотата на някогашното българско семейство се руши - разводи, морални падения на жени, злоупотреби на чиновници, самоубийства, убийства, обири и други злочинства постоянно увеличават своя брой. А заедно с това расте и мизерията, и се увеличава броя на безработните..... Посред тия тежки условия на съществувание в големи размери намалява раждаемостта, защото вече не само гражданката, но и селянката прибягва до изкуствено абортиране. Явно е, че ние бавно, но неизбежно вървим към израждане и сигурно ще се изродим, ако не намерим начини и средства за морално и материално издигане.

В момента на това тежко съществувание Париж ни кани да участваме в състезание на красотата!!! Истина е, че няма човек, който да не тачи хубавото, красивото. Трябва ли обаче да има състезание на хубави девойки и жени, и то в Париж, дето ще се оцени не толкова естествената хубост, а придобитата с изкуствени средства??.....

Днес, особено за нас българите, най-много се налага да създадем бъдеща майка, която да бъде работлива, скромна и по външност, и по душа, истинска помощница на мъжа, а не самостоятелна поклонница на модата и натруфена кукла, която ще бяга и от домакинската, и от обществената работа."

Изискванията към кандидатките били да са неомъжени госпожици между 16 и 25-годишни, български поданички, стройни, с елегантна фигура, красива глава с големи, изразителни очи, нежна усмивка, умни и скромни.

Близо 200 девойки изпращат свои снимки в редакцията на вестник "Зора". В авторитетното жури са скулпторът Андрей Николов, писателят Добри Немиров, оперната певица Констанца Кирова, проф. Асен Златаров, художниците Стефан Иванов и Никола Маринов, Райко Алексиев и издателят Данаил Крапчев. След оживени дискусии те избират по снимки само 8 кандидатки, но за да е по-представителен изборът, са допуснати и други млади дами, които да се изявят на живо и така участничките стават 32.

Настъпва дългоочакваният ден.  Салонът на казиното е препълнен, за настроението на гостите се грижат два оркестъра, елегантни дами и господа разпалено обсъждат обстановката, тоалетите, коя ли ще спечели. След известни разисквания журито определя за победителка 22-годишната Люба Йоцова. На второ и трето място са съответно пловдивчанката Нора Трифонова и Радка Станишева (от Кукуш).

При представянето на избраницата пред публиката, Андрей Николов казва:

"Избирайки измежду най-красивите, оная, която ще има да представлява красотата на българката на международния конкурс в Париж, ние не можехме да изберем една красота открита, очебиюща, която всеки може да види, а трябваше да предпочетем една красота прикрита, тиха, скромна, която най-добре отговаря на нашия национален характер."

Списание "Светлина" коментира избора:

"Външният лик на девойката Люба Йоцова е всецяло и изключително непритворен израз и откровение на една вътрешна същност - отмерена, хармонична, изтънчена, естествена. А най-вече - красива.

Изразът на тази именно вътрешна природа на нашата хубавица е който поразява и завладява окото, а може би и сърцето, на всеки познавач, на всеки естет. С това рядко и ценно преимущество, тя е и ще бъде в състояние, при едно обективно жури, да бие всяка, та дори и най-идеалната красота, ако тя би била само външна, мъртва, бездушна, куклена, без всяко отношение към един красив вътрешен мир."

Люба е от Враца, но живее в София. Потомка е на стар възрожденски род. Баща ѝ е търговец. И тогава, подобно на днешните конкурси, се появяват слухове, че титлата е купена от заможния баща.

Участничките в първия конкурс Мис Европа през 1929 г., 
сред които е и Мис България Люба Йоцова.
Еуфорията около първата мис България не стихва. Тя е затрупана от подаръци, става рекламно лице на различни продукти. Придворната парфюмерия "Папазов" създава одеколон "Люба", а цигарената фабрика "Томасян" пуска на пазара цигарени кутии с нейна снимка. Най-известните модистки по това време, Пелагия Видинска и Райна Ракарова, изработват безплатно дрехите на Йоцова, както за ежедневието, така и тези, с които трябва да се яви на големия конкурс в Париж - всички с подчертан български стил.

Цяла София се струпва на гарата, за да изпрати българската представителка на Мис Европа. Конкурсът във френската столица се състои на 7 февруари в Гранд Опера в присъствието на президента на Френската република Гастон Думерг. Нашето момиче се състезава с още 17 претендентки. Победителка и първа мис Европа става унгарката Ержибет Шимон.

Люба Йоцова получава покана за участие и на Мис Вселена в Америка през същата година, но тя отказва. Връща се в България, където още цяла година около нея се шуми, канена е навсякъде, аплодират я, искат ѝ автографи. По-късно се омъжва за юриста Васил Веселинов, има щастлив брак, ражда две деца. Умира през 1987 г. на 80 години.

Година след първия национален конкурс е избрана следващата мис България. Този път организатор е списание "Кръгосвет". Изискванията към кандидатките и мястото на събитието са същите. Различно е журито - от предишната година в състава му влиза само Андрей Николов и е допълнено от проф. Александър Балабанов, оперната певица Катя Спиридонова, скулпторът Марио Марков, художниците Александър Божинов, Дечко Узунов и др. Новата победителка е Кунка Чобанова от Плевен, на 21 години.

И тя като предшественичката си заминава за Париж, където на 5 февруари участва в Мис Европа 1930 г., заедно с още 18 конкурентки. 

С титлата се окичва представителката на съседна Гърция Алики Диплараку. Чобанова, както и всички момичета от европейския конкурс, са поканени на световния през септември в Рио де Жанейро, където да се състезават с американските избранички. Кунка пристига в Бразилия, но си тръгва в навечерието на конкурса и така и не участва. Според списание "Кръгосвет" тя се отказва, защото междувременно се е сгодила. Годеникът ѝ Никола Недев е царски офицер, адвокат, син на голямата българска актриса Златина Недева. След години той е обвинен в заговор срещу държавата, осъден е на смърт и убит през 1953 г. Двамата с Кунка имат една дъщеря. Чобанова-Недева умира през 1979 г.

Конкурсът Мис Европа продължава да се провежда ежегодно до 1939 г., когато заради избухването на Втората световна война, прекъсва. България обаче повече не изпраща свои представителки. Европейският конкурс е възстановен през 1948 г., но нова Мис България имаме чак през 1967 г. - титлата печели 15-годишната Бранимира Антонова.