понеделник, 4 септември 2023 г.

Businessinsider: Огромното изтичане на мозъци от Русия. Руската икономика скоро ще бъде по-малка от тази на Индонезия

Войната на Русия срещу Украйна предизвика масово изтичане на мозъци и щетите, които ще нанесе върху икономиката, стават все по-ясни. За това пише Businessinsider:

Откакто Владимир Путин започна инвазията през февруари 2022 г., емиграцията от Русия нарасна експлозивно, като според някои оценки изселването възлиза на 1 милион души.


Това допринесе за рекорден недостиг на работна ръка, като 42% от промишлените фирми не успяха да намерят достатъчно работници през юли спрямо 35% през април. 

Съставът на изселването на Русия също сочи към най-добрите и най-умните, които бягат от страната. Докато порой от западни санкции стимулира мнозина да напуснат по икономически причини, други избягаха, за да избегнат военна служба, изкривявайки числата към по-младите руснаци.

Работниците на възраст под 35 години сега представляват по-малко от 30% от работната сила, което е най-ниският дял от 20 години насам.

А според доклад на Френския институт за международни отношения 86% от напусналите Русия са на възраст под 45 години, а 80% имат висше образование. Най-малко 100 000 ИТ специалисти са се преместили от Русия през 2022 г., изчисли служител на Кремъл миналата година . 

Освен това данните показват, че избягалите руснаци са били значително по-богати, тъй като близо 11,5% от личните спестявания, които са били в руски банки в края на 2021 г., са били прехвърлени в чужбина през 2022 г., което възлиза на около 4 трилиона рубли (41,5 милиарда долара).

Намаляващото население от квалифицирани професионалисти е лошо за руската икономика. Когато висококвалифицираните работници напуснат, икономическите възможности изчезват с тях, което ще доведе жизнения стандарт на Русия до нивото на други бивши съветски държави, се казва в доклад на Атлантическия съвет.

Без миграция, която да запълни недостига на работна ръка, и съчетана с намаляваща раждаемост, се очаква руската икономика да се свие.

Всъщност Атлантическият съвет изчисли, че БВП на Русия, измерен чрез паритета на покупателната способност (ППС), ще изостане от този на Индонезия през 2026 г., почти две години по-рано, отколкото би бил случаят, ако Путин не беше започнал войната си срещу Украйна. Дотогава те ще сменят местата си като шеста и седма по големина икономики в света по ПЧП.

Със сигурност западните санкции, ограничаващи достъпа на Русия до модерни технологии, също ще натежат върху БВП. Но при сравнението с Индонезия докладът посочва общ решаващ фактор.

„Но спадът на Русия и възходът на Индонезия се движат до голяма степен от едно и също нещо: хора. Русия страда от остро изтичане на мозъци, докато работната сила в Индонезия расте“, пише Съветът.

„По-специално, образованата професионална класа в Индонезия расте, докато руската се свива. Този контраст е това, което прави забележима тяхната скорошна смяна в списъка на най-големите икономики в света. Центърът на световната икономическа гравитация се измества.“

Не само работната сила в Индонезия се увеличава, но и притокът на висококвалифицирани работници спомогна за повишаване на стандартите за частно потребление в страната, се добавя в него.

В резултат на това Китай забелязва нарастващата способност на Индонезия да харчи и търговските връзки между двете страни вероятно ще се затегнат, каза Съветът. Това може допълнително да замъгли перспективите за растеж на Русия, която става все по- зависима от търговията с Пекин от началото на войната.

„Въпреки че Русия може да е важен експортен пазар за китайските производители в момента, тъй като бърза да запълни празнините, останали след оттеглянето на западните компании, нейните дългосрочни перспективи за растеж са в най-добрия случай в застой и по-вероятно са отрицателни“, се казва в доклада.

🔵 Блогът разчита на аудиторията си. Не получава финансиране и не публикува реклама! 
 Може да подкрепите блога с дарение