Експерименталната ракета "Орешник" на Владимир Путин, изстреляна срещу Украйна миналия месец, е произведена от руски компании, които все още разчитат на модерно западно производствено оборудване, съобщава Financial Times, позовавайки се на анализ.
„Зависимостта е особено изразена в областта на компютърното цифрово управление (CNC), технология, жизненоважна за производството на Орешник, която позволява на фабриките бързо да формират материали с висока точност, използвайки компютри за управление на инструменти“, пише изданието.
MITT, една от компаниите, които според украинското разузнаване са свързани с Орешник, е водещата агенция за разработване на руски балистични ракети с твърдо гориво. В реклама, публикувана през 2024 г., компанията отбелязва, че „заставаме зад системите FANUC, SIEMENS, HAIDENHEIN“.
Fanuc е японска компания, а другите две са немски. И трите компании произвеждат системи за управление на високоточни машини с ЦПУ, посочва изданието.
„Същите три западни компании са посочени в реклами, публикувани от Constellation, които изброяват една от своите специалности като „автоматизирани системи за управление и комуникация“ за военна употреба. ”, се казва в публикацията.
Видео, публикувано по-рано тази година от Titan Barrikady, третата отбранителна компания, участваща в производството на Hazel, също показва работник, стоящ пред контролно устройство, носещо марката Fanuc.
„Русия отдавна разчита на машинни инструменти, произведени в чужбина, въпреки опитите за създаване на местни алтернативи. Докато Кремъл закупи големи количества високопрецизно металообработващо оборудване от Китай, контролът за неговата работа продължи да се купува от Запада“, се казва в публикацията. бележки.
Денис Гутик, главен изпълнителен директор на ESCU, каза: „Разработката на Орешник показва колко зависим е руският военно-промишлен комплекс все още от западно оборудване от висок клас. Западните правителства трябва да настояват за спиране на потока от тези стоки, което видяхме в миналия месец в Днипро, пряко допринесе за руското нападение срещу украинския живот."
„Въпреки че контролът върху износа забави потока на тези стоки в Русия, анализът на FT на руски документи показва, че пратки на стойност най-малко 3 милиона долара, включително компоненти на Heidenhain, са влезли в Русия от началото на 2024 г. Някои от техните купувачи са дълбоко замесени във военни производство“, се казва в публикацията.
Съобщава се, че една от доставките е „посочена като система, която включва нов контролен блок Heidenhain TNC640, произведен през 2023 г.“ Според уебсайта на Heidenhain, TNC640 „определя гамата от технологии за управление от висок клас в индустрията“ и „позволява комбинирани операции на фрезоване, струговане и шлифоване“.
„Устройството на цена от 345 000 долара беше изпратено през Китай до Baltic Industrial Company, руска компания, която е санкционирана от САЩ и има история на доставки на машини с ЦПУ за отбранителната индустрия“, пише вестникът.
Heidenhain и Baltic не са посочени като отговорили на искания за коментар.
Siemens заяви, че „не прави компромис със спазването [със санкции]“ и ще разследва „всяка индикация за заобикаляне... и ще включи необходимите и подходящи органи“.
Fanuc призна, че машината, снимана на Titan Barrikady, изглежда тяхна, но отбеляза, че изглежда стара.
Те казаха, че са "повишили бдителността и контрола в нашите процеси за контрол на износа, за да предотвратят потенциалното отклоняване на технологии или оборудване към руски субекти".
PayPal:
Revolut:
revolut.me/danibg1912