неделя, 26 юни 2016 г.

На тази дата: На 26 юни 1819г. Британецът Денис Джонсън патентова велосипеда

/Таралеж/ 

На 6 април 1818 г. немският професор барон Карл Драйс фон Зауерброн демонстрира
праобраза на изобретения от него велосипед. Той обаче не си дава сметка за стойността на своето изобретение и какво значение ще има за човечеството. Затова пък на 26 юни 1819 г. мислещият модерно британец Денис Джонсън се досеща да патентова велосипеда в Лондон.

Изобретяване на велосипеда

Сведения за велосипеди до 1817 г. са съмнителни и в повечето случаи недостоверни. Едва през 19 век техниката се развива до степен да направи възможно появяването на първите праобрази на велосипеда, които се наричат дрезини. Такова е и изобретението на барон Карл Драйс.

Първите прототипи приличат много на днешните велосипеди - имат кормило, но са с дървена рама и без педали. Велосипедът е вторият технически продукт за бита, пуснат в серийно производство, след шевната машина. За първи път се появява през 1817 г. в Манхайм и през 1818 г. в Париж. „Колоездачът” сяда на дървената рамка и след това тика колелото с помощта на краката си, като го насочва с помощта на кормилото.

След плътните гуми (1869) се появяват и пневматичните (1888). После двете колела стават с еднакъв диаметър. Въведени са колелата със спици. В 1880 г. швейцарският инженер Ханс Ренолд произвежда втулково-ролковата велосипедна верига в онзи й вид, който се използва и до днес.

Днес по света има над един милиард велосипеда с всевъзможни предназначения и конструкции, някои от които са съвсем екзотични, от 1 до 4 колела.

Първият български велосипед, наречен "паяк", е направен през 1880 г. от Гено Стоянов - Арабаджията, майстор-каруцар от Нова Загора.

Употреба

Към края на 19 век велосипедите напълно заслужават името си, появило се най-напред във Франция - vélocipède (от латински: velox - бързи и pes - крака). Има обаче и разновидности, при които те се задвижват с ръце.

Пощенските служби на много страни използват велосипеди от края на19 век. Например пощенската служба във Великобритания, където този вид велосипеди наброяват 37 000, ги използва от 1880-те. В Германия те са 27 500, а в Унгария 10 500.

Полицаите в много страни използват велосипеди за патрулиране из улици и паркове, особено в селските райони. Подобно на пощенските, те се появяват в края на 19 век. Например, английското графство Кент закупува 20 велосипеда през 1896 г., а през 1904 г. те вече са 129. Преимуществото на велосипедите е, че не зависят от автомобилните задръствания, могат да се използват в пешеходните зони и незабелязано и безшумно да приближат евентуалния престъпник.

Друга употреба на велосипеда е разнасянето на вестници, която се извършва обикновено от момчета, които нямат още шофьорски книжки. С велосипедите могат да се разнасят и дребни търговски доставки (мляко, храна, дрехи). Дори на територията на някои заводи, където разстоянията са големи, работниците се придвижват с колелета.

Велосипедите се използват и във военното дело. По време на война са използвани за предаване на важни съобщения или за разузнаване. По-късно ги използват при своите операции парашутисти, екипирани със сгъваеми велосипеди. Партизаните (например във Виетнам) много често ползват велосипеди за пренасяне на муниции и оръжие.

В цирка се използват триколесни, двуколесни и едноколесни велосипеди, понякога карани от животни като мечки и маймуни. С велосипеди се изпълняват и много акробатически номера.

Първите гонки се организират почти веднага след изобретяване на велосипеда. През 1890-те надбягванията стават много популярни и се провеждат в продължение на дни. Най-популярният и най-стар международен пробег е 1200-километровият „Париж-Брест-Париж“, проведен за първи път през 1891 г. Най-престижното велосипедно състезание е „Тур дьо Франс“, което се провежда от 1903 г.

Велосипедите през 21 век са използвани за спортуване, развлечение и работа.В последните 10-20 години започват да се провеждат акробатични състезания с велосипеди BMX, където състезателите показват умението си да владеят велосипеда и в същото време да правят рисковани трикове.


Вицове, юни 2016 г.

Слънчеви бани...

СмЕх/Таралеж/ 


Мечок преживял 10 години в цигански табор и пуснат на свобода в Родопите от фондацията на Бриджит Бардо, не смее да заспи зимен сън, за да не го оберат!

***

–Моше, вярно ли си дал на бандитите всичкото злато и пари?
–Ами, да... завряха ми поялник отзад и ми сложиха ютия на топките и ги включиха в контакта.
–И ти? Веднага ли ги даде?
–Е,не, бe... да чакам да се навърти и сметка на електромера ли?

***

- Каква е разликата между инфлация и хиперинфлация?
- Ако отидете в магазина с торба пари и сте оставили торбата на входа, а ви откраднат парите, е инфлация. А ако не откраднат парите, а торбата - хиперинфлация.

***

Жена крещи на мъжа си:
–Ти все колата си поправяш! Писна ми с тая кола! Вече започна да приличаш на нея!
–На кого,ма? На колата ли?
–Да, на колата-пушиш непрекъснато,смучеш много и стартерът ти не работи...

***

Двама терористи-камикадзе тръгват да изпълнят задачата си.
-Притесняваш ли се? - пита единият.
-Малко. За първи път ми е...


Всяка сутрин нови вицове в /Таралеж/


събота, 25 юни 2016 г.

Колаж за рошавото ни бъдеще и добре подстригано минало

Колаж за рошавото ни бъдеще и добре подстригано минало се разпространява по социалните мрежи след силно противоречивия избор на британците на референдума.

За ден се събраха 420 хил. подписа за нов референдум във Великобритания

За един ден над 420 хил. британци се подписаха в онлайн петиция за провеждане на нов референдум, който да накара страната да остане в ЕС, пише ТАСС.

Те искат да се приемат нови условия, които да гласят, че ако гласувалите в полза на едно от двете решения са под 60%, а общата избирателна активност е под 75% той да се смята за невалиден.

Във връзка с масирания наплив на интернет потребители работата на сайта на британския парламент, където е регистрирана петицията, беше временно прекратена.

Според местния закон са нужни 100 хил. подписа за провеждане на референдум.


Британците, като в онзи македонски клип...после ебенье нема каенье

Британците се сетиха да питат Гугъл - какво ще стане, ако напуснем ЕС?

С 250% са скочили търсенията в Гугъл на Острова на един въпрос - "Какво ще стане, ако напуснем ЕС?" Лошото е, че го направиха след края на референдума...

Малко, като в онзи македонски предизборен клип:

На тази дата: 25 юни 1876 г. Американската кавалерия е разбита от индианските племена

/Таралеж/ 

1876 г. американската 7-ма кавалерия, ръководена от полковник Джордж Армстронг Къстър, е разбита от обединените сили на индианските племена сиукси и шайени. Битката при Литъл Бигхорн е най-известното сражение от Индианските войни между САЩ и американските индианци.

Обединената сили на лакота (сиуксите) и северните шайени избиват всички членове на пет от ротите на Седма кавалерия на САЩ, включително подполковник Джордж Къстър, двама от братята му и съпругът на сестра му Джеймс Калхун. Пълната победа на индианците обаче само отлага неминуемото им поражение във войната срещу САЩ и окончателното им изпращане в резервати.

През пролетта на 1876 г. хиляди индианци се измъкват от резерватите, в които се пратени в началото на 1876 г., за да се присъединят към общините на вождовете Седящия Бик и Лудия Кон (лакота), Двете Луни (шайени) и др., които до този момент не са покорени от белите. Американските военни планират летни експедиции, които да принудят индианците да се върнат обратно в резерватите.

Седем пехотни роти и четири кавалерийски под командването на полковник Джон Гибън тръгват на изток от форт Елис, Западна Монтана, и започват да патрулират по течението на р.Йелоустоун. 15 кавалерийски и пет пехотни роти тръгват на север от форт Фетерман в Уайоминг, насочвайки се по посока на р.Паудър. Цялата Седма кавалерия на САЩ, две пехотни роти и един оръдеен отряд тръгват на запад от форт Ейбръхам Линкълн в Дакота.

Координацията на трите части се проваля след като в битката при Роузбъд на 17 юни Крук е изненадан и победен от голям индиански отряд воден от Лудия кон и отстъпва към форт Мийд. Отстъплението на Крук е значителен фактор, довел до последвалото унищожение на Къстър.

Незнаещи за битката на Крук Гибън и Тери се срещат през юни при устието на р.Роузбъд. Те формулират план основан на откриването на голяма индианска следа на 15 юни, който предвижда придвижването на полка на Къстър нагоре по р.Роузбъд докато обединените колони на Тери и Гибън се насочат към реките Бигхорн и Литъл Бигхорн.

Офицерите се надяват да хванат индианците между тези две сили. Седма кавалерия се отделя от остатъка на колоната на Тери на 22 юни и започва бързо преследване по следата. На Къстър са предложени оръдията, но той отказва с довода, че ще го забавят. Отхвърля и предложените две допълнителни кавалерийски роти, защото вярва, че неговият полк може да се справи с всичко, което му се изпречи.

Докато колоната на Тери и Гибън се движи по посока на устието на р.Литъл Бигхорн, привечер на 24 юни скаутите на Къстър пристигат на възвишение, използвано за наблюдение, известно като Враново гнездо. На сутринта на 25 юни те му докладват, че са забелязали признаци за разположението на индианското село на 24 км разстояние.

Първоначалният план на Къстър предвижда изненадващо нападение срещу селото на следващата сутрин, но пристига доклад, че следата, оставена от войниците му, е открита от вражески настроени индианци. Предполагайки, че присъствието им е разкрито Къстър решава да нападне селото без повече отлагане.

Индианското село на брега на Литъл Бигхорн е необикновено голямо и включва лакота, северни шейени и малък брой арапахо. Любопитен факт е, че индианците са вдъхновени за битката от видение на Седящия Бик по време на Танца на слънцето, проведен две седмици по-рано, в което той вижда избиване на американски войници при техен опит да нападнат индианското село.

Вицове, юни 2016 г.

Твоето лице, когато виждаш как се разпада ЕС...

СмЕх/Таралеж/ 


Ако им бяха обяснили на британците, че ще им трябват визи за Слънчев бряг, въобще нямаше да се стигне до референдум.

***

Разговарят двама арменци:
- Ти разбра ли, че Крикор е спечелил кола от лотарията?
- Разбрах, само че не е Крикор, а Гарабед, и не е кола, а колело, и не го е спечелил, а са му го откраднали.

***

Чаша вино била равна на час във фитнеса...Значи онова на сутринта след 2 бутилки не е махмурлук, а мускулна треска?

***

- Скъпи, започнах нова диета! Вече ще ям само трюфели, омари и хайвер!
- Любов моя, защо така се измъчваш? Яж направо банкноти!

***

По време на разговор най-важното е да кимаш с глава. Така никой няма да разбере, че ти е през оная работа.


Всяка сутрин нови вицове в /Таралеж/


петък, 24 юни 2016 г.

Среден пръст за рокерите на Путин! Видео

Рокерите на Путин от клуб „Нощни вълци“ тръгнаха из Европа уж да обединяват славянските народи.

В Чехия рокерите на Путин бяха освиркани, в Полша не ги пуснаха, чакаме да видим какво ще стане, когато минат и през България.

Веднъж вече така ни обединиха, че цели 45 години гълтахме пушека на мотоциклетите им.

Видео на "Господари на ефира":

Англичаните трескаво питат в Google "какво е ЕС", часове след като гласуваха да го напуснат

Целият свят се тресе от историческото решение на британците да напуснат Европейския съюз. И докато лидерите на кампанията за излизане от ЕС тържествуват след победа, много британци, изглежда, дори не знаят за какво точно са гласували.

Събуждайки се в шок, борсовият пазар се срина, а паундът падна до стойности, които Великобритания не е виждала от 30 години насам. Избирателите сега са изправени пред серия икономически шокове. Последиците от решението на референдума ще се почувства в целя свят, дори тук, в САЩ, а някои британски избиратели казват, че сега съжаляват за това, че са гласували в полза на Брекзит, съобщава "Вашингтон поуст".

"Независимо, че гласувах за излизане от ЕС, тази сутрин се събудих и просто - реалността направо ме порази", сподели една жена пред телевизия ITV News. "Ако имах възможност да гласувам отново, щеше да за оставане в ЕС", допълни тя.

Объркването по въпроса какво може да означава Брекзит за икономиката на страната, очевидно е повсеместно в цялото Обединено кралство след вота.

Google съобщи, че рязко са се повишили търсенията не само за вота, но и по базисни въпроси, свързани с последствията от вота. Осем часа след приключване на гласуването, Google отчита, че търсенията за това "какво се случва, ако напуснем Европейския съюз", са се утроили.

Изданието припомня, че кампанията преди референдума е била силно разделителна, с фокус върху страховете от имиграцията, а не за глобалната икономика. Но независимо от всичките опити на двата лагера да ухажват избиратели, британците не само са били заблудени какво ще се случи, ако напуснат ЕС – много от тях дори не знаят какво е Европейският съюз.

"Какво е Европейският съюз" е вторият по честота задаван въпрос в търсачката, след като резултатите от референдума бяха официално обявени. Първото питане е "Какво означава напускането на ЕС".

Третият въпрос е: "Кои страни са в ЕС?". Следващият е: "Какво означава, след като напуснахме ЕС?", следван от въпроса:"Колко страни са в ЕС?"

Какво е ЕС? Честно казано, този въпрос сега ще придобие много по-голямо значение, отколкото вероятно потребителите на Google са смятали, когато са го набирали на браузърите си.

Шотландия иска в ЕС, готви се да напусне Обединеното кралство

Шотландия ще се стреми да остане част от Европейския съюз и по тази причина ще обсъди възможността за провеждането на повторен референдум за независимост от Обединеното кралство. Това заяви шотландският премиер Никола Стърджън.

„Вероятността от провеждането на повторен референдум за независимост в момента е много голяма“, каза тя. 51,9% от британците гласуваха за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, а 48,1% се обявиха срещу това. Общо 17,4 млн. души са предпочели излизането от ЕС, за сметка на 16,1 млн., които са за оставането в общността. Категорично в подкрепа на „Брекзит“ гласуваха Англия и Уелс, докато Лондон, Шотландия и Северна Ирландия подкрепиха оставането в съюза. През септември 2014 г. предложеният от шотландските националисти референдум завърши с поражение. 55% гласуваха срещу отделянето на Шотландия от Великобритания.

Лидерката на Шотландската национална партия Никола Стърджън предупреди по-рано Лондон, че ако англичаните гласуват за излизане от ЕС, едно такова решение може да повлече след себе си провеждането на втори референдум в родината на уискито.

ЕС към Лондон: Подавайте си молбата за напускане веднага

Европейският съюз призова днес Обединеното кралство да подаде колкото може по-скоро молба за напускане на ЕС и да не продължава периода на несигурност след като британските гласоподаватели решиха да излязат от Съюза на вчерашния референдум.

"Сега очакваме правителството на Обединеното кралство да изпълни това решение на британския народ колкото може по-скоро", каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, обявявайки съвместна декларация, приета на среща между него и председателите на Европейския парламент и на Европейския съвет, Мартин Шулц и Доналд Туск, и Марк Рюте, министър-председател на Холандия, която в момента председателства ЕС.

Юнкер подчерта, че периодът на несигурност за Европа, който предшестваше референдума, не бива да продължава.

"ЕС от 27 държави-членки ще продължи, ЕС е общата рамка на нашето бъдеще", каза той.

Правото на ЕС ще продължава да се прилага в Обединеното кралство, докато то договори излизането си от Съюза, за което член 50 от неговия договор дава максимален срок от две години.

Сделката за условията, при които Великобритания би останала в ЕС, договорена на среща на върха през февруари, няма да влезе в сила, няма да има предоговаряне, подчерта Юнкер.

Отговаряйки на въпроси на журналисти той посочи, че сега "очаква френско-немският мотор на ЕС да вземе ясни позиции" и "несигурността, в която се намираме да не трае дълго".

Юнкер не отговори на въпрос на британска журналистка дали това е началото на края на ЕС. Той каза "благодаря" и слезе от подиума.

"Стратфор": Рецесия на Острова, рай в Германия

В исторически референдум британските граждани избраха да напуснат Европейския съюз на 23 юни, след като 51,9% от гласоподавателите избраха напускането.

За първи път след създаването му през 50-те години на миналия век, блокът скоро ще загуби свой член. Това ще задвижи верига от събития, които ще бъдат почувствани по света и ще постави както Великобритания, така и Европейския съюз в продължителен период на несигурност, който ще промени из основи бъдещето на Европа. Последиците от референдума ще стават ясни на етапи. В краткосрочен план пазарите ще реагират негативно на резултатите. Паундът вече падна с около 10 % към долара и се движи в посока към най-тежко обезценяване за един ден от 45 г. насам.

Извън Обединеното кралство валутите на новопоявяващите се пазари и цените на петрола също спадат, а фондовите борси по света вероятно ще се движат в тази посока, като парите ще се придвижат към такива убежища като японската йена и златото. През последните дни пазарите реагираха оптимистично по отношение на проучванията на общественото мнение, казващи, че кампанията „оставане“ ще надделее. Това предполага, че реакцията им през следващите дни може да бъде особено твърда.

Японският индекс Никей, например, вече изживя своя най-лош ден по спад след инцидента във Фукушима през 2011 г. В зависимост от дълбочината на негативни пазарни реакции, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Банката на Англия ще трябва да активират споразумения за спешни случаи (като например операция за размяна между лири и евро, за да се осигури ликвидност на банките) обсъждани през последните седмици. ЕЦБ ще се заседава по-късно на 24 юни, за да бъдат обсъдени следващите й ходове. Обединеното кралство има голяма вероятност да изпадане в рецесия, което ще постави Банката на Англия в една невероятно трудна ситуация: орязване на лихвените проценти в опит да се намали рискът от рецесия ще навреди на нейната валута дори повече, създавайки инфлационни опасения.

Но повишаването на лихвените проценти , за да бъде подкрепена лирата, ще задуши растежа. Поради това следващите дни ще бъдат белязани от несигурност, което ще засегне финансовите и икономическите решения на инвеститори и домакинства в целия свят. Печалбата от облигации в периферията на еврозоната вероятно ще се увеличи, тъй като инвеститорите се придвижват към райски места като Германия.

В зависимост от натиска върху тези страни, ще бъде подложено на проверка обещанието на ЕЦБ да направи „каквото е необходимо“, за да защити еврозоната чрез намеса на дълговите пазари. От политическа гледна точка референдумът доведе до оставката на британския премиер Дейвид Камерън, който сериозно агитираше за оставане на страната му в ЕС. Що се отнася до търканията в управляващата консервативна партия (почти половината от депутатите от партията подкрепиха лагера „излизане“), не може да бъдат изключени нови избори във Великобритания преди края на годината.

Резултатите също така ще дадат нов тласък на исканията за независимост в Шотландия и, в по-малка степен, в Северна Ирландия.

Анализът е на американската аналитична агенция "Стратфор".


Все пак Великобритания ни напуска

При реално преброени бюлетини в 309 окръжни секции от общо 382 привържениците на излизането на Великобритания от Евросъюза са 51,61 на сто, предаде Си Ен Ен.

"За" оставане в ЕС са гласували 48,39 процента.

Над 15 милиона души са пуснали бюлетина за "Брекзит". Един милион по-малко за "оставаме".

Активността е била над 70 на сто.

Тези резулатати напълно преобръщат първоначалните прогнози на социологически агенции, които сочеха победа на поддръжниците на оставането в ЕС с 52-54 процента.

На този фон лирата се срина спрямо курса на долара с 11 процентни пункта.

След първите прогнозни резултати водачите на кампанията за излизане подвиха опашка и с половин тон признаха победата. Бившият кмет на Лондон Борис Джонсън и още 84 депутати и министри написаха писмо с поздрави до премиера Камерън и изразиха подкрепата си за него като министър-председател.

И националистът Найджъл Фараж написа в туитър, че изглежда "оставането" печели.

Тази сутрин обаче надеждата му се върна и той отново е в еуфорично настроение и очаква всеки момент победа.

Ако тези резултати се запазят докрай най-мощната икономическа група държави - Г-7 ще излезе със специална извънредна декларация.


Земетресението настъпи: борсите са в режим свободно падане

"Никой не знае какво става в момента. Колективното въображение ни отпраща в тъмнината".

Така започва съобщението на "Ню Йорк таймс" за случващото се на световните пазари след референдума във Великобритания.

Британската лира поевтиня с над 10%, а фючърсите по лондонския индекс FTSE 100 изгубиха 8% от стойността си. Това се случи след като станаха известни първите резултати от реалното преброяване на гласовете от референдума във Великобритания, които дадоха преднина на напускането на Европейския съюз.

Еврото изгуби над 3% от стойността си спрямо долара и достигна $1.0997 EUR.

В търсене на убежище, инвеститорите се насочиха към златото, което поскъпна до над $1,300 за унция, а доходността по 10-годишните американски ценни книжа падна до 1,5%. Това е най-ниското им равнище от 2012 година насам. Борсовите фючърси в САЩ паднаха с над 3,5%.

В същото време японската йена за кратко премина психологическата бариера от 100 йени за един долар. Поевтиняването обаче бе отчасти компенсирано, след като инвеститорите очакваха намеса от централната банка на Япония.

"Файненшъл таймс" определя ситуацията на пазарите като земетръсна.
Всичко това се случи след като стана известно, че 240 от 382 избирателни района дават преднина на напускането на ЕС.

Само преди седмица паундът достигна стойност от $1.40, а след това поскъпна до $1.5018 след публикуването на проучвания, които даваха предимство на оставането на Великобритания в Европейския съюз. Тази сутрин паундът достигна стойности от почти $1.30.

В своята история на плаващи курсове паундът рядко е поевтинявал до под $1.40 с изключение на силните години за долара пред 1980-те. Той поскъпна и снощи след изказването на лидера на британските националисти Найджъл Фараж, че „вероятно оставането ще победи“.


Но веднага след публикуването на резултатите от преброяването стойността на британската валута тръгна надолу.

Обновена!